Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Donald Tusk “Küresel Kaosu Önlemek” İçin Avrupa, Çin, ABD ve Rusya’ya Çağrıda Bulunuyor

Donald Tusk “Küresel Kaosu Önlemek” İçin Avrupa, Çin, ABD ve Rusya’ya Çağrıda Bulunuyor

İngilizce aslından çeviren: Yaren HANCI

Donald Tusk “Küresel Kaosu Önlemek” için Avrupa, Çin, ABD ve Rusya’ya Çağrıda Bulunuyor

Trump ve Putin’in Helsinki’de bir araya gelmesiyle, Avrupa Konseyi Başkanı “dünya mimarisinin değiştiği” konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa, Çin, Amerika ve Rusya’ya ticaret savaşından kaçınmak ve ‘’kaos ve çatışmadan korunmak’’ için birlikte çalışma çağrısı yaptı.

Tusk, Pazartesi Pekin’de gerçekleşen Çin ve AB arasındaki zirvenin açılışında ‘’Hepimiz şu gerçeğin farkındayız ki dünyanın mimarisi gözlerimizin önünde değişiyor ve bizim asıl sorumluluğumuz bu değişimi daha iyi duruma getirmek için çalışmak.’’ dedi.

Tusk, ticaret savaşlarının “sıcak çatışma”ya dönüşebileceğini ekleyerek Dünya Ticaret Örgütü reformu için çağrıda bulundu. “Çatışma ve kaosu önlemek için hala zaman var.” diyerek sözlerine devam etti.

Avrupa Birliği liderleri ile Çinli liderler; iklim değişikliği, temiz enerji, ticaret ve diğer problemlerin arasında Kuzey Kore hakkında tartışırken, Amerikan Başkanı Donald Trump, Rusya lideri Vladimir Putin’le Helsinki görüşmeleri için hazırlanmaktaydı.

Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean – Claude Juncker ve Çin Başbakanı Li Keqiang arasındaki görüşmeler yıllık toplantıların Amerika’nın Avrupa gibi Çin ile de bağlarının zayıf olduğu bir zamana denk geliyor.

Trump, Pazar günü Avrupa’yı ülkesinin en büyük hasımlarından biri olarak tanımlayarak, kurumun çok zor olduğunu belirtti. Daha erken saatlerde de İngiliz Başbakanı Theresa May’e, Brexit üzerinde müzakere etmek yerine AB’ye dava açmak hakkında tavsiyeler verdi.

Çin Amerika’ya ihracatta 500 bin dolardan daha fazla vergi potansiyeli ile yüzleşirken, Avrupa’yı şampiyon dünya ticareti için Çin ile çalışmaya davet ediyor.  Amerika aynı zamanda Avrupayla demir ve alüminyum ticaretindeki vergileri yükseltti.

Avrupalı ve Çinli liderler, pazartesi günü  Amerika’yı eleştirmekten vazgeçtikleri ancak “açık bir dünya ekonomisini teşvik etmek, korumacılığa ve tek taraflılığa karşı direnmek ve küreselleşmeyi daha açık, dengeli, kapsayıcı ve herkese faydalı hale getirmek” için destek sözü veren bir tebliğ yayınladılar.

İki taraf da Paris İklim Değişikliği Şartı’na olan desteklerini ve iklim değişikliğine uyum sağlayan fakir ülkeler için 100 milyar dolar harcamayı yinelediler.

Çin’in Avrupa Büyükelçisi Zhang Ming, Pazar günü People’s Daily’in editörü Zhang’e,  Çin ve Avrupa’nın  “tek yanlılık ve korumacılığın dinamiği” arasında bir araya gelen, dünyanın ‘’istikrar ve sorumluluğunun iki büyük gücü’’ olduğunu belirtti: ‘’Umarım Çin ve Avrupa arasındaki zirve güven ve konsensüsü pekiştirecektir ve çok taraflılık, serbest ticaret ve yatırım kolaylığını savunan bir ortak mesaj gönderecektir.’’

Çin, büyüme hızlarının hafifçe yavaşladığını ve geçen yılın ikinci çeyreği ile karşılaştırıldığında, %6.8’den %6.7’ye gerilediğini söyledi ve hükümet sözcüleri, ticaret savaşlarının, ülkeleri etkilediği ve tehdit ettiği konusunda uyardı.

AB liderleri, ABD karşıtı bir ittifak için Çin’den gelen görüşme tekliflerine karşı çıktılar ve ABD’ye karşı güçlü bir duruş sergilemekten kaçındılar. AB, ABD’nin Çin’in ekonomi politikalarına ilişkin endişelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz ay, Avrupa Birliği Ticaret Odası, Çinli firmalara yönelik sübvansiyonları eleştiren ve ABD’nin sık sık yaptığı bir eleştiri olan zorla fikri mülkiyet haklarının aktarılmasını eleştiren bir rapor yayınladı.

Pekin’de olan bir basın toplantısı konuşmasında, Juncker, Almanya’nın BASF firması tarafından 10 milyar dolarlık (7,5 milyar sterlin) petrokimya fabrikasının onaylanmasına ‘’Çin açmayı dilerse açabilir. Nasıl açılacağını biliyor.’’ diyerek alkışları topladı.

Juncker iş forumunda, ‘’Bizim sadece adil ve çok taraflı kurallara ihtiyacımız var. AB açık ama saf değil.’’ dedi.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2018/jul/16/donald-tusk-calls-on-europe-china-us-and-russia-to-prevent-global-chaos

Çevirmen Hakkında

Yaren Hancı / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir