Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Dünyanın Nefesini Tıkayan Amazon Yangınları
Kaynak: Al Mayadeen

Dünyanın Nefesini Tıkayan Amazon Yangınları

Gezegenin akciğerleri olarak bilinen Amazon Ormanları, gezegendeki canlılar için yaklaşık %20 oranında oksijen üretmektedir. Fakat şu an bu ormanlar yangın oranı bakımından rekor kırmakta.

Amazon Ormanlarındaki yangın sayısı bu sene içinde 72 bini aşmıştır ki bunlardan 9500 tanesi geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana meydana geldi. Yangın oranlarındaki bu artış, 2018 yılıyla kıyaslandığında %83 oranına kadar ulaştı. Amazon Watch Program Müdürü Christian Poirer, “Yangınlara sebep olanlar büyük bir çoğunlukla insanlardır.” dedi ve “Kuraklık mevsimlerinde bile Amazon’da kolay kolay yangın çıkmaz.” diyerek ekledi.

Ayrıca endüstriyel tarım ve hayvancılık yapan yatırımcıları, uzun zamandır arazileri yabani hayvanlardan ve ağaçlardan arındırmak amacıyla yakmakla suçladı.

Böylelikle, Amazon Ormanları’nda süregelen doğal olmayan birçok yangının arkasındaki nedenin bu kişiler olabileceği ihtimali de oldukça yükseldi.

Brezilya Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nün bildirisine göre, Amazon Ormanları’nda çıkan sebep olan birtakım faktörler var. Bunlardan biri, rüzgârın doğal yönünün değişmesine neden olan soğuk hava dalgası ve sonrasında kilometrelerce uzanan yangınlardan çıkan dumanla birleşmesiyle meydana gelmesidir. Bu durumun sonucunda ise çok yoğun ve alçak bir sis bulutu tabakası oluşmuştur.

Bolsonaro neden eleştirilere maruz kalıyor?

Orman yangınları oranının yükselişe geçmesiyle ilgili raporlar, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun izlediği çevre politikalarına karşı eleştirileri ifade ediyor. Uzmanlar, Amazon bölgesinin korunması için başkanın görevleri üstlenmesinden sonra hızlı bir biçimde büyük zararlarla karşı karşıya geldiğini söyledi.

CNN’e göre Bolsonaro’nun ticari şirketleri destekleyici mahiyette olan politikası, bütçesinden 23 milyon dolarlık bir kesinti yaptığı Brezilya Çevre Sorunları Müdürlüğü’nü olumsuz etkiledi.

Brezilya Meteoroloji Enstitüsü tarafından CNN’e yapılan resmî açıklamalar gösteriyor ki, Çevre Sorunları Müdürlüğü’nün yaptığı işlemler Bolsonaro anayasal ant içtiğinden bu yana gerilemiştir.

Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, uydudan geçtiğimiz Haziran ayında alınan ve geçen seneye kıyasla ormanların %88 oranında yok olduğunu gösteren raporları savunmasının akabinde görevinden uzaklaştırıldı. Bolsonaro’nunsa elinden bu raporları yalanlamaktan başka bir şey gelmiyordu.

Benzer şekilde kendine yöneltilen, orman yangınlarının çıkmasının sorumlusu olduğu suçlamalarını da reddetti.

Bolsonaro da çevre politikasından intikam almak amacıyla resmi olmayan kurumları bu olaylarda bir parmağı olmalarıyla suçladı.

Bunun karşılığında çevre kuruluşları ve araştırmacılar, yağmur ormanlarında çıkan yangınların, endüstriyel ve hayvancılık yatırım şirketlerine bağlı olan hayvan yetiştiricilerinin sebep olduğunu ve ayrıca dev sanayi şirketlerinin kullanması için ağaç kesme ve ulusal pazara ihraç etme üzerine çalışan kereste firmalarının bu yangınlara yol açtığını dile getirdi.

2018 yılında ise İngiltere’deki Guardian gazetesi, Bolsonaro’nun Amazon’da bir otoban inşa etmeyi düşündüğünü, böylelikle Greenpeace ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı gibi resmi olmayan çevre kuruluşlarının ülkeye girebilmesini engellenebileceğini ifade etti.

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Serdar Kemal Arık

Serdar Kemal Arık
TESAD Arapça Çevirmeni

2 yorumlar

  1. Ayşina Arslan

    Çevirin çok güzel ve başarılı olmuş, emeğine sağlık. Bu tür yangınların ve doğanın hepimizin gözü önünde yavaş yavaş yok olması içler acısı gerçekten. Biran önce ciddi tedbirler alınmalı ve hayata geçirilmeli. Tüm canlılar ve dünyamız için.

  2. Avatar
    Muhammed Abdurrahman

    yazarın da çevirenin de eline emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir