Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
aktiviteler
Kaynak: blog.koctas.com.tr

Evde Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler

İçerisinde bulunduğumuz olumsuz durum nedeniyle evden çıkmamız, diğer insanlarla temas halinde olmamız bizim ve çevremiz açısından oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu gibi zamanlarda yapabileceğimiz en iyi şey evimizden çıkmamak ve mümkün olduğunca temastan uzak kalmak olacaktır. Bu süreçte evde sıkılmamak ve zamanımızı güzel değerlendirmek için birbirinden eğlenceli aktivite önerileri ile geldim.
Lütfen yapılan uyarıları göz ardı etmeyin. Kendinizi ve çevrenizi koruyun. Covid-19’u ciddiye alın. Hayat ihmale gelmez ve evet bir kereden de bir şey olur.

Arkadaşlarınızı Arayın

aktiviteler
Kaynak: Pinterest

Herkesin farklı nedenlerden dolayı uzun zamandır görüşemediği arkadaşları vardır ve bu arkadaşlarımızla ne zaman bir yerlerde karşılaşsak ya da görüşsek “Hiç arayıp sormuyorsun!” sitemleriyle karşı karşıya kalırız. Sevgili okur, artık bu sitemlere verecek cevabımız (bahanemiz) kalmadı 😊 Madem tüm gün evdeyiz hadi aramıza zaman giren ve özlediğimiz herkesi tek tek arayalım. Tabi bizim bir telefonumuzla mutlu olan büyüklerimizi aramayı da ihmal etmeyelim.

Müzeleri Gezin

aktiviteler
Kaynak: pinterest.ca

Çoğumuzun bilgisi olsa da “Evden çıkmadan nasıl gezeceğiz?” diyenler de olacaktır. O zaman bu güzel haber onlara gelsin. Dünyadaki birçok müze Covid-19 nedeniyle tüm ziyaretçilere internet üzerinden kapılarını açtı. Artık belki gidip görmeye fırsatımızın olmadığı ya da olmayacağı müzeleri oturduğumuz yerden gezip içerisindeki eserleri inceleme fırsatına sahip olacağız. Müzelerin web sitelerinden gezintiye başlayabilirsiniz. Muhteşem eserler sizleri bekliyor.

Kütüphanelerden Yararlanın

aktiviteler
Kaynak: Twitter

Muhtemelen daha önce de kütüphaneleri kullanıyordunuz fakat evlerinizden çıkmamanız gereken bu süreçte kütüphanelerden de uzak kaldınız. Her ne kadar kütüphanelerin atmosferi çok farklı olsa da müzeler gibi kütüphaneler de bizleri unutmadı ve online erişim kolaylığı sağladı. Bu sayede birçok kaynağa ulaşabilecek ve PDF formatından ücretsiz şekilde faydalanabileceksiniz. Piyasada oldukça maliyetli olması nedeniyle alamadığınız, bu zamana kadar okuyamadığınız tüm kitapları ücretsiz şekilde okuma zamanı 😊

Dünya Turuna Çıkın

aktiviteler
Kaynak: meetup.com

Günümüzde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Youtube’da ülkelere dair gezi türünde birçok video bulunmakta. Bunları izleyerek ülkeler hakkında bilgi edinebiliriz. Nerede neler yeniyor? İnsanlar nasıl yaşıyor? O ülke gerçekten hayal ettiğiniz gibi mi? İzleyip öğrenelim. Tüm her şey normale döndüğünde de güzel bir gezi planı ayarlayabiliriz.

Belgesel İzleyin

aktiviteler
Kaynak: theearthsafari.com

Hem sıkılmadan hem de öğrenerek verimli zaman geçirmek istemez misiniz? Merak ettiğiniz tarihi olaylar, hayvanlar, kültürler, ülkeler hakkında birçok belgesele erişebilir ve bunlardan çok şey öğrenebilirsiniz. Bu size ders çalışmaktan ya da kitap okumaktan daha eğlenceli gelebilir. Öyle ki ABD’de yapılan bir araştırmaya göre hayvan belgeselleri izlemek mutlu ediyor ve akıl sağlığına da iyi geliyormuş.

Film Listenizi Oluşturun

aktiviteler
Kaynak: Twitter

Aktif süreç içerisinde film izlemek o kadar da kolay olmuyor. Çünkü her zaman sabah işe gideceksinizdir, dersiniz vardır, yetiştirmeniz gereken projeler, ödevler derken film izlemeye çoğunlukla zamanımız kalmaz. İşte şimdi film listemizi oluşturmanın tam zamanı. https://www.tesadernegi.org/listeler/film-listeleri adresinde izleyebileceğiniz bir sürü film önerisi mevcut. Tehlikeli bir salgınla karşı karşıya kalmışken salgın temalı film önerilerini de buraya bırakıyorum (https://www.tesadernegi.org/salgin-ve-virus-temali-7-film.html?1fa9d8&1fa9d8 ) ki ne izleyeceğim karmaşasına düşmeyin 😊

Dil Öğrenmeye Başlayın

aktiviteler
Kaynak: oprahmag.com

Dil öğrenmenin gerekliliğinin farkındayız ve eksikliğini de çoğu zaman hissediyoruzdur. Bildiğimiz diller varsa yeni bir dil daha eklemek hiç fena olmayacaktır. Eğer hala İngilizceyi öğrenemediysek acilen öğrenmeye başlamalıyız çünkü iş hayatından gündelik hayata kadar her alanda İngilizce bilmeye ihtiyacımız olacaktır. Bunun için herhangi bir kursa gitmeden öğrenebileceğiniz birçok metot mevcut. İnternette de bir sürü konu anlatım videoları bulunmakta.

Yeni Tarifler Deneyin

aktiviteler
Kaynak: Pinterest

Mutfakta vakit geçirmeyi seviyor musun? Cevabının evet ya da hayır olması hiçbir şeyi değiştirmez 😊 eminim bu yöntemle çok eğlenceli vakit geçireceksin. Bu konuda kendini çok başarısız hissediyor olabilirsin fakat deneyince aslında güzel şeyler yapabildiğini fark edeceksin. (Aramızda kalsın bu söylediğimi kendimden biliyorum 😊) mutfaktayken dinlemen için bir de şarkı bırakıyorum. Sen yaparsan muhteşem olur eminim 😊

Bakım Yapın

aktiviteler
Kaynak: yesiltopuklar.com

Sevgili hemcinslerim, bu aktivite en çok bizim hoşumuza gidecek biliyorum. Gündelik yaşantımız içerisinde cildimiz, tırnaklarımız, saçlarımız çok fazla yıpranıyor. Kişisel bakımımızı ihmal ettiğimiz zamanlar oluyor. Şimdi kırılan tırnaklarımızdan, yıpranan saçlarımızdan ve cildimizden özür dileme zamanı. Vücudumuza hak ettiği ilgiyi göstermek için bolca zamanımız var. Hatta bu süreçte makyaj yapmayı öğrenebilir, yeni makyaj stilleri geliştirebiliriz.

Sanata Zaman Ayırın

aktiviteler
Kaynak: surabaya.tribunnews.com2

Akrilik boya, sulu boya, pastel boya gibi çeşitli boyalar ile (evinizde hangisi mevcut ise) harika eserler yaratabilirsiniz. Hatta karakalem çalışmaları ile portre tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bu aktiviteleri yaparken kendinizi ünlü bir ressam gibi hissedeceğinizden eminim 😊 ayrıca tüm bunlar size terapi gibi gelecektir. Ortaya güzel şeyler çıkarmanın, adeta şaheserler yaratmanın keyfi bir başka.

Çocuklarınızla Vakit Geçirin

aktiviteler
Kaynak: pinterest.es

Günümüz yaşantısında en çok zarar görenlerden biri de çocuklardır. Yoğunluklarımız nedeniyle sizce de onları çok fazla ihmal etmedik mi? Bu süreçte onlarla birlikte olmak, etkinlikler yapmak, bir şeyler paylaşmak onlara hem duygusal hem bilişsel anlamda çok iyi gelecektir. Başlığa çocuklarınız yazmış olmam illa çocuklarınızla vakit geçirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Kardeşiniz ya da yeğeniniz de olabilir. Onların da sizinle vakit geçirmeye ihtiyaçları olduğu ve sizinle paylaşmak isteyecekleri birçok şey olabileceği kanaatindeyim. Onlarla Origami türü etkinlikler yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede çocukların davranışsal ve matematiksel becerileri, bilişsel, motor kasları gelişecek, geometri öğrenecekler.

Eski Eşyalarınızı Yenileyin

aktiviteler
Kaynak: dekorblog.net2

Boyası çıkmış sandalyelere, renginden sıkıldığınız dolaplara, kalıcı lekeler barındıran masalara, duvarlara veda etmenin zamanı gelmedi mi? Tüm bunları atmak yerine ufak dokunuşlar ile yepyeni bir hale dönüştürebiliriz. Tüm bunlar için uygun bir boya yeterli olacaktır. Oldukça düşük maliyete evinizi yenilemiş olacaksınız.

Dans Öğrenin

aktiviteler
Kaynak: emoji.com.tr

Zaman zaman dans öğrenmek isteyip de vakit bulamadığımız olmuştur. Şimdi dilediğimizce dans etmenin tam zamanı. Bunun için internette birçok video bulabilirsiniz. Ayrıca dans ederek hem eğlenip hem kalori yakacaksınız. Kilo vermek isteyenler için oldukça güzel bir seçenek olsa gerek. Belki bir gün dansınızı bir yerlerde sergilersiniz de.

Enstrüman Çalmayı Öğrenin

aktiviteler
Kaynak: dusleratolyesidramasanat.com

Eminim benim gibi enstrüman çalmaya heveslenip enstrümanı aldıktan sonra bir köşeye atanlarınız vardır 😊 ya da kursları yarım bırakanlarınız. Evet enstrümanlar köşede dursa da çok güzeller fakat çaldıkça daha da güzelleşiyorlar. Bu nedenle artık onlarla şahane şarkılar çalıp söylemenin vakti geldi. Gerçekten başarabildiğinizi gördükçe, eserler ortaya çıkardıkça daha da çok heveslenip elinizden bırakamayacağınızın garantisini veriyorum. Sadece biraz sabır ve bol pratik. Enstrümanlarınız vazgeçilmeziniz olacaktır.

Örgü Örün

aktiviteler
Kaynak: Posta

Eskiden annelerimizin teyzelerimizin ellerinde çok gördüğümüz o örgülerin ne kadar zevkli olduğunu bir bilseniz. Örgü örmeyi bilmiyorsanız büyüklerinizden öğrenmeniz çok daha güzel ve anlamlı olacaktır. Öğretebilecek kimse yoksa yine internetten kolayca öğrenebilirsiniz. Emeğinizle yapmış olduğunuz her şey gibi bu da sizi çok mutlu edecektir. Bu sayede belki ördüklerinizle soğuk kış günlerinde bir çocuğun kalbini ısıtırsınız 😊

Kitap Okuyun

aktiviteler
Kaynak: Pinterest

Boş zamanlarımızda aklımıza gelen ilk yapılabileceklerden biridir kitap okumak. Hemen ardına film izlemek gelir. Sanırım bu bir kural 😊 Yarım bıraktığımız kitapları bitirmek ve okumak istediklerimizi okuyabilmek için güzel bir fırsat.

Spora Başlayın

aktiviteler
Kaynak: Hürriyet

Spor yapmak demek fittness salonlarına yüzlerce lira harcamak değildir. Evde de yapabileceğiniz egzersizler ile zinde ve formda kalabilir, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Eğer amacınız kilo vermek değilse favori önerimin pilates ve yoga olduğunu söyleyebilirim.

Sağlıklı Beslenin

aktiviteler
Kaynak: samdan.com.tr

Okula ya da işe giderken gün içerisinde evde olmamamız nedeniyle sıklıkla fastfood tüketmek zorunda kalıyoruz. Bunun sağlımız açısından ne kadar sakıncalı olduğunun farkındayız. Evde kaldığımız bu zamanda bu gibi alışkanlıklarımızdan kurtulabilir sağlıklı beslenme düzeni oluşturabiliriz. Yemek düzeniniz ile cilt problemlerinizin de ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

Online Kurslara Katılın

aktiviteler
Kaynak: Pinterest

Bu dönemi en iyi değerlendirme yollarından birinin de oturduğumuz yerden kurs alabilme imkânı olduğunu düşünüyorum. Bunun için önerebileceğim site ve uygulamalar arasında benim kullandıklarım “Google Dijital Atölye” ve “Udemy”. Özellikle Udemy’de istemediğiniz kadar çok içerik ve ücretsiz kurslar mevcut. Yazılımdan pazarlamaya, kişisel gelişimden akademiye dilediğiniz her konuda kurs bulabilirsiniz. Ayrıca bu gibi sitelerde uzmanı olduğunuz konular da sizler de kurs açarak ders verebilirsiniz.

Çiçek Yetiştirin

aktiviteler
Kaynak: dekordiyon.com

Çiçekleri çok sevmeme ve hep muhteşem bir bahçe hayal etmeme rağmen asla başarılı olamadığım bir konu olsa da sizin başarabileceğinizden eminim. Çiçeklerle ilgilenmenin insan psikolojisi üzerinde büyük etkileri olduğu düşüncesindeyim. Bahçenizi, pencere kenarlarınızı, balkonlarınızı muhteşem çiçeklerle donatmanın tam mevsimi.

Puzzle Yapın

aktiviteler
Kaynak: nedirkimdir.com

Tabi ki 20’lik puzzle’lardan bahsetmiyorum. 500’lük ya da 1000’lik puzzle’lar yapmaya çalışın. Böylece zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. İlk olarak köşe ve kenarlardan başlayacağınızı hepimiz biliyoruz 😊

Sınavlarınıza Hazırlanın

aktiviteler
Kaynak: Wattpad

Hepimizin bildiği üzere o sınavlardan kaçış yok. Ertelense dahi elbet gireceğiz. Okula ya da işe gitmek, aynı zamanda sınava hazırlanmak oldukça zor. Bu nedenle bu olumsuz süreci fırsata çevirip rakip elemenin tam sırası 😊 önümüzde bir tık daha uzun zaman var. Hemen başlarsanız konu yetiştirme probleminiz olmaz. Alacağınız güzel sonuçlar çabanıza değecek.

Ailenizle Vakit Geçirin

aktiviteler
Kaynak: Hürriyet

Aile ile vakit geçirmek insanın en çok ihtiyaç duyduğu zamanlar olsa gerek. Çoğu zaman onlardan çeşitli nedenler ile uzak kalıyoruz ve onları özlüyoruz. O halde herkes evdeyken güzel sohbetler ve eğlenceli aktivitelerle günü güzel geçirme zamanı.

Yeni Oyunlar Öğrenin

aktiviteler
Kaynak: nexter.org

Yeterince boş zamanınız varken arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyunları öğrenmeyi de ihmal etmeyin. Sonra 101 masasından kovulabilirsiniz 😊

Meditasyon Yapın

aktiviteler
Kaynak: Onedio

Bu sayede zihninizi dinlendirecek, uyku kalitenizi ve öz farkındalığınızı artıracak, yaşa bağlı hafıza kaybı ve stresi azaltacaksınız.

Kombinler Yaratın

aktiviteler
Kaynak: Wattpad

Bu önerim her gün ne giysem problemi yaşayanlar için. Normal yaşantımıza devam etmeye başladığımızda yine bu sorunları yaşamamak için yeni kombinler oluşturabiliriz ve ne kadar çok kombin o kadar fazla problemsiz gün. Ayrıca artık bize olmayan kıyafetleri dolabımızdan çıkarmanın vakti geldi.

Yeni Alışkanlıklar Kazanın

aktiviteler
Kaynak: girisimturkiye.com

Yeni alışkanlık kazanmak için 21 gün düzenli olarak devam etmemiz gerekliymiş. Bu erken uyanmak olabilir, günde 2,5 litre su içmek olabilir, spor yapmak, meditasyon yapmak gibi birçok şey olabilir. Tüm bunların hayatımızı ne ölçüde değiştireceğini ve bize ne gibi faydalar sağlayacağını deneyip görelim.
Sizler de yorumlar kısmında film, kitap ve aktivite önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın ve son olarak sokaktaki minik dostlarımızı da unutmayın 😊

 


Kaynakça
Yeni Şafak, 2017. Belgesel İzlemek Mutlu Ediyor. https://www.yenisafak.com/hayat/belgesel-izlemek-mutlu-ediyor-2630975. Erişim Tarihi:22.03.2020.
Bilim Genç, 2018. Bir Davranış Ne Kadar Sürede Alışkanlık Haline Gelir?. https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/bir-davranis-ne-kadar-surede-aliskanlik-haline-gelir. Erişim Tarihi:22.03.2020.
Listelist, 2018. Meditasyon Yapmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Enteresan Faydası. https://listelist.com/meditasyon-yapmanin-faydalari/. Erişim Tarihi:22.03.2020.
Hürriyet, 2020. Müzeler Sanatseverleri ‘Online’ Ağırlıyor. https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/muzeler-sanatseverleri-online-agirliyor-41472071. Erişim Tarihi:22.03.2020.
Bilgi Ustam, ?. Origaminin Çocuklar İçin Faydaları. https://www.bilgiustam.com/origaminin-cocuklar-icin-faydalari/. Erişim Tarihi:22.03.2020.