donald trump
Kaynak: CNN

Donald Trump, Otoriter Liderleri 15 Kez Övmüş

Yazan: Chris Cillizza ve Brenna Williams

Japonya’daki G20 zirvesine yaptığı en son ziyaretinde Donald Trump, Putin ile görüştü. Buluşmadan önceki fotoğrafta Trump, toplanmış medyaya nazaran Putin’e şunları söyledi: Kurtul onlardan. Yalan haber iyi bir tabir değil mi? Tabi Rusya’da böyle bir probleminiz yok, bizim var.” Putin şöyle cevapladı: “Bizim de böyle bir problemimiz var.”

Aslında yok. Zerre yok. Çünkü Putin hükümetinin, neredeyse her konuda Putin’in tercih ettiği şekilde yazmayan gazetecilere gösterdiği sert tepkilerle dolu uzun bir geçmişi var. Rusya hükümeti bünyesinde bulunan yolsuzluğu detaylandıran bir dizi gazete haberinden sonra araştırmacı gazeteci Ivan Golunov geçen ay uyuşturucu bulundurmaktan tutuklandı. (Kendisi ısrarla bunların uydurma olduğunu söyledi.)(Golunov’u inceleyen bir ambulans doktoru gazetecinin bir travma geçirdiğini, kemiklerinin ezildiğini ve muhtemel kaburga kırılmalarının bulunduğunu söyledi.) Geçen Nisan, araştırmacı gazeteci Maxi Borodin beş katlı evinden düşüp öldü. (Rus yetkililer, Borodin’in ölümünden sonra kriminal bir soruşturma başlatmadı.)

O zamanların Gazetecileri Koruma Komitesi’nin program koordinatörü olan Nina Ognianova, “Rusya’nın basın üyelerinin gizemli ölümlerini göz ardı etme gibi bir şöhreti var” dedi. “Yetkilileri bölgesel ve federal seviyede zorluyoruz, zorluyoruz ki Borodin’in saldırıya uğramış olabileceğini yani onun araştırmacı gazeteci olmasının buna sebep olmuş olduğunu düşünsünler.”

Trump’ın Putin’e söylediği “Rusya’da böyle bir probleminiz yok.” cümlesi, hükümetin istediğini yazmayan gazetecilerle uğraşırken kullandığı şiddeti aldırmıyor gibi gözüküyor. Ve bu Trump’ın hilekâr diktatörlerin ve otoriter liderlerin güçlerini methettiği tek bir dönemden çok uzakta. Uzakta.

Şimdi dikkatinizi buraya verin:

Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un için söyledikleri:

*“Pekâlâ, öncelikle şunu belirteyim; bence Kim Jong Un ya da bazı insanların dediği şekilde Başkan Kim, ekonomik yönden büyük güce sahip olan bir millet oluşturmak için gayret harcıyor. Bence bu olayla- bu konu hakkında uzun uzun konuşuyoruz, bu olayla çok ama çok ilgileniyor—tıpkı benim gibi o da Kuzey Kore’nin devasa bir ekonomi potansiyele sahip olduğuna inanıyor, dünyanın herhangi bir yerinde gelişmekte olan diğer milletlerin sahip olduğu türden bir ekonomi potansiyele…” (27 Mayıs 2019)

*“Kim Jong Un; artık, çok iyi tanıdığım, saygı duyduğum biri oldu benim için ve sonunda- ve inanıyorum ki ilerleyen zamanlarda harika birçok şey olacak.” (11 Nisan 2019)

*Kim bana güzel mektuplar yazmış, çok harikalar. Birbirimize âşık olduk.” (29 Eylül 2018)

Açıkça söylemek gerekirse; Başkan Kim, çok dürüst, çok iyi biri oldu. Ve bence o da bir şeylerin gerçekleştiğini görmek istiyor. Bu yüzden de biz—Bence, Kuzey Kore’ye karşılıklı saygı duyarak çok iyi bir iş yaptık. (24 Eylül 2018)

Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping için söyledikleri:

*”Başkan Xi’yi çok seviyorum. Onu arkadaşım olarak görüyorum—ama çok seviyorum. Git gide daha da çok tanıyorum. Güçlü bir beyefendi, değil mi? Böylesine- güçlü biri, sert biri.” (30 Haziran 2019)

*“Güçlü biri, Başkan Xi. Ona Kral diyorum, ‘Ama ben Kral değilim, başkanım’ diyor. ‘Hayır, ömür boyu Başkansın, bu nedenle de Kralsın.’ diyorum, O da ‘Hah Hah’ diyor, beğeniyor.” (2 Nisan 2019)

*“Dostumla, çok ama çok iyi bir insanla, Başkan Xi ile beraberdim.” (12 Nisan 2018)

Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için söyledikleri:

*“Rusya Devlet Başkanı Putin ile uzun ve çok güzel geçen bir muhabbet içindeydik. Her zaman demişimdir, Sindirme Harekâtı başlamadan çok daha öncesinde Rusya, Çin ve diğer herkes ile beraber olmak iyi bir şeydir, kötü değil…” (3 Mayıs 2019)

*“Zekâsı üst düzeylerde olan birçok insan Helsinki’deki konferans performansıma hayran kaldı. Putin ile önceki buluşmalarımızda birçok önemli şeyi konuşmuştuk.  Çok iyi anlaşıyor olmamız boks maçı görmek isteyen birçok kinci insanın canını sıkmıştır. Güzel sonuçlar ortaya çıkacak!” (18 Temmuz 2018)

*”Rusya Devlet Başkanı Putin’i arayıp seçimi kazandığı için tebrik ettim. (geçmişte Obama da aramıştı) Yalan Haber Yayın Organları deliye döndü, çünkü onlar benden Putin’in derisini yüzmemi istiyorlardı. Yanılıyorlar! Rusya (ve diğerleri) ile beraber olmak iyi bir şeydir, kötü değil…” (21 Mart 2018)

*”Ülke üstünde çok büyük bir güce sahip” dedi. “Şimdiyse, çok farklı bir sistem var ve ben bu sistemi kesinlikle beğenmiyorum ama o bu sistemin içerisinde bir lider oldu. Kendi başkanımızın olduğundan daha fazla.” (7 Eylül 2016)

*”Ertelemekle (V. Putin) iyi bir iş yaptı- Onun çok zeki biri olduğunu biliyordum.” (20 Aralık 2016)

Pek ayrıntılı bir liste olmadı ama konuyu anlamışsınızdır. Trump’ın otoriter liderlere (ve güçleri edinme tarzlarına) olan hayranlığı ve onları methedişi bu Başkan’ın ve başkanlığının bir özelliğidir, kusuru değildir. Birleşik Devletler’ in geleneksel müttefikleri ile girdiği kavgaları bir araya getirdiğinizde, insanları yönetmede tercih edilen yola gelindiğinde, Trump’ın aklının nerede olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Ve bu ürkütücü.

 

Kaynak:

https://edition.cnn.com/2019/07/02/politics/donald-trump-dictators-kim-jong-un-vladimir-putin/index.html