5G
Kaynak: Süddeutsche Zeitung

Evrim ve Devrimin Arası: 5G

5G ayrıca özel müşteriler için günlük hayatı da değiştirecek ve yenilikçi uygulamalar için yeni teknolojilere çığır açacak. Ancak yeni standartta değişim yavaş yavaş ilerlerken bir önceki teknolojiler önemini korumaktadır.

Yeni 5G mobil iletişim standardı hakkında hala her şey belirsiz: Ülke genelinde ne zaman mevcut olacak? Tüm yeni fırsatları görmek için sabırsızlanan endüstriyi nasıl değiştiriyor? Hangi ağın donanım tedarikçilerinin katılmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda kısıtlamalar olacak mı?

Ve son olarak şu soru: 5G aslında kullanıcı için ne anlama geliyor? Çoğu özel müşterinin şüpheci olması muhtemel. Sonuçta, önceki nesillerdeki değişiklikler genellikle UMTS’den LTE’ye kadar yavaş yavaş geldi.

5G ile bile her şey bir gecede değişmeyecek. Yeni standart yaşamın tüm alanlarında aniden devrim yaratmayacak. Çünkü bu, daha yüksek hızlar, uç bilgi işlem ve yeni teknik cihazlar için daha fazla frekans gerektirmektedir. Ayrıca önceki nesil LTE’nin olasılıkları tükenmekten çok uzak. Örneğin müşteriler bir kullanıcı için birden fazla LTE frekansı bağlayarak, çok daha yüksek ağ kapasiteleri kullanabilirler.

Buna göre, cep telefonu kullanıcıları için telekomünikasyon şirketlerinin LTE altyapısına yatırım yapmaya devam etmeleri önem taşımaktadır. Yeni 5G akıllı telefonların kendilerini piyasaya sürmeleri biraz zaman alacağı için değil, aynı zamanda bu sistem mimarisi en azından ilk birkaç yıl içinde 5G’nin temelini oluşturacağı için. Telekomünikasyon şirketi Telefónica’daki yeni teknolojiden sorumlu Gerald Huber, “Bu durumda, 5G, 4G tarafından ‘omuzlanmıştır.’” diye açıklıyor.

Yeni standardın ilk yıllarında veriler sadece 5G ile aktarılacak. Bazıları da LTE üzerinden akmaya devam edecek. Bağımsız bir 5G ağı yalnızca aşamalı olarak tanıtılacaktır. Endüstrinin bu teknolojiden ilk sırada yararlanması muhtemeldir. Tüketiciler 5G’nin performans artışını sadece somut uygulamalarda ilerleyen zamanlarda hissedecek. Bununla birlikte, 5G’nin herkes için vaat ettiği değişikliklere ve iyileştirmelere bakmak gerekli.

Ağ Kararlılığı ve Uzaktan İşlemler: 5G’nin Yardımcı Olabileceği Yerler

Şimdiye kadar en popüler örnek, oyun alanı. 5G ağında iletimdeki gecikmeler o kadar küçük olmalı ve veri işleme kapasiteleri o kadar yüksek olmalıdır ki, gelecekteki video oyunlarında tamamen bulutta ve hareket halindeyken gerçekleşebilir. Artık sabit konsollar geçmişin bir nesnesi haline gelebilir. 5G ile oyunlar neredeyse gerçek zamanlı olarak oynanabilir. Bu da son derece kısa reaksiyon süreleri için tasarlanmış birinci şahıs nişancılar veya simülatörlerin zafer ve yenilgi üzerine seçim yapabilmesi anlamına geliyor.

Bunu yapan insanlar bile şimdi video oyunlarını oynamıyorlar, minimum gecikmelere izin vermeleri gerekli ve bu çoğu zaman milisaniye ile ilgilidir; gerçekten en son dikkat edilecek noktalardan biri olarak göze çarpmaktadır meydana gelen bu minimum gecikmeler. Ancak bu kişiler yeni mobil iletişim standardıyla birlikte rahatlayacaklar. Özellikle, yaygın bir 5G yayılımı ile ağ kapsamı artacaktır. Ağlar bazen kırsal festivaller gibi büyük etkinliklerde sınırlarına ulaşsa da bu artık 5G çağında meydana gelmemelidir.

Birçok insanın 5G’nin etkilerini hissedeceği sektör sağlık sektörüdür. Dünya standartlarında tıbbi bakıma erişim, artık sadece 5G bağlantınız olduğu sürece doğduğunuz veya yaşadığınız yere bağlı olmayacaktır. Çünkü herhangi bir gecikme süresi olmayan 5G ile iletim, doktorların uzaktan teşhis koymasını ve uzaktan müdahaleler için doktorlara destek sunmasını sağlayacaktır.

Bunun için ilk test çalıştırması 2019’da Barselona’daki cep telefonu fuarında gerçekleşti. Fuara katılan cerrah Antonio de Lacy, “dünya çapında tıp eğitimini demokratikleştirme fırsatından” bahsetti. VR teknolojisi söz konusu olduğunda, uzmanlar 5G’nin tanıtımı ile endüstri gibi diğer sektörlerde bir artış beklemektedir. Uzun vadede, özel müşteriler de gelişmiş VR uygulamalarının keyfini çıkarmaları beklenmektedir.

Akıllı Şehirler İçin Zorlayın

5G ayrıca akıllı şehir konseptlerinde de önemli bir rol oynayacak. 5G, sakinleri, işletmeleri ve devlet kurumlarını kendilerini çevreleyen teknolojilere bağlayarak şehirleri daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olabilir. 5G, gerçek zamanlı iletişim kurabilen sayısız cihazın birbirleriyle ağa bağlanmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Bu aynı zamanda karayolu trafiğini de etkileyecektir. Hızlı, kesintisiz ağ ile arabalar ve otobüsler, gelecekte daha keyifli ve güvenli çalışmanın yolunu açabilir. 5G ağına bağlı otomobiller, sürüş sırasında yolcular için 4K kalitesinde videolar indirmeyi ve diğer yandan, karayolu trafiğindeki tehlikeleri teşhis etmede araç sensörlerini desteklemeyi mümkün kılacaktır.

LTE, Altyapının Bel Kemiğini Oluşturmaya Devam Ediyor

Gelecek kulağa cazip gelebilir, ancak büyük devrim ancak yıllar içinde gerçekleşecektir. Her şeyden önce, tüketicilerin 5G özellikli cihazlara ihtiyacı var. Halihazırda mevcut olan modeller, en yeni teknik standartlara sahip oldukları için hala nispeten pahalıdır.

5G’nin kuruluşunun yeni başladığı da açıktır. Geniş bant büyümesi tam hızda devam ediyor, fiber optik kablolar ülke çapında döşeniyor. Sabit kablosuz erişim gibi çözümler burada geçici olarak yardımcı olabilir. Teknoloji, “son kilometreyi” yeni, hızlı fiber optik kablolara bağlı olmayan özel müşterilere bağlayabilir. Tüm tüketicilerin yapması gereken şey, bir alıcı kurmak ve standart bir DSL yönlendiriciye bağlamaktır. Daha sonra gigabit iletim hızlarını kablo bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz: Yeni teknoloji ve özel yazılım sayesinde 5G mobil ağa evden bağlanabilir ve geleceğin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynakça: Süddeutsche Zeitung