Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Erdoğan‘’Türkiye’nin Suriye’de İŞİD’in Kalesi Olan Rakka’ya ABD ile İŞİD’e Karşı Mücadeleye Katılabileceğini Söyledi

Erdoğan‘’Türkiye’nin Suriye’de İŞİD’in Kalesi Olan Rakka’ya ABD ile İŞİD’e Karşı Mücadeleye Katılabileceğini Söyledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama geçen hafta Hangzhou, Çin’de G20 toplantısında bir araya geldiler. Carolyn Kaster/Associated Press

BEİRUT, LÜBNAN- Türk medyasının çarşamba günü bildirdiği habere göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye’nin, İslam Devletinin (İŞİD) fiili başkenti olan Kuzey Suriye’deki Rakka’ya ABD ile ortak bir operasyon yürütmek için hazır olduğunu söyledi.

Bu hareket, iki ülkenin Suriye’deki müdahalelerde önemli bir şekilde etkinleşmesini temsil edecektir. Ancak ABD’den henüz bir açıklama gelmedi. Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Türkiye’nin duyurduğu, Suriye’yi de kapsayan, yeni iddialı ortak politikalar, anlaşmalar konusunda sıkıntılar çıkınca faaliyete geçirilememişti.

Rakka’ya yapılacak bir operasyonun Türkiye ile ABD arasındaki Suriye konusunda işbirliği açısından bir ilerleme kaydedecektir. Suriye üzerine yapılan politikalar yüzünden NATO müttefikleri arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Her iki ülke de sözde Suriye Başkanı Beşar Esad ve İslam Devletine karşı olsa da, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İslam Devletini yenmeye büyük bir öncelik vermektedir. Türkiye en azından yakın zaman kadar, Sayın Esad’ın devrilmesini amaçlıyordu. Ayrıca Türkiye ve ABD, Kürt milisleri üzerinde hemfikir değildi. Türkiye, Kürt milislerini Suriye’de ana düşman olarak görüyor. ABD ise Kürt milislerini İslam Devletine karşı en etkili müttefiki olarak görüyor.

Sayın Erdoğan, hedefin ne olacağını veya nasıl çalışılacağı planları hakkında detaylar verdi. Erdoğan, Obama’nın Rakka’da ortak bir operasyon ihtimalini önerdiğini de söyledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Erdoğan salı günü Çin’deki G20 zirvesi toplantısından uçuşla döndüğü sırada bir grup gazeteciye ‘’Obama Rakka ile ilgili ortaklaşa bazı şeyler yapmak istiyor.’’ açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca ‘’Bunun bizim bakış açımızdan bir sorun yaratmayacağını söyledik. Askerlerimiz bir araya gelebilir ve tartışabilir. Bundan sonra da gerekeni yapacağız.’’dedi.

Erdoğan’ın bu yorumları Türkiye-Suriye sınırı geçildikten sonra gelmiştir. Türkiye, Kara Kuvvetleriyle Suriye sınırları içerisine ilk kez girmiş, ABD ve Türkiye destekli Suriyeli Muhaliflere ise İslam Devletinden sınır bölgelerini geri almak adına tanklar ve ağır silahlar kullanılarak hava gücü ile destek olunmuştur.

Türk sınırına kilit bir tedarik rotası olan son erişim noktasına kadar ilerleyerek bölge İslam Devleti’nden temizlendi ve diğer Türk hedeflerini güçlendirdi. Bu da Kürt militanlarının Türkiye’nin sınır boyunda bulunan iki yarı özerk yerleşim bölgesini birleştirmek için ele geçirmek isteyen Kürt milislerini engelledi. Türkiye ayrıca Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulmaması adına bu bölgeler için Kürt militanlara karşı bir iç savaş yürütüyor.

Bu operasyon Türkiye’nin uzun zamandır Suriye sınırları içerisinde kurmak istediği güvenli bölgenin kapısını açtı. Suriyeli mültecilerin bir araya gelebileceği ve Suriyeli muhaliflerin bir hükümet kurmaya yelteneceği bu bölge, muhtemelen Suriye Hükümeti ve onun müttefiki olan Rusya’nın hava saldırılarından korunacaktır.

Çarşamba günü birkaç yüz Suriyeli mülteci, Türkiye destekli muhalifler tarafından alınan kasabalardan Cerablus’a geçti. Türk haber medyası tarafından bu haber gösterişli bir şekilde medyaya sunuldu. Türkiye diğer devletlerden daha fazla olmak üzere 3 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

‘’Güvenli Bölge Planı’, ‘’Rakka Planı’’ gibi Birleşik Devletler ve Türkiye’nin teklifi açısından iddialı ve ses getiren bir örnektir. Güvenli Bölge planı daha sonra anlaşmazlıklar yüzünden başarısız olmuştu. Sayın Erdoğan, yeni kazanılan sınır bölgesi üzerinde uçuşa yasak bölge isteğinin gözden geçirileceğini fakat Beyaz Saray’ın bu düşünceye karşı çıktığını söyledi.

Haber; Lübnan’dan Anne Bernard ve İstanbul’dan Ceylan Yeğinsu.

Kaynak: http://www.nytimes.com/2016/09/08/world/middleeast/erdogan-raqqa-syria-isis.html?_r=0

Çeviren Hakkında

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir