Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Donald Trump’ın Zaferi Politik Arenada Şokla Karşılandı

Donald Trump’ın Zaferi Politik Arenada Şokla Karşılandı

Çarşamba günü Amerikan politik sistemi her iki partinin de, daha önceleri tahmin edilemeyen bir senaryo olan, Donald J. Trump’ın Beyaz Saray’daki başkanlığını idrak etmeye başlamasıyla sendeledi. Bu senaryo şimdi Amerika Birleşik Devletleri’ni, onun müttefikleri ve hasımlarını Trump’ın politikaları ve onun yönetiminin etkileri hakkında derin bir şüphe dönemine soktu.

2006 yılından beri ilk defa Beyaz Saray ve Kongre’nin dışında kalacak olan Demokratlar, özellikle Hillary Clinton’ın, Al Gore’un 2000 yılındaki kaderine benzer şekilde, halk oyları arasında küçük bir farka rağmen Seçmenler Kurulu’nda kaybetmesiyle düş kırıklığına uğramış durumda.

Ülke çapındaki kampüslerde, öğrenciler Trump’a karşı, ellerinde ‘’Benim Başkanım Değil’’ yazan pankartlarla yürüdü ve Oakland, Kaliforniya’daki göstericiler pencereleri kırdı ve çöpleri ateşe verdi. Çarşamba gecesi, binlerce insan Chicago, Philadelphia, Seattle ve göstericilerin Manhattan’da, yeni seçilmiş başkanın evinin bulunduğu Trump Tower’ın önünde toplandığı New York gibi pek çok şehirde protestolarda bulundu.

Bay Trump’ın, politikayla ilgili olmayan birinin başkan seçilmesiyle sevinçten havalara uçan milyonlarca seçmenle beraber, iki büyük rakibinden, Başkan Obama ve Bayan Clinton, ayrıldığı asıl nokta birlik vaatleri. Pek çok ayrı konferansta Amerikalıları cumhuriyet için ve Trump’ın başkanlığı için birlik olmaya çağırdılar.

Perşembe günü Trump ile Beyaz Saray’da görüşmeyi planlayan Obama, ‘Şimdi hepimiz onun başarısı için çalışıyoruz. Gücün barışçıl transferi bizim demokrasimizin ayrıcı özelliklerinden biridir. Ve gelecek haftalar boyunca bunu tüm dünyaya göstereceğiz. ‘’ dedi.

Bayan Clinton, seçim sonrası destekçilerine ilk açıklamalarında, Amerikalıların Bay Trump’a karşı ‘’açık fikirli olmayı ve bir yönetme şansı vermeyi borçlu olduklarını” söyledi. Bazen gözyaşlarını tutarak, Clinton, ‘’paylaştıkları değerlerden ve ülkeleri için sahip oldukları vizyonlardan dolayı seçimi kazanamadıkları için üzgün olduğunu’’ söyledi.

Bayan Clinton ‘’Bu, acı verici ve bu acı uzun sürecek.’’dedi. Eski Başkan ve kocası Bill Clinton’ın yanında dururken, yaklaşık 25 yıldır Amerikan politikasını domine eden Clintonların döneminin bittiğini gösteren bir tabloyu oluşturuyorlardı.

Trump’ın, birleşik bir Cumhuriyetçi hükümetin başında, Obama’nın yönetim politikalarını tersine çevirmek ve Yüksek Mahkeme’ye muhafazakâr bir yargıç atama olasılığına karşı büyük bir heyecan ve korku var. Beyaz Saray Sözcüsü Paul D. Ryan, Çarşamba günü, Cumhuriyetçilerin Affordable Care yasasının yürürlükten kaldırmaya çalışacaklarını, Demokratların da bunu engellemek için gizlice stratejiler geliştirmeye başladıklarını çıtlattı. Cumhuriyetçiler ayrıca eyalet merkezlerinde güçlerini arttırdı ve Demokratlar da direnme sözü verdi.

Obama ile gergin ilişkileri olan yabancı liderler özellikle Trump’ı hoşça karşıladı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Trump hakkında ‘’İsrail’in gerçek dostu’’ derken, Rusya Başkanı Vladimir Putin onunla ‘’yapıcı bir diyalog’’ kurmayı umduğunu söyledi. Trump ve Putin bundan önce birbirleri hakkında samimi kelimeler kullanmışlardı, bu hem Demokrat hem Cumhuriyetçi liderleri afallattı. Fakat, Trump’ın danışmanları, Çarşamba günü, iki liderin henüz telefonda görüşmediğini söyled

Göç politikaları Trump tarafından anlamsız olarak nitelendirilen Almanya Şansölyesi Merkel, iş birliği önerdi; fakat insan haklarının önemini vurguladı, öte yandan Fransa Başkanı Hollande, Trump’ın görüşlerinin Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri ile paylaştığı ‘’çıkarları ve değerleri’’ test edebileceğini söyledi. Meksikalı yetkililer Trump’ı kutladı ve Trump, kesinlikle yapılacağı konusunda ısrarcıyken, sınıra yapılacak duvar teklifini dikkate almadıklarını söylediler.

Çarşamba günü, Trump’ın kampanya danışmanları, Trump’ın Bay Ryan gibi bazı politikacılardan ve dünya liderlerinin aramalarına cevap verdiğini söyledi. Aynı zamanda kabineyi ve Beyaz Saray takımını topladığını ve Yüksek Mahkemeye muhafazakâr bir aday seçtiğini eklediler. Ayrıca, Hazine bakanlığı gibi bazı önemli bölümlere bir dikkat çekici eleme yapmak yerine, Trump’ın şimdilik az sayıda kabine ataması yapacağını eklediler.

Trump’ın yardımcıları, kabine sekreterliği ve danışmanlık için adayların Trump’ın yakın çevresinden olduğunu söyledi; örneğin Alabama senatörü Jeff Sessions, politika konularında önemli bir danışman; Steven Mnuchin, Trump’ın ulusal finans başkanı olan bir iş adamı; Rudolph W. Giuliani, New York’un eski belediye başkanı; New Jersey valisi Chris Christie ve Newt Gingrich, Beyaz Saray’ın eski sözcüsü.

Danışmanlar ayrıca, Trump’ın ülkeyi birleştirmek için çözüm yolları düşündüğünü de ekledi. Demokrat liderler ise Trump’ın zafer konuşmasında söylediği öncelikli politikayı hemen kucakladı: altyapı harcamaları.

Hala, salı günkü anket sonuçlarına göre Amerikalıların üçte biri Trump’ın başkanlığından korkuyor. Bayan Clinton’ın seçmenlerinin hepsi ise neredeyse aynı fikirde; yüzde 92’si Trump’ın kendilerini korkuttuğunu söyledi.

Ana akım politikaları alt üst eden sert ve ırkçı söylemlerle Trump tarafından küçümsenen ve kötü gösterilen Hispanikler, Afro-Amerikalılar, Müslümanlar, göçmenler, kadınlar ve diğerleri arasında endişeler yaygın. Her ne kadar o reddetse de Trump, Ku Klux Klan’ın gazetesinde kutlanmıştı. Bu Trump’ın yöneteceği farklı bir demokrasiyle alakalı şok duygusunu sembolize etti.

El Paso’dan Alma Guel (59), iç çektikten sonra sonar 24 saattir yaşadığı duygusal sıkıntılar hakkında konuşmaya başladı. Hakarete uğramış gibi hissediyordu, inanamıyordu, şüphe duyuyordu; sonuç meşruydu, mahcup oldu. Hatta Meksika’da bir gayrimenkul aramaya başladı. Sonuçta, sadece ezilmiş hissediyordu.

El Paso’dan Alma Guel, son 24 saat içinde duygusal rahatsızlıklarının seviyeleri üzerinden konuşmaya başlamıştı. Öfke ve güvensizlik içindeydi, daha sonrasında sonuçların meşruluğundan şüphe duyuyordu ve ardından mahçup olmuştu. Meksika’dan bir ev bakmaya bile başlamıştı. Sonuçta kendini sadece ezilmiş hissetmişti.

”Benim sadece kalbim kırık.”, kendi yaşadığı yerde bulunan elektrik şirketinin güvenlik bölümünde çalışan Sn. Guel böyle söyledi. ”Bugün bütün gün sıkıntı çektim. Hiçbir seçim beni bu şekilde etkilememişti.”

Birçok muhafazakar kendilerini aynı derecede güçlü hissediyordu. (Ama aksi yönde) Muhafazakar radyo sunucusu Laura Ingraham duygularıyla yansıtıyordu bu durumu, Çarşamba günü yaptığı kendi programında. ”Gözlerim doluyor.”, Laura Ingraham bu cümleyi Cumhuriyetçilerin stratejisti Ed Rollins’e Trump’ın zaferini övecek şekilde söylüyordu..

Danville’de küçük bir taahhüt işine sahip olan Jacob Stout (20) Washington’da cesur bir eylem vaadinin onu heyecanlandırdığını söyledi Ky. ”Heyecanlıyım dostum, yalan söylemeyeceğim.” dedi.  “Özellikle sekiz yıldır konuştuk, ama bunlar vatandaşların yararına olan köklü değişiklikler üzerine değildi.”. Bir vatandaşın bir politikacının yerine başkanlığı ele geçirmesi fikri insanları heyecanlandıran şey.

Karısı olan Chloe Joslin (24) Trump’a oy vermesine rağmen. beklentilerinde daha huysuzdu.

”Oy verdikleri şey için arkadaşlarını yitiren insanlar görüyorsunuz Aman Allah’ım.”, bir iletişim öğretmeni olan Sn. Joslin bu cümleyi söyleyecekti ve ekleyecekti  ”Çok kızgın bir yarış oldu.”

Siyasetçiler, İngiltere’nin Haziran ayında yaptığı oylamadan sonra Avrupa Birliği’nden ayrılmak için verdiği tepkilerden korkarak, iş dünyasının liderleri arasında emeklilik ve tasarruf hesaplarına sahip birçok Amerikalı bunun yanı sıra dünya finansal piyasalarını gergin tutuyorlardı.

Bazı iş adamları ülkenin resesyona kayacağını düşünerek endişelenirken, diğerleri Trump’ın vergi indirimleri, altyapı harcamaları, rahat düzenlemeleri, önerilerinden dolayı umutluydu ve bunlar pazarlar tarafından memnuniyetle karşılanacaktı bu da gece boyu olan keskin düşüşleri tersine çevirdi.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar Bay Trump’ın hareketlerini tahmin etmeye başladığında, her iki taraftaki siyasi faaliyetler ve tepkiler sürpriz bir gerçeküstü haldeydi. Sn Ryan, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Bay Trump’ın hükümet vizyonuyla “görev süresi” olduğunu söyledi. Ancak beraber nasıl çalışacaklarının ayrıntıları üzerinde duruyordu. Sn. Ryan, Trump’ın cinsel saldırılar hakkında övünen açıklamalarından sonra geçen ay onun için kampanya yürütmeyi bıraktı.

Sn. Ryan 18 saat içinde iki kez Donald Trump ile konuştuğunu söyledi.

”Önümüzde olan işlerden ve ulusumuzu bir araya getirmek üzerine konuştuk. Şu an itfa zamanı olmalıdır suçlama zamanı değil.” diyecekti.

Sn. Ryan kendi kaderi üzerine ima yapabilirdi. Beyaz Saray’daki konferansta, Bay Trump’ı tamamen kucaklamadaki başarısızlığı nedeniyle seçimden önce onun devrini ajitasyon yaparak isteyen birkaç huzursuz muhafazakar var ve bu hoşnutsuzluğun sönüp sönmeyeceği belli değil.

Diğer Cumhuriyetçiler Trump hakkında gururla bilinen kendi çekincelerine rağmen seçim öncesi iyi niyetli olmaya çalıştılar, iyimserlikten ziyade şüpheci şekilde görünseler de.  

Nebraska Senatörü, Senatör Ben Sasse yaptığı açıklamada: “Capitol Hill’deki anti-Trump gruplaşmasının yüzü oldu ve kendisi ve ailesinin Allah’tan Trump’ı doğru yöne yönlendirmesini istediklerini”, söyledi, ek olarak ”Sınırlı Hükümet Yasasına yemin etmesi ve buna akıl ve sadakatle öncülük edeceğine dair dua ediyoruz.” dedi.

Sonrasında Sn. Trump’a olan sözünü tutacağına söz  verdi. ”Bugünden başlayarak tüm gücümü başkanın tüm vaatlerini gerçekleştirebilmesi için harcayacağım.” dedi.

Bir başka yerde ise güç geçişi düzenli bir şekilde ortaya çıkıyor görünüyordu. Söz Pentagon’dan gelmişti ve Trump’ın Çarşamba itibariyle başkan ile aynı gizli istihbarat raporlarını almaya başlayacağını söylüyordu.  Savunma Bakanı Ashton Carter bir açıklamasında ‘gücün bir sonraki başkomutana geçişinin yumuşak olması konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.nytimes.com/2016/11/10/us/politics/donald-trump-election-reaction.html?ref=politics&_r=1

Çevirenler Hakkında

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir