Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
dolar
T24'ten alınmıştır.

Dolar Kurundaki Teknik Görünüm

Giriş

Dolar-TL’de görülen devam eden yükseliş trendi Merkez’in Eylül ayı PPK toplantısında aldığı faiz artırım kararına ve TL swaplarının 150 baz puan kadar artırılmasına rağmen devam etmekte. Teknik yönden bakıldığında bunun başlıca sebepleri arasında yapılan düzenlemelerin yerinde fakat piyasayı ikna edecek düzeyde olmayışı söylenebilir. Öte yandan faiz artırımının ardından gelen swap kararı 22 Ekim’de yapılacak olan para politikası kurulu toplantısında Merkez’in hamlelerine yönelik beklentileri tersine çevirmiş olup ileride ek parasal sıkılaşma önlemlerinin gündeme geleceğine yönelik beklentileri güçlendirdi. Bunlara ek olarak jeopolitik riskler, olası bir Avrupa özellikle ABD yaptırımlarına yönelik kuşkular, yaklaşan ABD seçimleri ve seçim anketlerinde açıkça Türkiye karşıtlığından dem vuran Biden’ın önemli bir oranda önde olması Türk Lirası özelinde riskleri arttırıcı etmenler arasında. Bu yazıda tüm bu risklerden bağımsız olarak Dolar-TL kurunun teknik analiz verilerine odaklanılarak önümüzdeki süreçte dolarda meydana gelecek fiyat hareketlenmelerinin yönlerine ve oluşabilecek fiyatlamalara ışık tutulacaktır.

Teknik Verilerle Dolar-TL Kurunun Yönü

Dolar kurundaki yükseliş 5 Ağustos’tan itibaren yeni bir trend kanalı içerisinde girmiş olup 5 Ağustos’tan sonraki 70 günlük süreçte %15 değer kazanarak 6.88 seviyelerinden 7.92 seviyelerine tırmanmış görünüyor. Daralan trend kanalı içerisinde kur, önümüzdeki süreçteki TCMB’nin hamlelerine bağlı olarak mevcut trend kanalından farklı olarak yeni bir yön tayini yapabilir.

Mevcut trend kanalında 7.857 önemli bir destek seviyesi olarak varlığını korumakla beraber 8.01 önemli bir direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan 7.997 direnç görevi gören bir trend temelli fibonacci seviyesi. Bu seviyelerin kırılıp günlük bazda 8.01 haftalık bazda ise 8.05’in üzerinde bir kapanış yapıldığı taktirde 8.54 yeni fibo hedefi olarak öne çıkabilir. 7.88’un altında bir hafta kapanışında ise sırasıyla 7.678 ve 7.487 önemli destek seviyeleri olacaktır. Bu ayki PPK toplantısından çıkacak önemli bir faiz artırım kararı kuru 7.50 seviyelerine kadar gevşetebilir fakat bunun da altına inmesi için ya gayet radikal bir faiz artırımı ya da beklenti yönünde bir faiz artırımı sonrası gelebilecek ek sıkılaştırma önlemlerine ihtiyaç duyulabilir. Olası geri çekilmelerdeki fibo seviyelerinin dışında sırasıyla 7.75 ve 7.54 seviyeleri önemli 21 ve 50 günlük EMA[1] destekleri olarak öne çıkmaktadırlar.

Tüm bunların yanında günlük grafiklerde MACD aşırı alım bölgesinde olup doların halihazırdaki seviyesi indikatörle uyumlu değil gibi gözüküyor. Dolayısıyla Bu seviyelerden bir düzeltme hareketinin gelmesi beklenebilir. Stock RSI 9 ekimden bu yana devam eden gevşeme trendine devam etmekte olup 20 bölgelerine doğru gerilemekte fakat bunun tek başına bir yükseliş veya alım beklentisi yaratmak için çok yetersiz ve zayıf bir görünüm olduğu göz önünde bulundurulmalı.

Ichimoku indikatörüne bakıldığında Tenkan-Sen Kijun-Sen’in üzerinde kalmaya devam ediyor ve herhangi bir satım sinyali gözükmüyor. Aynı zamanda fiyat hareketi kumonun oldukça üzerinde görünüyor. Bu durum mevcut trendin güçlü bir yükseliş trendi olduğu ve fiyatın 7.40 seviyelerinin altına sarmadığı sürece görünümün yukarı yönlü olacağı öngörülebilir.

Sonuç

Dolar-TL grafiğindeki görünüm, trendin yukarı yönlü olduğunu söylese de şu anda gerek ABD seçimlerinin, gerek jeopolitik risklerin gerekse de ekonomi yönetiminin kur üzerinde önemli önlemler alıp almayacağı konuları belirsizliğini korumakta. Dolayısıyla bu noktalardan döviz alımı son derece riskli olabileceği gibi önümüzdeki süreçte yükseliş trendinin hız kesip kesmeyeceğini görmek için ileriki süreçteki piyasa fiyatlamalarını izlemek daha doğru olacaktır.

Bu yazıda ele alınanlar kesinlikle bir yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

[1] * Üstel Hareketli Ortalama