Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Donald Trump’tan Rusya’nın Siber Saldırı İddialarına Yanıt: ”Bu Siyasi Bir Cadı Avıdır.”

Donald Trump’tan Rusya’nın Siber Saldırı İddialarına Yanıt: ”Bu Siyasi Bir Cadı Avıdır.”

Haber: Jim Sciutto, Deirdre Walsh ve Eugene Scott, CNN

Donald Trump, 2016 seçimlerindeki Rus siber saldırılarına odaklanmanın ”Siyasi bir cadı avı” olduğunu söyledi.

The New York Times gazetesine verdiği demeçte, ”Geçtiğimiz günlerde Çin, 20 milyon hükümet yetkilisine siber saldırı düzenledi.”, ”Nasıl oluyor da bu konu hakkında kimse konuşmuyor? Bu bir siyasi cadı avıdır.” açıklamasında bulundu.

Yeni Başkan, Cuma günü istihbarat yetkilileri ile yapacağı görüşmeden önce verdiği demeçte Rusya’yı savunan açıklamalarda bulundu.

Bir ABD’li yetkilinin CNN’e verdiği demeçte, siber saldırıyla ilgili kamuya açıklanmayan istihbarat raporlarının Cuma günü öğleden sonra açıklanabileceği belirtildi.

Aynı yetkili, Cuma günü saat 12:30’da olması beklenen istihbarat liderlerinin Trump’a brifing vermesinin hala gerçekleşmemiş olması nedeniyle zamanlamanın değişken olduğunu belirtti.

Meclis Azınlık Lideri Nancy Pelosi daha önce bir basın konferansında kendisinin ve diğer kongre liderlerinin Trump’la görüşmeden önce istihbarat yetkilileri tarafından bilgilendirildiğini duyurdu.

Brifingdeki bilgileri Capitol Hill’deki gazetecilere açıklayan Pelosi: ”Sonuçlar gerçekten hayret verici ve bir kısmı yakında ortaya çıkacaktır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak:  http://edition.cnn.com/2017/01/06/politics/declassified-intel-report-on-russia-hacking-to-be-released-friday-afternoon/index.html

Çeviren Hakkında

Ali Ersal Kaçan
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir