Eski Mısır’da Moda

Eski Mısır’da moda süslü kıyafetlerden, birçok rengin birbiriyle karışımdan, çok pahalı değerli taşlar ve mücevherlerden oluşuyordu. “Güzellik ve moda benim için rahatlıktır.” diyorsanız siz de eski Mısırlılar gibi düşünüyorsunuz demek ki. Lakin bu o demek değildir ki, eski Mısırlılar bazen güzel görünmek için konforlarından ödün vermiyorlardı.

Araştırmacılar eski Mısır modasını taş yapılardan, heykellerden, resmi eserlerinden yola çıkarak bulmuşlar. Eski Mısırlılar deyince insanın aklına ilk Tutanhamon, Nefertiti, Kleopatra geliyor. Zaten araştırmalarda en büyük paylardan biri onların resimleri ve heykelleri olmuştur. Eski Mısır’da 4 ana kıyafet türü vardı; Mısır tunikleri, elbiseler/kaftanlar, etekler, sariye benzer uzun şal elbiseler. Buraya ordu üyelerinin, yani dövüşçülerin giydiği özel kıyafeti de ekleyebiliriz. Bütün bu kıyafet türleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyiliyordu. Çok eski Mısır kostümleri kolsuz, tunik tipli olurdu. Sonrasında kaftan ve etek giyilmeye ve yaygınlaşmaya başladı. En son olarak sâri tipli şal giysi moda oldu diye biliriz. Yani, önceki stiller Mısır’da yok olmadı sadece üzerine yenileri ve daha o zamanın modasına uygun olanları geldi. Güzel eski Mısır stili dedikte, sade giysiyi tamamlayan çıkarıla bilir eşyalar düşünülmelidir. Şöyle ki, görüntülerini güzelleştirmek adına Mısırlılar kafa aksesuarı, korseler, kemerler kullanırlardı.

Antik Mısırlılar elbise yapımında keten kumaşını çok kullanırlardı. Bunun da başlıca sebebi bu kumaşın materyalinin hafif ve serin tutması, sıcak iklimi olan ülke için nerdeyse ideal sayılabilecek kumaş türü olmasıydı. Beyaz renk giyim yapımında kullanılan başlıca renklerden biriydi, lakin bu renkle sınırlı kalmayan Mısırlılar, kırmızı, mavi ve sarı renkten de elbiseler dikiyordu.

Ayakkabı olarak deriden ve bitki lifinden üretilen sandaletler geniş kullanılıyordu.

İlk stilleri – Tunikler

M.Ö 700.yılda Mısır’da kullanılan temel giysi türlerinden biriydi. Askılı yüksek bel tuniğin dikimi çok sade biçimdeydi.

i.pinimg.com’dan alınmıştır.

 

Önceden belirttiğim gibi tunik modelleri kolsuz olup sonra modaya uygun olarak kısa kollu ve askılı yapılmıştır.

pharaonsvoice.blogspot.com’dan alınmıştır.

 

Belirttiğim bir diğer kıyafet türü ise elbiseler/kaftanlardır. Aşağıda resimlerde gördüğünüz giysiler bu stillerin örnekleridir. Üstte görmüş olduğunuz resimde Tanrı Osiris yan dikişli kaftan, altta duran Katip Ani ise aynı kaftanın dikişsiz, sadece bel kısımdan bağlanarak üzerine oturtulan türünü giymiştir.

 

pharaonsvoice.blogspot.com’dan alınmıştır.
egyptianmyths.net’ten alınmıştır.

 

Bu tür kaftanların belden bağlanan (kemer gibi), yüksek bel bağlanan modelleri de vardır. Bunlar belden bağlanan kaftan modeli (üst) ve yüksek bel bağlanan kaftan modeli (alt) şeklindedir.

 

Belden bağlanan kaftan modeli.
pharaonsvoice.blogspot.com’dan alınmıştır.

 

pharaonsvoice.blogspot.com’dan alınmıştır.

 

Tunik ve kaftandan sonra üçüncü giyim modelimiz etekler, özellikle pelerinleri şallı kombinezon eteklerdir. Bu eteklerde giysiyi yerinde tutmak için bele ince kemer gibi kumaş bağlanırdı ve isteğe göre stil pelerin gibi duran şalla tamamlanırdı.

 

world4.com’dan alınmıştır.

 

Son Antik Mısır kostüm türü Şal stilinde olan sariye benzer elbiselerdi. Neden sâri gibi denildiğini resme bakıp şu anda Hindistan’da kullanılan sâri stili elbiselere nasıl benzediğini gördüğünüz zaman anlayacaksınız. Bu tür şal stilinde bedene sarınan elbiselerin T model, U model, V model gibi türleri vardı.

 

world4.com’dan alınmıştır.

 

T model şal elbise

 

world4.com’dan alınmıştır.

U model şal elbise

world4.com’dan alınmıştır.

V model şal elbise.

world4.com’dan alınmıştır.

 

Yukarıda gördüğünüz tüm elbise modelleri resimlerde göründüğü kadar basit ve sade değildi. Temel olarak dikimi ve insan üzerinde görüntüsü resimlerdeki gibiydi fakat, desenleri farklı ve rengarenk olurdu. Özellikle de giyimlerin yaka kısmına işlenen desenler çok göz alıcıydı. Bu dekoratif ornamentler Britanya Müzesinde bulunuyor.

 

world4.com’dan alınmıştır.

 

 

 

Kaynakça:

2. Mısır Kraliçesi, Son erişim tarihi: 17 Mayıs 2020. http://pharaonsvoice.blogspot.com/2015/07/plate-ii-egyptian-queen.html-dan

Antik Mısırda Giyim, Erişim tarihi 17 Mayıs 2020. https://en.wikipedia.org/wiki/Clothing_in_ancient_Egypt

Antik Mısırlılar nasıl giyiniyordu? Son erişim tarihi 17 Mayıs 2020. http://www.primaryhomeworkhelp.co.uk/egypt/clothes.htm

Antik Mısır kostümleri, Son erişim tarihi: 17 Mayıs 2020.

https://world4.eu/ancient-egyptian-costumes/