Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Donald Trump İmzaladığı Karar İle Nafta’yı* Gözden Geçireceğinin Sinyalini Verdi

Donald Trump İmzaladığı Karar İle Nafta’yı* Gözden Geçireceğinin Sinyalini Verdi

Çeviren: Ali Ersal Kaçan

Donald Trump yakın zamanda ABD’yi Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan ayıran bir kararı imzalamıştı.
Donald Trump’ın Pazartesi günü ABD, Meksika ve Kanada arasındaki serbest ticaret anlaşması olan Nafta’nın şartlarını yeniden müzakere etme niyetinde olduğunu gösteren bir karar imzalayacağı bekleniyor.
Tartışmalı olan serbest ticaret anlaşması, karşıt olanlar tarafından iş gücünü ülke dışına taşıdığı için eleştirildi. Fakat anlaşmaya taraftar olanlar ABD’de milyonlarca iş gücü ürettiğini belirtti.
Trump’ın ilk resmi kararı, Pazartesi günü imzaladığı ve 11 Pasifik ülkesi ile yapılan fakat Kongre tarafından henüz onaylanmamış olan Trans-Pasifik Ortaklığı’nı iptal etmek oldu.
Trans-Pasifik Ortaklığı’nı ”Ülkemiz için potansiyel bir felaket” olarak nitelendiren Başkan Trump, ”iş imkanlarını ve endüstriyi geri getirebilecek adil ikili anlaşma müzakerelerinin yapılması gerek” açıklamasında bulundu.
Pazar günü Başkan Trump, Kanadı Başbakanı Justin Trudeau ve Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto ile toplantı yaptığını açıkladı.
Başkan Trump, Bay Pena Nieto ile yaptığı görüşmede ”Nafta ile ilgili bazı müzakerelere başlayacağız.” açıklamasını yaptı. Başkan Trump ayrıca Meksika ile sınırdaki göç ve güvenlik konularını da görüşeceğini söyledi. Daha önce Meksika sınırı boyunca bir duvar öreceğini ve bunun ödemesini Meksika’nın yapacağını belirtmişti.
Genel Sekreter Reince Priebus’un Fox News Sunday haber ajansına yaptığı açıklamada, Başkan’ın ilk haftasını önceki Başkan Barack Obama’nın planladığı işlerini, göç ve ticaret anlaşmalarını imzalamak dahil, iptal etmekle geçireceğini belirtti.
Başkan Trump, beklemekte olan Asya-Pasifik anlaşmaları gibi bir çok ticaret anlaşmasını ve eski Başkan Barack Obama’nın ülkeye kaçak yollarla giren 700.000 mülteciyi sınır dışı etme kararını erteleyip pasifize edeceğine dair söz verdi.
Nafta anlaşması, çok uluslu şirketlerin birden fazla ülkedeki iş gücünü kullanarak uçaklardan ev aletlerine kadar her şeyi üretmesine olanak tanıyan bir anlaşmadır. Başkan George H. W. Bush’da dahil olmak üzere önceki Cumhuriyetçi yönetimler tarafından hazırlanmış ve 1994 yılında Başkan Bill Clinton tarafından imzalanmıştır.
2016 seçimlerinden önce yapılan televizyon tartışmaları sırasında Başkan Trump, ”en kötü ticaret anlaşması herhangi bir yerde imzalanmış olabilir fakat Nafta bu ülkede imzalanan en kötü anlaşmadır.” açıklamasını yapmıştır.
Nafta taraftarları bile bir düzenlemenin gerekli olduğunu kabul ediyor. Biraz ironik bir şekilde dijital ticarete ilişkin kurallar ve elektronik ticaret verilerinin hareketi gibi Trans-Pasifik Ortaklığı’nın unsurlarını dahil etmek istiyorlar.
Fakat Başkan Trump’ın söylediği gibi anlaşmanın tamamen kaldırılmasını isteyenler de var. Ulusal İmalatçılar Birliği, anlaşmayı ” ABD rekabet gücünü arttırıcı” olarak nitelendiriyor.
Geçen sene Fox News ile yapılan bir röportajda ABD Ticaret Odası Başkanı Tom Donohue: ” Nafta’dan kurtulmak mı istiyorsunuz? Nafta Amerika Birleşik Devletleri için 14 milyon iş demektir.” açıklamasında bulundu.
*Nafta: North America Free Trade Association – Kuzey Amerika Serbest Ticaret Birliği
Çevirmen Hakkında
Ali Ersal Kaçan
İstanbul Üniversitesi 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir