Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Donald Trump; ABD, Serbest Ticaret Anlaşmalarına Son Veriyor

Donald Trump; ABD, Serbest Ticaret Anlaşmalarına Son Veriyor

Çeviren: Özcan Kuzulu

Beyaz Saray kaynakları tarafından günün ilerleyen saatlerinde açıklanan bir habere göre, ABD Başkanı Trump, seçim kampanyası sırasında söz verdiği gibi, Trans Pasifik Serbest Ticaret Anlaşması’ndan çekinilmesi emrini verdi.

Başkan, aynı zamanda NAFTA’nın tekrar müzakere edilmesini öngördüğünü bildirdi.

ABD’nin ticaret politikalarını yeniden tanımlamaya yönelik birtakım önlemler serisi amaçlayan Trump, daha önce Obama döneminde 11 ülke ile anlaşmaya varılmış olan Trans Pasifik Serbest Ticaret Anlaşması’nı geri çekme emrini 23 Ocak’ta imzaladı.

Trump, kampanya süreci boyunca, işsizliğe ve Amerikan ürünlerine zarar verdiği için sık sık bu serbest ticaret anlaşmalarını eleştiriyordu. Milyarder Başkan, Trans Pasifik Serbest Ticaret Anlaşması’nı korkunç olarak nitelendiriyordu.

2016 Şubat ayında imzalanan fakat henüz yürürlüğe girmeyen ve Obama yönetimi tarafından desteklenen bu anlaşma, sözde 21. yy dünya ticaretinin kurallarını şekillendirecekti. Bu anlaşma, ABD, Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur ve Vietnam tarafından, dünya ticaretinin %40’ının temsil ettiği ülkeler topluluğu tarafından imzalanmıştı.

Washington tarafından terk edilen anlaşma, bu projenin ölümü olarak nitelendiriliyor. Japonya Başbakanı Abe, ABD olmazsa anlaşmanın anlamının olmayacağını bildirdi.

NAFTA, Trump’ın Hedefinde Mi?

NBC News haberinde, Beyaz Saray yetkilisine dayandırılarak, yeni başkanın Washington’un niyetini gösteren, Meksika ve Kanada ile yürürlükte olan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasını yeniden müzakere edilmesini amaçladıkları belirtildi. Trump yönetimi henüz bu bilgiyi doğrulamadı.

NAFTA, 1994 yürürlüğe girdi ve 480 milyon nüfusu barındıran bir bölgeyi kapsıyor.

Trump’ın Seçimi AB ve ABD Serbest Değişim Anlaşmasını Tehlikeye Sokuyor

Cumhuriyetçilerin şampiyonu, aynı zamanda Brüksel ile Washington arasında müzakere halinde olan serbest ticaret anlaşmasından da çekildi. Bu anlaşmayı kötü bir anlaşma olarak nitelendiren Trump, Amerikan ticaretinin amaçlarını zedeleyen bu anlaşmayı seçildiği takdirde imzalamayacağını bildirmişti.

KAYNAK:  https://francais.rt.com/international/32850-trump-devrait-signer-decrets-pour

Çeviren Hakkında 

Özcan Kuzulu 

Finans, Finansal Analiz ve Ticari Krediler Uzmanı
Finans Doktorant, Çukurova Üniversitesi
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir