Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
kahve
Kahve.com’dan alınmıştır.

Dünya’da En Çok Tercih Edilen 5 Kahve

Kahve, dünyada en çok tüketilen gıdaların başında geliyor. Çeşitli ülkelerde yetişen kahve bir kültür haline geldi diyebiliriz. Kahvenin hikayesine bakarsak bir efsaneye göre ilk olarak Habeşistan’da bulunmuştur. Oradaki keçilerin ve develerin garip bir ağacın meyvelerini yedikten sonra daha canlı ve hareketli olduklarını gören çobanlar, dervişleri Şazili’ye durumu bildirmişlerdir. Şazili bu meyvenin suyunu kaynatıp içtiğinde kendisi de aynı canlılığı duymuş ve böylece kahvenin serüveni başlamış. Adı ise rivayete göre Arapça’dan geliyor (Kahwa). Bu kelime de Habeşistan’da yetişen bölgenin ismi olan Kaffa’dan gelmektedir. Kahve, Habeşistan’dan Yemen’e oradan da bütün dünyaya yayılmıştır. Dünya’da ise çeşitli ülkelerde kahve yetiştirilmektedir. Brezilya, Kolombiya, Peru, Guatemala, Kosta Rika, Etiyopya, Kenya, Yemen, Endonezya gibi ülkeler kahve yetiştiriciliğinde önde gelen ülkelerdir.

Ülkemizde kahve alışkanlığı Osmanlı dönemine kadar götürülebilir. Son dönemde ülkemizdeki kahve alışkanlığının daha da artmasıyla kafe sayılarındaki artış birbirine paraleldir. Bu nedenle İstanbul’da yapılan Coffee Festival ülkemizdeki kahve meraklılarının ilgi duyduğu festivalin başında geliyor. Festival ilk defa 25 – 28 Aralık 2014’te Galata Rum İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Bu sene 19 – 22 Eylül tarihlerinde Küçükçiftlik Park’ta 6.’sı düzenlenecek olan festivale ilginin yoğun olacağı düşünülüyor. Ayrıntılı bilgi için https://www.istanbulcoffeefestival.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ben de bu festivale özel olarak dünyada en çok tercih edilen 5 kahve türünü listeleyeceğim.

1. Cappuccino

Gzt.com’dan alınmıştır.

Dünyada en çok tercih edilen kahvelerden biri olan Cappuccino, ülkemizde de en çok tercih edilen kahvelerin başında geliyor. İsmi 1520 senelerinde capuchin olarak adlandırılan bir kısım keşişler grubundan geliyor. Köpüğü bu keşişlerin şapkalarına benzediği için Cappuccino adı verilmiş (Ayrıca İtalyanca’da cappuccio şapka, kapüşon; cappuccino da küçük şapka anlamına gelmektedir). Espresso bazlı sütlü kahve olan Cappuccino, Latte ile benzerliğinden dolayı karıştırılabilir. Farkı Latte’den daha fazla süt köpüğü içermesidir. İdeal köpük oranı 2-3 cm’dir. Daha az sütten daha fazla köpük elde edildiği için tadı Latte’ye göre ağırdır. Kolay içimi ve lezzetiyle kahve severlerin tercihlerinde en başta gelen kahve türlerinden biridir.

2. Latte

Milklife.com’dan alınmıştır.

İtalyanca’da “süt” anlamına gelen Latte’nin tam ismi Caffe Latte’dir. İtalyanların sabah kahvaltılarında içtikleri kahve olan Latte, yukarıda bahsettiğimiz üzere Cappuccino’ya göre daha yumuşak bir tadı vardır. Espresso bazlı bir kahve çeşidi olan Latte, dünyada en çok tercih edilen kahve türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

3. Mocha

Bbcgoodfood.com’dan alınmıştır.

Adını Yemen’deki Mocha Limanından alan bu kahve türü, süt ve çikolatadan yapılır. Latteden tek farkı içinde çikolata barındırmasıdır. Genelde beyaz çikolata veya bitter çikolata kullanılır. Mocha da aynı Cappuccino ve Latte gibi espresso bazlı bir kahvedir. Çikolata severler tarafından da tercih edilen Mocha, enfes tadı ve yumuşak içimiyle kahve severlerde eşsiz bir tat bırakıyor.

4. Americano

Starbucks.co.uk’tan alınmıştır.

Son dönemlerin popüler kahvelerinden biri olan Americano, düşük kalorisiyle kilosuna dikkat etmek isteyen kahve severlerin tercih ettiği bir tat olarak karşımıza çıkıyor. Kökeni II. Dünya Savaşı’na dayanıyor. O dönem İtalya’da bulunan Amerikan askerleri kafein ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Espresso’ya su katarlarmış. Çünkü İtalyan Espressosu askerlere çok sert gelirmiş. Daha sonra İtalyan kahveciler bunu kazanca çevirmek için bu kahveyi satışa çıkarmış ve böylece bütün Avrupa’ya yayılmış. Askerler ABD’ye dönünce bu kahveyi kendi ülkelerinde popüler hale getirmiş. Sıcak ve soğuk çeşitleriyle Americano, sert bir kahve çeşididir. Ancak çok yoğun bir kahve tadı olmasına karşın dünyada en çok tercih edilen kahvelerden biridir.

5. Espresso

Brema.com.tr’den alınmıştır.

Espresso belki de dünyada en çok tüketilen kahve türüdür. Bunu dememizin nedeni hem başlı başına kendisi kahve olarak tüketilir hem de birçok kahve espresso bazlı yapılır. 1900’lü yıllarda İtalya’da keşfedilen Espresso’nun adının nereden geldiği konusunda iki görüş hakimdir. İlki, İtalyanca’da hızlı anlamına gelen “espres”ten aldığıdır. İkinci görüş ise basınç anlamına gelen “press”ten aldığıdır. Sert tadı ve yoğun kahve aromasından dolayı küçük porsiyonlarda servis edilir. Tadını lezzetlendirmek amacıyla süt, karamel, çikolata gibi aromalar koyulabilir. Sade espressonun sert olması nedeniyle daha çok aromatik tatları tüketilir. Günümüz kahvelerin çekirdek noktasını oluşturan espresso kahve severlerin favorisi olarak gözümüze çarpıyor.

Hepimizin Favorisi: Türk Kahvesi

Habertürk’ten alınmıştır.

Her ne kadar birçoğumuz yukarıdaki kahveleri içsek de gönlümüzün favorisi Türk Kahvesi’dir. Keyifli anlarımızda, sohbetlerimizde hatta kız isteme merasimlerinde bile yapılan Türk Kahvesi ülkemizde en çok tüketilen kahve türüdür. 1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirmiştir. Türklerin bulduğu bir metotla güğüm ve cezvelerde pişirilen yeni bir kahve ortaya çıktı. İlk olarak 1554 yılında Tahtakale’de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Daha sonra saray mutfaklarına giren bu tat, daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun elçileri sayesinde tüm Avrupa’ya yayıldı. Yemen ve Orta ve Güney Amerika’da yetişen “arabica” kahvesinden yapımı tercih edilir. Şekerli, orta, sade, köpüklü, köpüksüz gibi çeşitli şekilde yapılan Türk Kahvesi bizlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor.

 


Kaynakça

Americano Kahve Nasıl Yapılır: Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey, Coffee Mag, 20 Şubat 2018, https://coffeemag.com.tr/americano-kahve-nasil-yapilir/ (Erişim Tarihi: 18.09.2019)

Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır?, EscoBarista, https://www.escobarista.com/blog/cappuccino-nedir-nasil-yapilir (Erişim Tarihi:18.09.2019)

Cappuccino Kelimesinin Kahve ile Uzaktan Yakından İlgisi Olmayan İlginç Kökeni, Ekşi Şeyler, 13 Kasım 2017, https://seyler.eksisozluk.com/cappuccino-kelimesinin-kahve-ile-uzaktan-yakindan-ilgisi-olmayan-ilginc-kokeni (Erişim Tarihi:18.09.2019)

Dünyanın en iyi kahve yetiştiren ülkeleri, İndigo Dergisi, 25 Eylül 2018, https://indigodergisi.com/2018/09/dunyanin-en-iyi-kahve-ulkeleri/ (Erişim Tarihi: 18.09.2019)

Espresso Nedir, Nasıl Yapılır? Maddelerle Espresso Hakkında Her Şey!, Taft Coffee, https://www.taftcoffee.com/blogs/blog/espresso-nedir-nasil-yapilir (Erişim Tarihi: 18.08.2019)

Kahvenin ilginç öyküsü, Bilim Günlüğü, 17 Ocak 2019, https://www.bilimgunlugu.com/kahvenin-ilginc-oykusu/ (Erişim Tarihi: 18.09.2019)

İstanbul Coffee Festival, https://www.istanbulcoffeefestival.com.tr/ (Erişim Tarihi: 18.09.2018)

Latte Nedir? Nasıl Güzel Latte Yapılır?, Kahvebaz, 26 Ocak 2016, https://kahvebaz.com/latte-nedir-guzel-nasil-yapilir/ (Erişim Tarihi:18.09.2019)

Mocha Nedir? Mocha Nasıl Yapılır?, Kahvebaz, 26 Ocak 2016, https://kahvebaz.com/mocha-nedir-mocha-nasil-yapilir/ (Erişim Tarihi: 18.09.2019)

Tanım ve Tarihçe, Kurukahveci Mehmet Efendi, https://mehmetefendi.com/turk-kahvesi/tanim-ve-tarihce (Erişim Tarihi: 18.09.2019)

  1. Ellerine ve emeğine sağlık, bir kahve tiryakisi olarak keyifle okudum yazını. Listene aldığın kahveler birbirinden lezzetli ve gerçekten çok tercih edilenler. Lezzetinin yanında, düzenli ve kontrollü olarak tüketildiğinde sağlık açısından da faydası oldukça fazla.
    ”Kötü bir kahve bile hiç kahve olmamasından iyidir.” 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir