Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Esad Hükümetinin Yenilgisi Artık Mümkün Değil mi? – Mikhail ALEKSANDROV

Esad Hükümetinin Yenilgisi Artık Mümkün Değil mi? – Mikhail ALEKSANDROV

Rusça aslından çeviren: Zelina Çeper

Times, Uluslararası Endüstriyel Ürünler Fuarı’nın Şam’da açıldığına dair bilgi yayınladı. Havaalanından Şam’a giden yolda olan yer olan 42 dost ülkeden temsilcilerin bu sergiye katılması bekleniyor. Suriye Başbakanı’na göre, “ülkede terörizme karşı savaşan dost ve kardeş Suriyelilere” öncelik verilmesi öngörülüyor.

Makalenin yazarı, Rusya ve İran’ın Suriye ile olan ilişkilerinden zaten kar elde ettiklerine ve bu ülkenin yeniden inşası için kendileri ile sözleşme imzaladığına inanıyor. Uzmanlara göre bu Beşar Esad’ın Suriye’de kontrolü ele geçirme güvencesini gösteriyor. “Pravda.Ru”ya özel olarak bu konuyu, MGIMO(Moskova Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü) Askeri ve Siyasi Çalışmalar Merkezinin önde gelen uzmanı, Siyaset Bilimi Doktoru Mikhail Aleksandrov’a soruldu.

-Esad, dost ülkeleri Suriye’yi restore etmeye çağırıyor. Ülkede iç savaş başlangıcından bu yana ilk olan Uluslararası Endüstriyel Ürünler Fuarı olacak. Tam olarak yeniden yapılandırmaya gerçekten başlamak mümkün müdür? Savaşta büyük bir dönüş ve bir dönüm noktası artık mümkün değil mi?
-Elbette, Esad yönetiminin yenilgi yönünde bir dönüm noktası artık mümkün değildir. Ancak savaşın bittiğini söylemek için henüz erken. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Fakat böyle bir serginin düzenlenmesi de yine de çok doğru. Bir sembol olarak, psikolojik açıdan önemlidir. Sergide Suriye’nin atmosferi değişiyor, insanlara barışçıl yaşamın geri döndüğünü ve ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. İnsanlar bu duruma hasret kalmıştır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, hala çeşitli bölgelerde oturan ve silahsızlandırılmayan muhalifleri etkilemektedir. Hükümet tarafından kontrol edilen Suriyelilerin çoğunun normal yaşama geçtiğini görecekler. Bu durum muhalifler ve onları destekleyen halk kesimleri için moral bozucu eylemlerdir.

Öte yandan, Esad’ın tarafında olanlar bu yeni olaylardan esinlenerek olumlu bir perspektifle karşı karşıyalar ve bu da olabildiğince hızlı bir şekilde haydutları bitirmek isteyecekler, daha etkili davranacaklar. Eylemin ayrıca uluslararası bir etkisi var. Esad Hükümeti’nin durumunu sıkı bir şekilde kontrol ettiğini, geleceğe güveninin olup olmadığını, cumhurbaşkanının kanlı savaşın bitiminden sonra barışçıl yollarla inşaya niyetli olduğunu gösterdiğini gösteriyor. Belki de, bu sergi çok verimli olmayacak ancak politik açıdan, propaganda açsından, bilgi efekti çok önemli ve olumlu olacaktır.

– Yabancı basında çıkan sergi ile ilgili haberler, savaşa katılma arzusu olarak sunuluyor. Rusya ve İran’ın zaten küçük bir kazanç almadığı iddia ediliyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Peki neye şaşırıyorlar? Her işte olduğu gibi, sonuç elde etmek için öncelikle yatırım yapmalısınız. Rusya, Suriye’nin durumuna çok ciddi yatırım yaptı. Oraya birlikler gönderdik, büyük kaynaklar geçirdik, yiyecek, malzeme ve teknik yardım sağladık. Milyarlarca dolar. Ve şimdi kazanç elde ediyoruz. Onlar ise oturdular, hiçbir şey yapmadılar, hatta Suriye hükümetine zarar verdiler . Buna rağmen kazançlı mı çıkmak istiyorlar ? Böyle olmaz.

– Ortadoğu’da yeni bir ticaret ve siyasi birlik gelecekte işbirliğimizden doğabilir mi? Sergi başlangıç noktası olacak mı?
-Bunun gerçek ve muhtemel bir ekonomik eksen olduğuna inanıyorum: Rusya-İran-Suriye artı Irak burada da bağlantı kurabilir. Irak giderek Rusya-İran koalisyonuna yönelir. Eğer Irak geçmeyi başarırsa, o zaman evet, belki de Türkiye’nin yakında katılacağı bir ittifak olacaktır. Türkiye böyle durumda izole olmak istemez. Her ne kadar AB ile şimdi karışık bir ilişkisi olsa da bizimle olan ilişkileri zaten normalleşmiş görünüyor. Fakat Türklerin İran, Suriye’ ve Irak ile olan ilişkileri pek parlar değil. Bence Türkiye, bu ekonomik ittifaka katılma şansını kaybetmeyecektir. Benim fikrime göre bunlar, politikalarını kökten değiştirmeye başlarlarsa, Avrasya yapılarına entegre olmak için, onlar için çok doğru bir çıkış olur. Zira bu, geleceğin amacıdır ve AB’ye karşı meyvesi olmayan bir yönlendirme için de değildir.

-Sırf yöneticilerin hoşuna gitmediği için, en eski medeniyeti yok etmek, kocaman ülkeyi darmadağın etmek…Bu tam anlamıyla Orta Çağ değil midir? Şimdi ABD ve Restoratörler Derneği sürekli karışmayacak mı?
-Bazı başarılarımızın olması durumunda, Birleşik Devletler hep zarar vermeye çalışmakta, şaşkınlığa hiç gerek yok. Ancak Suriye’de bulundukları yerde; Ürdün’le sınır bölgelerinde, Kürt bölgelerinde, yerleşim yerleri bulunmaktadır. Haberleşmeyi ele geçirmeye, ticareti caydırmaya çalışacaklardır. Onlar, Rusya-Suriye-İran ittifakıyla yakınlaşmayı önlemek için Irak Hükümeti üzerindeki etkilerini güçlendirecekler. Yani burada da mücadele görüyoruz. Bu arada belki Lübnan da ittifakımıza katılmak isteyecektir ve Amerikalılar karışacaktır. Onlar bu ittifaktan uzak tutmak için Türkleri de mümkün olan her şekilde aldatacaklardır. Türkiye’nin önüne çeşitli cazip ihtimaller çıkaracaklardır. Ki 50 yıldır AB’ye kabul edilemediler. Sürekli oyalayıp durdular. Bundan sonra da oyalayıp duracaklar. Dolayısıyla şu an birçok şey bizim sanatımıza bağlı yani bu alanda, ABD’yi diplomatik olarak yenme kabiliyetine bağlıdır.

-Kâr edecek bir şey olduğunda, Birleşik Devletler daima pastadaki kendi dilimi için mücadeleye aktif olarak katılmaya hazırdır. Bu durumda Berlin’deki savaş sonrası yaşanan olaylardaki gibi tarihi paralellikleri bırakmak çok zordur …

-Evet, ama şimdi bu olayları o zamanla bağdaştırmak pek mümkün değil. Çünkü tarafımızdan kurtarılmış bölgeleri bırakacak aptallar yoktur. Dolayısıyla ciddi bir şeyler yapacaklarını sanmıyorum. Ancak muhalefet gruplarını kullanarak Ürdün’ün Kürt bölgelerinde dağılmaya devam edeceklerdir. Bu koşulsuzdur.

Kaynak: https://www.pravda.ru/expert/20-08-2017/1345925-aleksandrov-0/

Çevirmen Hakkında

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir