Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ticaret Savaşı Konusunda Endişeli

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ticaret Savaşı Konusunda Endişeli

Çeviren: Özen Ayşe Özbasa

 

Saat: 19.40

Dünya Ticaret Örgütü üst düzey yetkilisi Roberto Azevedo, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşı söylentisinin kendi kendine gerçekleşebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Azevedo Perşembe günü: “Bana kalırsa, birbirimizi bir ticaret savaşına ikna etmemeyi denemeliyiz, zira önümüzde bunun birçok örneği var.” dedi.

Bu yılki Dünya Ekonomik Forumu’nda, Donald Trump başkanlığının “yerli ekonomiyi koruma” devrini başlatabileceği konusunda endişeler var. Azevedo, ticaret savaşlarının ciddiye alınması gerektiğini ve 2008 krizinden sonra olanlarla 1930’larda olan arasındaki en büyük farkın, çok milletli ortak kuralların varlığı olduğunu belirtti.

Teknoloji ve İmalat Şirketi Honeywell’in Başkanı ve CEO’su David Cote, dünyanın “yerli ekonomiyi koruma” yöntemine dönüp dönmediği konusunda kararsız ancak Cote, “acil durum alarmı vermek için biraz fazla erken” olduğunu düşünüyor.

Saat: 18.50

DTÖ’nün Genel Direktörü Roberto Azevedo, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan kısa bir süre sonra küresel ticareti denetleyen organa yeniden katılmak zorunda olmadığını belirtti.

Forum’da konuşan Azevedo İngiltere’nin, 2019 baharında gerçekleşmesi beklenen AB’den resmen ayrılışına kadar, üye kalmaya devam edeceğini söyledi. AB ile “ayrılma koşulları” DTÖ ile olacakları belirleyecek ve İngiliz yetkililerin ticaret düzenlemelerinde daha fazla değişiklik yapmaya çalıştıkça, DTÖ’nün 164 üyesiyle anlaşma yapmanın da daha zor hale geleceğini belirtti.

Avrupa’nın önde gelen ticaret yetkililerinden olan Cecilia Malmstrom, İngiltere’nin ayrılışından sonra bir geçiş sürecine ihtiyaç duyulabileceğini ve böylece AB ile ticaret anlaşmasında müzakere edilebileceğini söyledi. Malstrom: “Görüşmelerin en son Kanada ile yedi yıl sürdüğü hesaba katılırsa, ticaret görüşmelerinin ne kadar süreceğini kestirmek zor. Bir hafta sonundan daha uzun süreceği kesin.” dedi.

Saat: 17.15

Bir üst Rus yetkili, başkan seçilen Trump’ın, Rusya ile işbirliği yaparsa başarılı olacağını söyledi ve Trump’ı ekonomik bağları güçlendirmek için ülkenin amiral gemisi yatırım forumuna davet etti.

Rus yetkililer, Trump yönetiminin Ukrayna’nın ihtilafı üzerinde dayatılan yaptırımları kaldırma yönünde hareket etmelerini umduğundan, Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerine yönelik sorulara aldırış etmedi.

İsviçre, Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda Perşembe günü konuşan Shuvalov,  Rus devletinin yaptırımlar konusu yolunda gitse de gitmese de Trump hakkında tedbirli olduğunu belirtti ve Trump’ın ancak Rusya ile işbirliği yapmasıyla olumlu sonuçlar elde edebileceğini yineledi.

Rusya’nın ekonomik stratejisini belirleyen Shuvalov, bu yıl yüzde 1-2 oranında büyüme öngörüyor ve hükümet, ekonomiyi canlandırmak adına ekonomistlerin de fazlasıyla ihtiyaç duyulduklarını belirttikleri daha kapsamlı reformlar üzerinde çalışıyor.

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lacjak, Shuvalov’a AB yaptırımlarının kaldırılmasını istiyorsa, Ukrayna’da barışı sağlamasına yönelik baskı yaptı. Rus yetkililer, Trump yönetimini yaptırımların işe yaramadığına ikna etmeye ve Davos’taki yatırımcıların desteğini kazanmaya çalışıyor.

Saat: 16.10

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı) ülkelerinden üretim kesimi olabileceğinin sinyallerini verdi.

Forum’da konuşan Khalid Al-Falih, yüksek fiyatların sabit kalmaması halinde, geçen yılki Aralık anlaşmasını izlemek için bir başka kesintiyi engellemeyeceğini söyledi. Ayrıca, OPEC petrol kartelinin, pazarda istikrarı sağlamak için üretimi bir defadan fazla kesmek zorunda kaldıklarını belirtti. Al-Falih: “Bir başka seçenek de son kesimin süresini uzatmak olabilir.” Dedi. Buna rağmen, petrol bakanlarının bu kadar erken bir kesinti yaratmak istemediğini söyledi.

Petrol fiyatları, geçen seneki fiyatlarının neredeyse iki katına çıktı, bir varili 50$’ı geçmiş durumda.

Saat: 11.00

İngiltere Başbakanı Theresa May, Dünya Ekonomik Forumu’nda toplanan iş liderlerini, ülkenin serbest ticaret ve küreselleşmeye bağlı kalacağına dair ikna etmeye çalıştı.

May, Perşembe günü, ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararını, “Avrupa’daki arkadaşları” reddetme ya da işbirliğini bozma girişimi olmadığını söyledi. May bu oylamanın, “Kontrolü sağlamak ve kendi kararımızı kendimiz vermek, eylemde de yürekte de daha evrensel, enternasyonalist olmak” oylaması olduğunu söyledi ve ekledi: “İngiltere, ”eski dostlarla” ve “yeni arkadaşlarla” yeni ticaret anlaşmaları yapmayı dört gözle bekliyor.” dedi.

May, hükümetlerin, küreselleşme yüzünden ve özellikle vergi ödenmesinde oyunu aynı kurallarla oynamaya teşvik edilip geride bırakılanların da dikkate almaları gerektiğini belirtti.
Çevirmen Hakkında
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir