tarihsel filmler tesad

Dünya Tarihindeki Devrim ve İhtilalleri Anlatan Filmler

Ülkelerin tarihine baktığımızda darbeler, devrimler ve çeşitli isyanlar görürüz. Ve bunlara toplumların kırılma noktaları diyebiliriz. Ülkeleri iyi analiz edebilmek, günümüzdeki durumlarını anlayabilmek için tarihlerine özellikle de bu kırılma noktalarına bakmamız gerekir. Bu yazımda amacım filmler üzerinden bu durumların nasıl anlatıldığını görmekti. Umarım sizlere de faydalı olur. Keyifli okumalar!

1. CAPİTAES DE ABRİL (NİSAN DEVRİMİ)

nisan devrimi

Yönetmen: Maria de Medeiros

Oyuncular: Stefano Accorsi, Fele Martínez, Maria de Medeiros, Joaquim de Almeida, Frédéric Pierrot

Filmin yapım yılı: 2000

IMDb: 7.1

Nisan Devrimi, Karanfil Devrimi olarak da bilinir.Bu film Portekiz’de 25 Nisan 1974 günü şiddet kullanılmadan gerçekleştirilen askeri bir darbeyi anlatır. 1930’lu yıllardan beri Estado Novo (Yeni Devlet) adı verilen faşist bir rejim hüküm sürmektedir. Baskıcı bir rejim hakimdir. İnsanın düşünce özgürlüğünün olmadığı bir dönemdir. 1970 lere gelindiğinde artık sömürgelerdeki karışıklıklarla da başa çıkılamaz hale gelinir. Askerlerin stratejik noktalarından biri de Lizbon’daki çiçek pazarıdır. Halk da hükümetin değişmesini istemekte ve bu durum coşkuyla karşılanmaktadır. Bu coşkuyu tankların üzerine karanfil atmakla gösterirler. Karanfil Devrimi adını da bu olaydan alır.

2. DANTON

danton

Yönetmen: Andrzej Wajdai

Oyuncular: Gérard Depardieu, Krzysztof Globisz, Ronald Guttman,Patrice Chéreau,Roland Blanche

Filmin yapım yılı: 1983

IMDb: 7.6

Robespierre’in önder olduğu dönem, ülkede terör dönemidir. Birçok infaz gerçekleştirilmiştir. Bunu öğrenen Danton ortaya çıkar ve müttefikleriyle çatışmaya başlar.Bu film bize devrimin önce kendi çocuklarını yediğini ve o dönemdeki çatışma ortamını gösterir. Fransa-Polonya ortak yapımı olan bu film 1984 yılında Yabancı Dilde Film Dalında BAFTA’nın da sahibi olmuştur.

3. GOOD BYE LENİN! (ELVEDA LENİN)

good bye lenin

Yönetmen: Wolfgang Becker

Oyuncular: Daniel Brühl, Katrin Sass, Chulpan Khamatova, Maria Simon, Florian Lukas, Alexander Beyer

Filmin yapım yılı: 2003

IMDb: 7.7

Komünist Parti’nin en sıkı savunucularından biri olan Christiane, komaya girer. Ancak sekiz ay sonra uyanır. Bu arada politik düzen oldukça değişmiştir. Berlin Duvarı yıkılmış olup kapitalizm Doğu Almanya’da kendisini göstermeye başlamıştır. Ve oğlu, annesi bunları öğrenirse daha kötü olacağı için kendisine yapay bir dünya hazırlar. Her şeyi eski halindeymiş gibi gösterir. Tabi bu hiç kolay olmayacaktır. Bu film sosyalizme inanan insanların yaşadıkları hayal kırıklığını ele alır.

4. VİVA ZAPATA!

viva zapata

Yönetmen: Elia Kazan

Oyuncular: Marlon Brando, Anthony Quinn,Jean Peters,Joseph Wiseman,Arnold Moss,Alan Reed

Filmin yapım yılı: 1952

IMDb: 7.5

Bu film Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın hikayesini ele alır. Bu dönem Meksika’da Porfirio Diaz dönemidir. Ve köylülerin toprakları ellerinden alınmıştır. Bu konudaki şikayetlerini Porfirio Diaz’a belirtmiş olsalar da hiçbir şey yapılmamıştır. İnsan artık topraklarına mısır gibi şeyleri ekemedigi için de açlık başgöstermiştir. Köylülerin bu durumunu gören Zapata konuya el atar ve Diaz’a karşı gelir. Diaz’ın yönetimine karşı çıkan bir diğer isim de Madero’dur. Zapata’ya haber gönderir. Ve Zapata Madero’nun ordusuna katılır. Büyük başarılar elde eden Zapata köylülerin topraklarını geri almasını sağlayacak ve Diaz dönemi de son bulacaktır. Viva Zapata Ispanyolcada ‘Yaşasın Zapata’ anlamına gelir.

5. GANDHİ

gandhi

Yönetmen: Richard Attenborough

Oyuncular: Ben Kingsley,Candice Bergen,Martin Sheen,John Gielgud,Edward Fox

Filmin yapım yılı: 1982

IMDb: 8.1

Gandhi, sadece Hindistan için değil tüm dünya için oldukça önemli bir kişiliktir. Bu biyografik bir film olup adından da anlaşılacağı üzerine Gandhi’nin hayatını ele alır. Hindistan, o dönemde Ingiliz sömürüsü altında bulunan bir devlettir. Ve Gandhi bu dönemde ortaya çıkarak insanlık tarihinin ilham verici kişiliklerinden biri olacaktır. Üç saatlik uzunca bir film olup birçok dalda ödül almıştır.

6. LAND AND FREEDOM (ÜLKE VE ÖZGÜRLÜK)

land and freedom

Yönetmen: Ken Loach

Oyuncular: Ian Hart, Rosana Pastor, Icíar Bollaín, Tom Gilroy, Frédéric Pierrot

Filmin yapım yılı: 1995

IMDb: 7.6

Film bir genç kızın bazı hatıraları bulmasıyla başlar. Bu hatıralar 1936 Ispanya İç Savaşı’na dairdir. Franco faşist bir general olup hükümete karşı ayaklanmış, hükümet yandaşları da kendilerini savunmak için mili kuvvetleri oluşturmuştur.Filmde David Carr Büyük Britanya Komünist Partisi üyesidir ve işsizdir. Savaşmak için Ispanya ‘ya gider. Daha sonra Ispanyol işçilerinin partisine yani POUM(Birleşik Marksist İşçi Partisi)’a katılır. Ve faşizme karşı savaşırlar. Bu savaşta kadın erkek hep birlikte omuz omuza vermiştir. Bu iç savaşın bilançosu da oldukça ağır olacaktır.

FIBRESCI Ödülü ( 48.Cannes Film Festivali-1995) almıştır.

7. ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ-MİCHAEL COLLİNS

özgürlüğün bedeli

Yönetmen: Neil Jordan

Oyuncular: Liam Neeson, Alan Rickman, Julia Roberts, Aidan Quinn, Stephen Rea, Brendan Gleeson

Filmin yapım yılı: 1996

IMDb: 7.2

Irlandalı lider Michael Collins’in hayatını ele alır. Michael Collins Londra’da Irlanda bağımsızlığı için çalışan örgütlere katılır.Ayrıca Irlanda Milliyetçileri hareketine katılan Collins, kısa zamanda hareketin lideri olur.Film Collins’in mücadelesini net bir şekilde aktarırken dönemin atmosferini de izleyiciye hissettiriyor.

8. GARAGE OLIMPO(OLİMPO GARAJI)

 garage olimpo

Yönetmen: Marco Bechis

Oyuncular: Antonella Costa, Dominique Sanda, Carlos Echevarría, Chiara Caselli,Pablo Razuk

Filmin yapım yılı: 1999

IMDb: 7.5

Bu film Arjantin’deki 1976 ile 1992 yılları arasındaki dikta rejimini anlatır. Maria diktatörlük karşıtı bir kadındır. Filmde 18 yaşında liseyi bitirmiştir ve durumu olmadığı için okula gidemeyen insanlara okuma yazma öğretir. Diktatörlüğe karşı eylemler planlarken bir gün annesiyle birlikte yaşadığı eve silahlı adamlar Arjantin ordusundan olduklarını söyleyip baskın yaparlar ve Maria’yı alırlar. Birçok farklı insanı tuttukları işkence ettikleri bir garaja getirirler. Bu getirilen insanlar genellikle politize olmuş insanlardır. Tabi burada Maria’ya da işkence edilecektir. Dışarıda hayat oldukça normal giderken yerin altında bir işkence dünyası vardır. Aşkın da dahil olduğu bu film izleyenleri derinden etkilemiştir.

9. KASİ AZ GORBEHAYE İRANİ KHABAR NADAREH(DUNYA İRAN KEDİLERİNDEN BİHABER)

no one knows about persian cars

Yönetmen: Bahman Ghobadi

Oyuncular: Negar Shaghaghi, Ashkan Koshanejad, Hamed Behdad

Filmin yapım yılı: 2009

IMDb: 7.2

Film, Iran’daki müzisyenleri anlatır. Undeground müzik yapan bir grup insan İran’da bunu yapamayacaklarını bilirler. Çünkü daha önceleri bu tarz müzik yapan insanlar tutuklanmıştır. Bu insanlar ise İngiltere’ye gidip orada kendilerini tanıtmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar. Tabi İngiltere’ye gitmeden kendilerini kötü bir olayın içinde bulurlar. Bu filmde o dönemin baskıcı rejiminin izlerini, insanların buna rağmen bir şeyler yapmak istemelerini gördüğümüz gibi Iran’daki sosyal hayat hakkında da bilgi sahibi olabiliriz.

10. PERSEPOLİS

persepolis

Yönetmenler: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

Oyuncular: Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Danielle Darrieux,Simon Abkarian, Sean Penn,Gena Rowlands

Filmin yapım yılı: 2007

IMDb: 8.1

Persepolis aynı ismi taşıyan bir çizgi romanın sinemaya uyarlanmasıyla yapılmıştır. Bu eserde Iran’da olan bitenler küçük bir kızın penceresinden anlatılmaktadır. Bu film kızın hayatı etrafında döner ayrıca o dönemin toplumsal, siyasi birçok alanda analizi yapılabilir. Bu kızın üniversite hayatından sokakta yürüyüşüne kadar her şeyiyle o dönemin atmosferi etkileyici bir şekilde izleyiciye sunulmuştur.

11. THE MOTORCYCLE DIARIES(MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ)

the motorcycle diaries

Yönetmen: Walter Salles

Oyuncular: Gael García Bernal,Rodrigo de la Serna, Mía Maestro,Mercedes Morán,Jean Pierre Noher,Lucas Oro

Filmin yapım yılı: 2004

IMDb: 7.8

Bu film Ernesto ve Alberto isimli iki gencin bir motosikletle yola çıkışını ve bu yolculuğun hayatlarında bir dönüm noktası olduğunu anlatmaktadır. Buenos Aires’ten yola çıkan gençler Latin Amerika’nın aslında çok farklı bir yer olduğunu görürler. Adaletsizlik,yolsuzluk bu gençlerin gördüğü şeylerdir ve bundan çok etkilenirler. Zamanı geldiğinde de bir ulusun kaderini değiştirecek ayrıca tüm dünyada tanınan bir lider olacaktır.


Kaynakça