Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Eve Dönmeye Korkan Suudi Kadın

Eve Dönmeye Korkan Suudi Kadın

Çeviren: Ulaş Deniz Tümkaya

Geçen ay Houston, Teksas’ın dışında bulunun Birleşik Devletler Göçmen Ofisi’nde otururken ‘’işte bu,’’ dedi Arwa. İki sene önce Suudi Arabistan’dan kaçmıştı ve bugün yedideki randevusu iltica talebinin başarılı olup olmadığını gösterecekti, aksi durumda Amerika’yı terk etmesi söylenecekti.

‘’Gerçekten istediğim tek şey korkmadan normal bir şekilde yaşamak ve başka biriymişim gibi davranmak zorunda olmamak, tek isteğim bu’’ dedi Arwa, CNN’e randevu gününün akşamında.

‘’Sığınma onayını alamamak beni gerçekten çok korkutuyor, geri döneceğim ve genç öleceğim, kurmaya çalıştığım her şeyi kaybedeceğim ve sadece başarısız olacağım.’’

Arwa ilk olarak, Suudi Arabistan’a birkaç yıl çalışmak üzere dönmeden önce bir öğrenci olarak ABD’ye gelmişti. Suudi toplumundaki kadınlara yönelik kısıtlamaları sorguladığında ailesinin ona cephe aldığını söylüyor.

Hayal kırıklığı öyle bir noktaya geldi ki bir gece gizlice aile evinden kaçıp Amerika yolculuğuna başlayacağı bir uçuş ayırttığı Bahreyn sınırına bir yolculuk ayarladı.

Evini ve Suudi Arabistan’ı terk etmek, aynı zamanda Arwa’nın yasal koruyucusu olan babasının isteklerine karşıydı ve ikisini yapmak onun hapse girmesine neden olabilirdi.

Yaşına bakılmaksızın Suudi Arabistan’daki her kadının erkek bir yasal koruyucusu vardır, bu sıklıkla baba, kardeş veya oğul olur. Bu koruyucular kadınların yerine önemli kararların çoğunu verebiliyordu. Kadınlar, yurtdışına seyahat etmek, evlenmek, bazen çalışmak veya sağlık hizmetleri almak için yasal koruyucularının iznini almak zorundadır.

İnsan Hakları Gözlemevi, Temmuz ayında yayınladığı bir raporda bu koruyuculuk sisteminin ülkedeki ‘’kadın haklarının en büyük ayak bağı’’ olduğunu söyledi.

Bu rapor, Suudi kadınlar arasında bu sistemin son bulması çağrısı yapan bir sosyal medya kampanyasına ilham oldu.

Yaz boyunca Suudi kadınlar tweetler attılar ve koruyuculuk sisteminin haksızlıklarının detaylarını yazdılar – böyle yaparak hem koruyucularının hem de hükumetin öfkesini çekiyorlardı.

Fark edildiler. Eylül ayında ülkenin en prestijli dini otoritesi, Baş Müftü, sosyal medya kampanyasını ‘’Suudi ve Müslüman topluluğu hedef alan bir suç’’ olarak niteledi. Fakat kadınlar durmadı.

Suudi Arabistan’ı Terk Etmek

CNN geçtiğimiz günlerde kampanyaya katılan beş Suudi kadın ile konuştu. Bu kadınlardan biri, Modui, Arwa gibi, o zamandan beri Suudi Arabistan’ı terk etmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sığınma talebinde bulunmaya karar vermiş. Moudi geçenlerde sığınma müracaatını başlattı.

Birleşik Devletler’e iltica etmek Suudiler arasında pek yaygın değil.

Adalet Bakanlığı’nın rakamlarına göre 2005 ve 2011 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri 250.000’den fazla iltica talebi aldı, bunların 111’i Suudi vatandaşıydı ve 111 talebin 29’u kabul edildi. Aynı zaman diliminde Birleşik Devletler 30 Britanyalı’nın iltica talebini kabul etti. Birleşik Krallık Amerika Birleşik Devletleri’nin bir diğer müttefiki.

Sıradışı Mülteciler

Arwa ve CNN’e konuşan iltica talebinde bulunan diğer Suudiler, sıradan bir mülteci tanımına uymuyorlar. İyi giyimli ve yüksek eğitimliler, çoğunlukla bir mülteci avukatı tutmaya güçleri yetiyor ve otelde veya halden anlayan arkadaşlarının yanında kalabiliyorlar.

Kampanyaya katılanlar Suudi Arabistan’ı terk etmek isteyen ve hayatları için korkan kadınların sayısının göreceli olarak iltica talebinden bulunanların sayısını yansıtmadığını söylüyor.

Bir aktivist CNN’e, ‘’Bazı kadınlar sadece kaçamıyorlar,’’ dedi. ‘’Maddi durumları buna elvermiyor veya ülkelerini ve evlerini terk etmek için ‘koruyucularından’ izin alamıyorlar.’’

Arwa da Moudi de göreceli olarak varlıklı ailelerini geride bıraktılar. ‘’Lüks eşyalar ve zenginlik özgür olamadığın sürece ne işe yarar ki?’’ diyor Suudi kadınlardan biri.

Kaçışları daha önce ABD’de okudukları için kolay oldu; burada hem onları destekleyecek bir arkadaş ağına hem de gizlice bir kenara koydukları paraya sahiplerdi.

İslam’dan Vazgeçmek
Vahhabilik, Suudi Arabistan’ın resmi muhafazakâr İslami yorumu, şeriat kanunlarını garanti altına alıyor ve erkek koruyuculuk sistemini korumaya yardım ediyor.

Arwa da Moudi de İslam’ı bıraktı. Arwa’nın iltica talebini destekleyici dokümanların arasında kendisinin ve iki kişinin daha mürted olduklarını ilan ettikleri bir gazetenin bir kopyası yer alıyor.

Yerel çevresinde dağıtıldığını söylediği gazete haberi, kendisinin ve diğer iki kişinin sosyal medyada İslam’dan nasıl vazgeçtiklerini detaylı olarak anlatmış.

Haber okuyucularına, ‘’Bunun cezası ölüm olabilir’’ hatırlatmasını da yapıyor.

Geri Dönmek Bir Seçenek Değil

Arwa İslam’ı alenen reddetti, Suudi Arabistan’ın koruyuculuk sistemini sorguladı ve onunla mücadele etti, ülkesini ve evini koruyucusunun onayı olmadan terk etti, bu nedenle geri dönüşü onun için güvenli olmayabilir.

CNN’e ailesine utanç getirdiğinden ve babasına itaat etmediğinden dolayı cezalandırılmaktan korktuğunu söyleyen Arwa, aynı zamanda İslam’dan döndüğü için devletin onu dava etmesinden endişeli.

Arwa’nın korkularını yansıtırcasına, İnsan Hakları İzleme Örgütü için koruyuculuk sistemini gözleyen Kristine Beckerle, CNN’e şunları söyledi: ‘’Suudi Arabistan, kadın hakları aktivistleri dahil muhalifleri yakalamaya, kovuşturmaya ve hapsetmeye devam ediyor, kadın hakları aktivistleri tutuklandığı zaman özgürlüklerini ancak erkek koruyucuları onaylayabiliyor.’’

CNN, Suudi Arabistan’a Arwa ve Moudi gibi bir kadının İslam’ı reddettiği ve açıkça hükümeti eleştirdiği için ülkeye dönmekten korkup korkmaması gerektiğini sordu. Cevap gelmedi.

Karar Günü

Arwa, başvuru sürecini avukat olmadan gerçekleştirdi. O halihazırda iltica onayı alan arkadaşlarına güvendi, online tavsiyeleri okudu ve Amerikalı erkek arkadaşının desteği yanındaydı. Houston’daki göç ofisinde sabırla bekledi, yedideki randevusundan birkaç dakika erken gelmişti.

Gişedeki memur adını söyledi.

‘’Amerika Birleşik Devleti için yaptığını iltica talebi kabul edildi,’’ dedi yetkili kendisine.

Rahatladı, derin bir nefes aldı ve ağlamaya başladı.

Birkaç dakika sonra, bazı dokümanlar imzalandıktan, bazı evraklar değiş tokuş yapıldıktan sonra gitmekte özgürdü.

Suudi Arabistan’dan gece kaçmakla başlayan ve iki senelik bir gerilimle devam eden yolculuk, basitçe ve aniden bitmiş gibi duruyordu.

Çıkışta, Iraklı bir aile onu tebrik etti, ona delice başvuru süreciyle ilgili sorular sordular, ona bir umut ışığı gibi bakıyorlardı.

Dışarda, erkek arkadaşını aradı ve ona hiçbir yere gitmediğini söyledi.

Arabasına bindi, ve uzaklaştı.

Kaynak:  http://edition.cnn.com/2017/01/16/world/saudi-women-asylum-seekers-us/index.html

Çevirmen Hakkında

Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi Tarih

 

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir