Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Avrupa / Erdoğan’ı Destekleyen Bir Milletvekili, NATO’yu Türkiye İçin Bir Terör Örgütü ve Bir Tehdit Unsuru Olarak Gördüğünü Söyledi

Erdoğan’ı Destekleyen Bir Milletvekili, NATO’yu Türkiye İçin Bir Terör Örgütü ve Bir Tehdit Unsuru Olarak Gördüğünü Söyledi

Çevirenler: Mervan Nazım & Merve Nur Bayraktar

Türkiye’nin iktidardaki partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) bir milletvekili, NATO bloğunun Ankara’daki rejim değişikliği girişimlerine ve bölgedeki ‘’terörist gruplara’’ destek verdiğini iddia ederek Nato’nun kilit müttefiklerin olan bağlılığını sorguladı.

Gaziantep ilinin milletvekili olan Şamil Tayyar, Pazartesi günü Milat gazetesine verdiği röportajda, 1950’lerde ittifaka katıldığımızdan beri bunun Türk tarihinde olumsuz bir rol oynadığını iddia ederek, askeri ittifak üzerine sözlü bir saldırı başlattı.

Tayyar, Hürriyet’e verdiği demeçte, ‘’NATO ülkemizde her zaman kanlı ve kirli işlerden sorumlu olmuştur. 1960 darbesi İngiltere tarafından, 1971 darbesi CIA tarafından ve 1980 darbesi ise NATO tarafından hazırlanan darbelerdi.’’dedi.

Tayyar, NATO’nun bugünkü vizyonunda, şuan ki cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan için yer olmayacağını söyledi.

‘’NATO, bir partner olmaktan çok uzak ve bir tehdit haline geldi ve bölgedeki terör örgütlerini yaygınlaştırıyor.’’ Ankara hükümeti tarafından terörist olarak tanımlanan; IŞİD, PKK ve Türkiye’den sürülmüş olan din lideri Fethullah Gülen’in kurduğu ve FETÖ olarak bilinen (Fethullah Terör Örgütü) tüm Türk düşmanları olan terör örgütlerine aynı muamele yapılmalıdır.

Şamil Tayyar bu durumu itiraf ederken, Trump yönetimi altında bu durumun daha da iyi olabileceği yönünde umudunu taşıdığını, Türkiye’nin ittifakla olan işbirliğini azaltmaya hazır olmasını, Washington’un uzun süre Gülen’in iadesine cevap vermemeye devam ederse ve Suriye’deki terör örgütlerini desteklemekten vazgeçmezse Türkiye’yi, ABD’nin kullandığı İncirlik Üssü’nü kapatmaya çağırıyor.

2016 Temmuz’undaki başarısız darbe girişiminin ardından Ankara ve Washington arasındaki ilişkiler soğudu. Darbe planının açığa çıkarılmasıyla Ankara, komplocular tarafından kullanılabileceği şüphesiyle birliğin uçaklarına geçici bir süre için İncirlik Hava Üssü’nün dışına uçma yasağı getirdi. Amerika ve NATO kuvvetleri tarafından ortaklaşa kullanılan üst düzey bir Türk Hava Komutanı sonradan bir dizi alt kademeli askerle birlikte darbe ortaklığı yapmakla suçlandı. Bu durum ve Ankara tarafından Gülen’in derhal Türkiye’ye iade edilmesi konusunda Washington’un isteksiz davranması, Türk medyasında Amerika’nın Erdoğan’ı devirmekle bir ilgisi olabileceği konusundaki iddiaları alevlendirdi. Bu iddialar Washington tarafından şiddetle inkar edildi.

Daha sonra, Türk Hükümeti’nin üst kademelerinden, Suriye’de IŞİD’le savaşan Amerikan liderliğindeki birliğe hava üssünü kapatma çağrısı yapıldı. Bu birlik Türk Hükümeti tarafından, Türk birliklerine yeterli destek sağlamayıp Ankara’nın terörist olarak nitelediği Kürt milislerine yardım etmeyi seçmekle suçlanıyor.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ocak ayı başında Amerika ve Türkiye arasındaki bir güvenlik krizine atıfta bulunarak : “İnsanımız soruyor, neden İncirlik Hava Üssü’nü kullanıyorlar. Sadece Amerika’ya değil diğer ülkelerin jetlerine de (IŞİD’e karşı) birlikte savaşmaları için izin verdik. Bizim için en önemlisi olan DAEŞ’e karşı müdahalede hava desteği sağlamıyorsa ne amaçla hizmet ediyor?” dedi.

Tayyar: “Türkiye’yi korumaktan ziyade tehdit eden bir yapıya dönüştü.” iddiasında bulunarak Ankara’nın NATO’da kalmasının fayda sağlayıp sağlamayacağını sorguladı.

“NATO, Soğuk Savaş döneminin bir ürünü olarak varlığını sürdürüyor.” dedi.

Kasım 2015’te Suriye üzerinde Türkiye tarafından SU-24 Rus jetinin düşürülmesinden sonra Türk-Rus ilişkilerinin en gergin olduğu dönemlerde NATO, Ankara’nın arkasında durmuştur.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, olayların Türkiye versiyonuna istinaden bir olayın ardından: “Defalarca açıkladık, biz askerimizle Türkiye’nin yanında yer aldık ve NATO müttefikimiz Türkiye’nin toprak bütünlüğünü destekledik.” açıklamasını yaptı.

Ayrıca NATO, olayı takip eden haftalarda Türkiye’nin hava savunma kapasitesini; önleme uçakları, radar uçakları ve gemilerle artırdı.

Kaynakhttps://www.rt.com/news/374851-turkey-nato-coup-terrorist/

 

Çevirmenler Hakkında

 
Mervan Nazım

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

 

 

Merve Nur Bayraktar

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir