Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Ekim Devriminin 100. Yılı: Gerçekten Kutlandı Mı ?

Ekim Devriminin 100. Yılı: Gerçekten Kutlandı Mı ?

Rusça aslında çeviren: Zelina ÇEPER

Rusya Federasyonu başkanı sözcüsü Dmitry Peskov, Ekim Devriminin 100. yıldönümünün kutlanışı hakkında bir muhabirden gelen soruları yanıtladı: “Bu gün neden kutlanmalı ? Ve bu tatil kimin için ?” Anlamaya çalışalım.

Rusya Federasyonu başkanı sözcüsü Dmitry Peskov, Ekim Devriminin 100. yıldönümünün kutlanışı hakkında bir muhabirden gelen soruları yanıtladı: “Bu gün neden kutlanmalı? Ve bu tatil kimin için?” Anlamaya çalışalım.

Kimin Bu Kutlama?

Öncelikle devlet başkanının açıklamasından alıntı yapalım. Vladimir Putin, Soçi’deki Valdai Kulübü toplantısında “Devrim her zaman sorumluluk eksikliğinin bir sonucudur.” dedi. “Bugün, 1917 Rus Devrimi’nden çıkarılan derslere atıfta bulunarak, sonuçlarının ne kadar belirsiz olduğunu, bu olayların olumlu ve olumsuz sonuçlarının ne kadar iç içe geçmiş olduğunu görüyoruz. Ve kendimize şunu soralım: devrim yoluyla değil de evrim yoluyla gelişmek mümkün değil miydi? Devleti yok etmeden, milyonlarca insanın kaderinin kademeli ve acımasızca hurdaya atılmadan ilerlemek mümkün değil miydi?”
Konuyla ilgilenenlerin durumu hakkında söylediklerine göz atalım. Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi anketine göre, ankete katılanların % 45’i devrimin “Rus İmparatorluğu’nda yaşayan halkların iradesini dile getirdiğine” inandığını, % 43’ünün ise bu açıklamaya katılmadığını söyledi. Bahsedilen ilk yarıya kimse yıldönümünü kutlamayı yasaklamadığı gibi , ikinci kısmı da kimse kutlama yapmaya zorlamadığını unutmayın. Tatiller, anıtlar gibi nüfusun çıkarlarının % 100’üne hizmet edemez.

Bolşevikler Neyle Başlamıştı?

Komünistlerin mükemmel bir sloganı vardı: “Herkesten yeteneğine göre, herkesin ihtiyacına göre” bu uygulama, herkesin veya hemen hemen herkesin ihtiyaçlarının yeteneklerden çok daha büyük olduğunu göstermiştir. Veya özel mülkiyetin kendisini aştığına dair dikkat çekici bir komünist düşünce vardı. Bu yüzden onu kamuya açık ve adil bir şekilde yeniden dağıtmamız gerekmektedir. Ancak bu fikrin elverişsiz olduğunu gördük. Sonunda, emek üzerine verdiğimiz yarışı kaybettik. Bu sayede Batı, kafasına hala taktığı bir taç yerleştirmiş oldu.

Komünizmin üçüncü varsayımı – ailenin kurumunun reddi – baştan beri iyi bir şey getirmedi. Bolşevik devlet kürtaja izin vererek başladı. Komsomol üyesi bir kadın, Komsomollu bir adamla birlikte aile kurunca “kollektif aile” kavramı oluşmuştur. Buna ek olarak, Troçki, çocukların ailede değil yetimhanelerde eğitilmesi gerektiğini savundu.

70 Yıllık Sovyet İktidarı İçin 70 Milyon Hayat

Stalin, insanların ruhlarında Tanrı’nın yıkımını destekledi. Binlerce papaz bastırıldı ve kiliseler yıkıldı. Daha sonra Komünistler, İncil’deki emirleri kendi yollarıyla sadakatle yeniden yazdılar. “Komünizmin Oluşturucu Ahlak Yasası”nı oluşturdular. Bu kötülük, Rusya’ya pahalıya mal oluyor. 70 yıllık Sovyet iktidarında yaklaşık 70 milyon yaşam sürüyor.

Stalin baskılayıcı makineyi de mükemmelleştirdi, çünkü insanları acımasızca sosyalist mutluluğa sürüklemek zorunda kaldı. Fakat en kötüsü de Stalin’in yıllarında halk, ulusun geleceği uğruna başkalarını öldürmesi gerektiği konusunda hemfikir olmalarıydı.
Sosyalizm maddi açıdan bakıldığında, proletarya, askeri ve adlandırmaya yakın olanlar için iyiydi. Gerisi için aynı şeyi söyleyemiyoruz, onlar hayattta kalmaya çalışmalıydı. Köylülerin yalnızca Stalin’in ölümünden sonra pasaport almalarına izin verildi. Sonra Ruble altın olmaktan çıktı ve demir perdenin kalkmasıyla insanlar komünizme inanmayı bıraktı. Bundan sonra devletin çöküşünü beklemek gerekiyordu çünkü ufukta yeni bir fikir yoktu.

Sosyalizm Tarafından Yaratılan Gorbaçov

Yeni düşüncenin yokluğundan dolayı Gorbaçov ve ekibi, sosyalizm ve içindeki kültürü, çocuk bakımını, sağlık bakımı gibi iyi şeyleri korumayı başaramadı.Sovyetler Birliği’ndeki tıbbın özgür olduğuna inanılıyordu, ancak herkes iyi bir kliniğe girmek için bir rüşvet vermeniz gerektiğini biliyordu. Hastanede, hemşirelerin sana iyi bakması için de ödeme yapmak gerekiyordu. Diğer alanlarda da, her şey aynı zamanda rüşvet veya sağlam bağlantıların olmasına bağlıydı.
Ülke ahlaken Garbaçov’un Perestroyka zamanında parçalandı. Sovyet halkının çoğunluğu Batı’ya bakıyordu: pahalı kot pantolonları, ulaşılmaz arabaları ve serbest aile hayatı istiyorlardı. Sonuç olarak, demokrasinin güzel sloganları altında bir avuç siyasi patron ülkenin neredeyse tüm zenginliğini ele geçirdi.
Peki, niçin devlet düzeyinde kutlama yapıyoruz? Bunlar devrimin “fethi”den kaynaklanan, uzunca süren yaralanmalar değil mi?
Yazar Lyubov Stepushova

Kaynak: https://www.pravda.ru/society/fashion/models/27-10-2017/1351871-revolution-0/

Çevirmen Hakkında


Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir