Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Yerli Sitcom
Posto.com’dan Alınmıştır.

En İyi Yerli 10 Sitcom Dizisi

Sitcom Nedir?

İngilizce’de “Situation Comedy” yani durum komedisi anlamına gelen sit-com dizilerinin tarihi bir hayli eskiye dayanmaktadır. Sanılanın aksine sitcom türü ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmamış, İngiliz BBC kanalı yayınladıkları Pinwrights Progress adlı yapımla 1946 yılında İngiliz izleyiciyi sitcom ile tanıştırmıştır. Sitcom ile yanlış bilinen bir diğer bilgi ise, sitcom kısaltmasının ‘’sit (oturmak)’’ ve ‘’comedy’’ kelimelerinden türediği hakkındadır. Peki sitcom nedir ve normal dizi ile sitcom diziyi birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

-Öncelikle sitcom diziler gerçek alanlarda değil de, plato veya setlerde çekilir. Dekorlar aracılığıyla kurulan büyük stüdyolarda, sıcak bir hava yakalanarak seyirciyi dizinin içine çekmek en büyük önceliklerden biridir. Diğer sitcom öğelerini barındıran fakat gerçek mekanlarda çekilen sitcom dizilerine hem ülkemizde hem de dünyanın her yerinde rastlanabilir.

-Gülme efekti sitcomların el bilindik özelliklerinden biridir. Dizi içinde komik bir an yaşandığında veya karakterlerden biri espri yaptığı zaman arkadan gelen gülme efekti birçok sitcomda görülebilir. Yeni yapılan sitcomlarda bu yöntemden uzaklaşılmaya çalışılmaktadır. Kahkaha efektinin seyirciyi yönlendirdiğini düşünen yapımcılar bu yöntemden kaçmaya başladılar.

-İsminde de geçtiği üzere sitcom yapımlarında ‘’durum’’ her zaman en ön plandadır. Karakterin başına gelen badireler onu genelde komik duruma düşürür. Bazı sitcomlarda karakterlerle birlikte bazen gülüp, bazen üzülsek de, hepsi yüzümüzde bir gülümseme olması amacı güderler.

Yurtdışında Sitcom

Yurtdışında Sitcom
Webtekno.com’dan Alınmıştır.

İngiltere’de ilgi gören sitcomlar, Amerikalı yapımcıların da ilgisini çekmiştir. 1948 yılında televizyon dünyasına adım atan William Asher, bilinen ilk büyük yapımcılardan biridir. ‘’Our Miss Brooks adlı sitcom ile adını duyuran Asher, “I Love Lucy” adlı sitcom dizisiyle büyük bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarmış ve sitcom türünü akım haline getirmiştir.

İngiltere ve Amerika’daki başarılı yapımlardan etkilenen başta Kanada ve Avusturalya olmak üzere pek çok ülke bu türde yapımlara kucak açmaya başlamıştır. Sitcom 70’li yıllarda Sırbistan, Almanya, Türkiye Hindistan, Çin, Pakistan ve birçok ülkeye girerek gitgide popüler olmuştur.

Türkiye’de Sitcom

Türkiye ilk sitcom ile 1961 yılında tanışmıştır. TRT Radyosu’nda yayına başlayan ve 17 yıl devam eden radyo skecinin televizyona uyarlaması olan Uğurlugiller, İstanbullu bir ailenin gündelik yaşamını konu alır. Stüdyoda çekilmese ve kahkaha efekti olmasa da, durum komedisi türünü iyi yansıtan bir yapımdır.

Sonraki dönemlerde ekrana gelen Bizimkiler, Kaynanalar, Sıdıka, Baskül ailesi gibi yapımlarla Türk seyircisi sitcomu beğenmiş ve izlemişlerdir. 1974 yılında Türkiye’de yayınlanmaya başlayan ‘Kaynanalar’ tüm sitcom tarihinin en uzun soluklu yapımlarından biridir. 30 yıl boyunca sürekli olarak ekranlarda yer alan Kaynanalar, bu alanda bir rekoru da elinde bulundurur. Amerika’da 1975-1985 yılları arasında ekranlara gelen Jeffersons gibi efsane dizilere bile fark atan Kaynanalar, Türkiye’nin sitcomlar tarihinde özel bir sayfaya sahip olmasını sağlamıştır. 

10) Çarli

Dizinin ana karakteri olan Çarli’nin başından geçenleri konu olan dizi, 1998 yılında yayınlanmıştır. Yalnızca 24 bölüm süren Çarli, büyük bir başarı yakalayarak birçok dizi ve şov programını reyting sırasında geri bırakmıştır. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olan Çarli, zengin babası Albert tarafından İstanbul’a gönderilir. Burada Albert amcanın yeğenine gelen Çarli, ailenin üyeleri, apartman yöneticisi Ateş Bey ve Cilvenaz ile maceradan maceraya koşar. O dönemde yaşayan tüm çocukların sevgilisi olan Çarli, Star Tv’de yayınlanmıştır.

9) Yalancı Romantik

Yalancı Romantik 2008 yılında seyirci ile buluşan bir yapımdır. Başarılı bir yapım olmasına rağmen, televizyonda pek tutulmayan Yalancı Romantik, 45 bölüm ekranlarda kalabilmiştir. Ünlü sitcom yapımcısı Birol Güven tarafından üstlenen proje, MinT yapım şirketi aracılığı ile ekranlara gelmiştir.

Karı koca arasındaki ilişkinin giderek sıradanlaşması konusunu işleyen dizinin en önemli özelliği ise oyuncu ekibidir. Hakan Yılmaz, Ebru Cündübeyoğlu, Yalçın Menteş ve Asuman Dabak gibi ünlü isimleri kadrosunda bulunduran dizinin tüm bölümlerini Youtube vasıtası ile izleyebilirsiniz.

8) Sıdıka

90’ların unutulmaz Türk komedi dizisi ‘Sıdıka’, Atilla Atalay’ın yarattığı karakter üzerine çekilmişti. 1997 yılında ilk bölümüyle karşımıza çıkan dizide İstanbul’un bir kenar mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin evine konuk oluyorduk. Ailesinden ötürü ev kızı olarak yaşamını sürdüren ama bir yandan da kitap okuyan, kendi kendisini eğitmiş Sıdıka Saka karakterine Hasibe Eren hayat vermişti. Dizide Füsun Demirel, Ali Erkazan ve Hakan Tanfer’i de Saka ailesinin diğer üyeleri olarak izlemiştik. Sıdıka dizisinin bölümlerini de Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

7) Dadı

ABD’de yayınlanan ‘The Nanny’ adlı diziden uyarlanan bu yapım, 2001 yılında hayatımıza girmişti. Kenan Işık ve Haldun Dormen gibi ustu oyuncuların var olduğu dizide, Gülben Ergen ve Seray Sever geniş kitlelerce tanınmaya başlamış, şu anda bir hayli ünlü olan Sinem Kobal ise ilk bu dizi ile oyunculuk kariyerine başlamıştır.

İsminden de anlaşıldığı üzere, sevgilisinin gelinlik satan dükkânında tezgâhtar olarak çalışmakta ve evlilik hayalleri kuran Meleğin hayatı (Gülben Ergen), sevgilisinin kendisinden ayrılmak istemesiyle hayatı tamamen değişir. İş yerinden ayrılan Melek, tesadüfler sonucu eşini kaybetmiş olan zengin bir adamın, Ömer Giritli’nin (Kenan Işık) üç çocuğuna bakmak üzere Dadı olarak işe girer. 59 bölüm ekrana gelen Dadı, Türk halkı tarafından çok izlenmiş ve sevilmiştir. Dadı dizisini Youtube’dan izleyebilirsiniz.

6) En Son Babalar Duyar

Yapımcılığını MinT ve Birol Güven’in üstlendiği En Son Babalar Duyar, aile temalı dizilerin en iyi örneklerinden biridir. 5 sezon toplam 159 bölüm ekrana gelen dizi 2002 yılında gösterim hayatına başlamıştır.

Ayşegül Atik, Ali Erkazan, Ali Sunal, Hatice Aslan, Erdem Baş, Levent Ülgen gibi etkileyici oyuncu kadrosuyla dikkat çeken yapım 2007 yılına kadar Türk seyircisinin en çok seyrettiği dizilerden biri olmuştur. Youtube’dan tüm bölümleri izlenebilir.

5) Şen Yuva

BKM tarafından yapımcılığı üstlenen Şen Yuva dizisi pek izlenmediğinden dolayı 20 bölüm sonrası televizyondan kaldırılmıştır. Fakat izleyen insanların çok beğendiği ve çok güldüğü dizi birçok az ünlü oyuncuyu da parlatmıştır. Usta oyuncular Altan Erkekli, Ceyda Düvenci, Ayşegül Atik, Levent Üzümcü’ye İrem Sak, Alper Kul, Okan Çabalar eşlik etmiştir.

Aile dizisi sitcomlarından biri olan Şen Yuva dizisinde güldürü unsuru bir hayli öndedir. Münir (Levent Üzümcü) ve İnci Şenyuva (Ceyda Düvenci), ortaklaşa bir psikiyatri kliniği işletmektedirler. Uzmanlık alanları aile terapistliğidir. Münir’in kayınvalidesi Devlet Planlama Teşkilatı’ndan emekli Gülümser (Ayşegül Atik); babası, devlet sanatçısı, emekli koro şefi Kalender Şenyuva (Altan Erkekli); zampara kardeşi Nurettin (Alper Kul) ve oğlu Ataberk (Osman Berk Selvi) çevresinde çeşitli komik olaylar yaşanmaktadır.

4) Ayrılsak da Beraberiz

Yine bir Mint ve Birol Güven yapımı olan Ayrılsak da Beraberiz en uzun yerli sitcom dizilerinden biridir. 1999 yılında yayın hayatına giriş yapan dizi tam tamına 450 bölüm oynayarak en uzun 5. Türk televizyon dizisi olmuştur.

Berna (Janset) ile Teoman (Hakan Yılmaz) iyi bir aile kurmak için evlenmişler; ancak şiddetli geçimsizlik nedeniyle ilk celsede boşanmışlardır. İkisi de ortak satın aldıkları evden ayrılmak istemeyince, salonu bir paravanla ortadan ikiye ayırarak, boşanmış olarak aynı evde yaşamaya devam ederler. Aslında birbirlerini hâlâ sevdikleri ancak söylemekten çekindikleri için, eski eşlerinin başka biriyle ilişkiye girmelerini istemez ve birbirlerini sürekli kontrol ederler.

Teoman’ın en iyi arkadaşı Feridun Bitir (Necmi Yapıcı) her bölümün başında yalan dolan dolu yeni bir iş planı/projesiyle Teoman’a gelir ve “Yırttık abicim, yırttık!” der; ancak bu planın bir ucu da Dijital Binali’ye dokunduğundan bölümün sonunda kendini Binali’nin adamları Mozart Yakup ve Dozer Mehmet tarafından pataklanmaktan alıkoyamaz. Dayak başladığı anda bölüm biter ve jenerik müziği çalmaya başlar. Bölümlerine Youtube’dan ulaşabilirsiniz.

3) Bizimkiler

Bizimkiler dizisi, 1989-2002 yılları arasında 13 yıl, (15 sezon) kesintisiz olarak yayınlanarak Arka Sokaklar dizisinden sonra Türkiye’nin en uzun dizisi olmuştur. 465 bölüm çekilen dizi, 1976 yapımı Kapıcılar Kralı filminin senaryosunu yazan Umur Bugay’ın daha sonra bu filmdeki karakterleri geliştirmesiyle ortaya çıktı.

Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatıyordu. Dizinin ilk sezonlarındaki hikâyesi Şükrü’nün (Erdal Özyağcılar (1989-97), Savaş Dinçel (1997-2002)) çekirdek ailesi, akrabaları ve apartmanda bulunan birkaç karakter etrafında geçerken, seneler geçtikçe ana hikâyenin ekseni kaymış, oyuncu kadrosu değişmiş, apartman kalabalıklaşmış ve dizide ön plana çıkan bir aile veya karakter kalmamıştır. Bununla birlikte, birçok değişim geçiren dizi için çekirdek kadrosundan ve genel havasından bir şey kaybetmediği söylenebilir.

Dizinin her bölümü Şükrü’nün oğlu Ali’nin (Atılay Uluışık) o bölüm hakkında anlattıklarıyla biterdi. Yani aslında, Bizimkiler dizisi hep Ali’nin anlattıklarından izlenirdi. Stüdyoda çekilmeyen ve kahkaha efekti kullanılmasa da durum komedisi işlemesi sebebiyle Bizimkiler dizisi sitcom olarak kabul edilir. Dizinin bölümlerine Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

2) Avrupa Yakası

Avrupa Yakası, Sinan Çetin’in yapımcılığını, Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı bir sitcom dizisidir. Plato Film stüdyolarında çekilen dizinin ilk bölümü 2004 yılında ATV ekranlarında gösterime girmiştir. Gülse Birsel, Gazanfer Özcan, Levent Üzümcü, Şenay Gürler, Hale Caneroğlu, Yavuz Seçkin, Veysel Diker ve Yıldırım Öcek tüm sezonlar yer alan oyunculardır. Onun dışında Peker Açıkalın, Tolga Çevik, Hasibe Eren Sarp Apak Engin Günaydın, Ata Demirer, Müşfik Kenter, Binnur Kaya, Rutkay Aziz, Timur Acar, Ömür Arpacı, Bülent Polat, Suna Keskin, Gürgen Öz, Didem Erol ve Hakan Yılmaz gibi isimlerde dizide önemli bir yer tutmuşlardır. Konuk oyuncu olarak katılan; Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Serdar Ortaç, Nil Burak, Doğa Rutkay, Teoman gibi isimlerse büyük ses getirmişlerdir.

Dizinin altıncı sezonu 2008 yılında 163. bölümüyle gösterime girmiş, Gülse Birsel ise diziyi 2009 tarihinde bitireceğini duyurmuştur. 2009 yılında dizi 190. bölümünü yayınlayarak televizyon hayatına son vermiştir. Nişantaşı’nda yaşayan Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisi çalışanları ile onların yakınlarının komik öyküsünü anlatan dizi, çok büyük bir başarı yaratmıştır. Dizinin tüm bölümleri Youtube üzerinden izlenebilir.

1) Tatlı Hayat

Amerikan “The Jeffersons” dizisinden uyarlama olan “Tatlı Hayat”, özellikle oyuncuların performanslarıyla, en başarılı komedi uyarlamalarından birine dönüşmüştür. Sonradan zengin olan kuru temizlemeci İhsan (Haluk Bilginer) ve eşi Sevinç (Türkan Şoray) çiftini odak alarak, onların garip komşuları Yorgo (Neco), Feraye Çolpan İlhan), İrfan (Celal Kadri Kınoğlu), kapıcıları Muharrem’in (Veysel Diker) ve hizmetçileri Menekşe’nin de (Asuman Dabak) aralarında bulunduğu karakterler diziyi komedi şölenine dönüştürürler. Adı geçen oyuncular dışında (Emre Altuğ, Gamze Özçelik) gibi genç isimler de dizide yer alır.

Haluk Bilginer’in oyunculuğu ve İrfan’ın Kramervari ama kendine özgü karakteri dizinin en güzel yönleri olarak sayılabilir. The Jeffersons dizisinde espiriler siyah-beyaz çatışması üzerine kuruluydu. Tatlı Hayat dizisinde ise bu esprileri Türk-Yunan çekişmesi olarak izlemiştik. ‘Tatlı Hayat’, son kez 2004 yılında karşımıza çıkmıştı.

Dizinin en komik Türk dizileri arasında yer almasındaki bir diğer sebep de elbette İrfan karakterini canlandıran Celal Kadri Kınoğlu ile Menekşe karakterine hayat veren Asuman Dabak’tı. Hem Celal Kadri Kınoğlu hem de Asuman Dabak ‘Tatlı Hayat’ dizisiyle parlamayı başarmıştı. Bu diziyi de Youtube üzerinden keyifle izleyebilirsiniz.

Herkese keyifli seyirler!

Yazarın diğer liste yazılarına ulaşmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz:

https://www.tesadernegi.org/author/keremakyol


Kaynakça

-Posta, Sitcom kültürüne ne kadar aşinayız? Gülmek için kahkaha efekti şart mı?, 1 Kasım 2019, https://www.posta.com.tr/sitcom-kulturune-ne-kadar-asinayiz-gulmek-icin-kahkaha-efekti-sart-mi-2216273 (ET:1 Ocak 2020).

-Radikal, 15 maddede sitcomların çöküşü, Oktay Volkan Alkaya, 21 Kasım 2014, http://www.radikal.com.tr/radikalist/15-maddede-sitcomlarin-cokusu-1235985/ (ET:1 Ocak 2020).

-Milliyet, Molatik, Sitcom ne demek?, Mayk Şişman, 18 Ekim 2018, http://www.milliyet.com.tr/sitcom-ne-demek–molatik-9724/ (ET: 2 Ocak 2020).

-Trt Arşiv, Uğurlugiller, https://www.trtarsiv.com/dizi/ugurlugiller/ugurlugiller-1bolum-118683 (ET:1 Ocak 2020).

– A Haber, Bizimkiler dizisi nerede çekildi? Yıllar sonra bulundu, 7 Ağustos 2019, https://www.ahaber.com.tr/galeri/magazin/bizimkiler-dizisi-nerede-cekildi-yillar-sonra-bulundu (ET:3 Ocak 2020).

– Yeni Asır, Bizimkiler dizisinde yıllar sonra ortaya çıkan görüntü şok etti, 17 Temmuz 2019, Bizimkiler dizisinde yıllar sonra ortaya çıkan görüntü şok etti, https://www.yeniasir.com.tr/galeri/yasam/bizimkiler-dizisinde-yillar-sonra-ortaya-cikan-goruntu-sok-etti (ET:3 Ocak 2020).

– Magazin Max, ‘YALANCI ROMANTİK’ DİZİSİ BİTTİ, 15 Kasım 2009, https://www.magazinmax.com/haber-yalanci-romantik-dizisi-bitti (ET:1 0cak 2020).

-Milliyet, Molatik, Gelmiş geçmiş en komik 11 Türk dizisi, Mayk Şişman, 9 Ekim 2017, http://www.milliyet.com.tr/gelmis-gecmis-en-komik-11-turk-dizisi-molatik-1227/ (ET:1 Ocak 2020).

– Sabah ARŞİV, Gülse Birsel”Avrupa Yakası” ile ekranlarda, 16 Ocak 2004, http://arsiv.sabah.com.tr/2004/01/16/gny108.html (ET: 2 Ocak 2020).