Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
halep

Doğu Halep: Anılarımız Gömüldü

Suriye’nin Halep şehrinden tahliye edilen Suriyeli vatandaşlar İdlib şehrinden yaşamlarını yeniden başlatıyor.

İdlib/Suriye – Abdullah, doğu Halep’ten ayrılan kişiydi.

Şehir dışına, isyan bölgelerine otobüsle tahliye edilerek yola çıkılmıştı, fakat iki çocuğu, eşi ve kendisi için kaçış umudu kaybedilmiş gibi görünüyordu.

Güvenlik sebebiyle Al Jazeera’ye takma isim kullanarak konuşan Abdullah ‘’Günlerce evsiz kaldık. Çünkü rejim güçleri yakınımızdaydı, susuz ve yemeksiz kalmıştık sadece ısınmamız için kullandığımız eşyalarımız vardı. İnsanlar yerlerini terk ettiklerinde yanlarına hiçbir şey alamadılar çünkü bütün eşyaları yaktılar.’’ açıklamasında bulundu.

Abdullah aynı zamanda hükümet yanlılarının sivillere karşı yaptıkları taciz girişimlerine tanıklık ettiğini ve koşulların dehşet verici olduğunu söyledi.

İsyancıların kontrolünde kalan diğer bölgelerdeki insanların tahliyesi için yapılan bir anlaşmadan sonra bu ay doğu Halep’ten en 35 bin kişi ayrıldı. Birçoğu İdlib’e gitti ve yeni yaşamlarına orada başladılar.

halep

Halep’in yerlilerinden olan Mahmoud Taraqji Al Jazeera’ye ‘’Şu andan itibaren güvenlik durumu çok daha iyi. Bombardıman ve ya bombalama olayları bitmiş durumda.’’ açıklamasında bulundu.

İdlib şehrine yeni gelenler bulundukları noktalarda güvenlik durumunun, son haftalarda Halep’teki yoğun bombardımandan daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Abd-al Latif Tarboush, bu hafta İdlib’e ulaşan başka bir Halep’li. ‘’Burada durum çok sakin, bombalar ve çatışmalar yok. Allah’a şükürler olsun.’’ dedi.

Ancak geçen hafta İdlib kırsal bölgelerinde birkaç hava saldırısı yapıldığı raporu bildirildi.

Taraqji, hükümetin uzun süren kuşatmasına rağmen, Halep’teki açlık durumundan farklı olarak İdlib’te ailesine yetecek kadar yemek olduğunu ve yeni evlerine taşınırken yemek servisinin yapıldığını da söyledi. O ve ailesi geçen hafta İdlib’e varmıştı.

idlib

Ancak Taraqji, ailesinin yerinden olmanın yaşattığı travma da dahil olmak üzere birçok zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

‘’Eski evimize asla dönemeyeceğiz. Hayatlarımız ve anılarımız yok edildi. Artık Halep’e geri dönemeyiz.’’

Tahliyeler anlaşması Perşembe günü sona erdi. 2012’den beri hükümet güçleri ile asiler arasında bölünmüş olan şehrin kontrolü Suriye ordusu tarafından sağlandığı ilan edildi.

Hükümet yanlısı güçlerin şehrin doğusuna hızlıca akın etmesi nedeniyle uçuşların gerekli bir şekilde yapıldığı görüldü.

Taraqji, ‘’Rejim, şehrin çoğunu aldıktan sonra isyancılara şehri terk etmelerini yönünde baskı yaptı ve bizler de ayrılmak zorunda kaldık.’’ dedi.

Taraqji, Tarboush ve diğerleri, Doğu Halep’ten hükümet güçlerinden kaçtıktan sonra isyancıların bölgelerine gitmeyi tercih ettiklerini söylediler.

Birçok vatandaş hükümet tarafından yakalanmaktan veya daha kötü şeyler yaşamaktan korkuyor. Birleşmiş Milletler’in raporunda yüzlerce kişinin kuşatmanın son günlerinde hükümetin bölgeye girmesinden sonra kayıp olduğu belirtilmiş ve bu yüzden de korkuların yaşandığı söyleniyor.

Ek olarak İdlib’e tahliye edilenlerden bazıları isyancıların bölgeleri olan Halep’in batısındaki kırsal alanlara kaçtı.

Öte yandan Suriye devletinin SANA haber ajansından gösterilen fotoğraflardan, kaçanların bazılarının asilerin kaybettiği topraklara hareket ettiği görülüyor.

İdlib kenti ve aynı isimi de olan bölge, Suriye rejimi ve Halep’teki müttefiklerin zaferi sonrasında, Suriye’de isyancıların en önde gelen kalelerinden biridir. Fateh-el Şam Cephesi de olmak üzere çeşitli isyancı gruplar varlığını bu bölgelerde devam ettirmektedir.

suriye

Suriye’nin savaş öncesi en büyük şehrinden gelen Halepliler için İdlib oldukça farklı görünmektedir.

Şuan İdlib’te olan ve geçen sene dönmeden önce doğu Halep’te ilaç tedavisi yapan bir doktor, ‘’İdlib’teki hayatın çoğu kırsal alanda ve rejim güçleri burada değildir, halbuki Halep büyük nüfusuyla birlikte bombalanan küçük bir alandır.’’ dedi.

Şuan da İdlib’te çalışan doktor birçok Halepli masum insanı tedavi ettiğini söylüyor.

İsmini vermek istemeyen doktor ‘’Onlar bombaların kurbanı. Birçok iç yaralanmalara ve birçok kırıklara sahip hastalar var.’’ açıklamasında bulundu.

Doğu Halep’ten insanlar buraya akın etti ancak İdlib ve başka yerlerde, özellikle de kuzeyde yaşayan Suriyeliler açısından kışın sert koşulları yüzünden insani yeni kaygılar uyandırmaktadır.

Son tahliyede insanlara yardım eden ve Mercy Corps’un kadın sözcüsü olan Christy Delafield ‘’İnsanlar her zaman kış elbisesine sahip olamıyor. Onlara kalacak bir ev, battaniye ve yemek veriyoruz.’’ yorumunda bulundu.

Delafield, Al Jazeera’ye, doğu Halep’ten ayrılanların çoğu 5 yıldan fazla süren bu savaş yüzünden derinden yaralandığını söyledi.

halepliler

‘’Herkes travma geçirmiş. Onlara biraz barış ortamı sağlamaya çalışıyoruz.’’

Suriye’de başka yerlerde savaş devam ederken, doğu Halepliler şehirlerinin sonsuza dek değiştiğine inanıyorlar.

Taraqji son olarak ‘’Keşke oraya geri dönme şansım olsa. Karamsar düşünmek istemiyorum, fakat umarım bir gün Halep’e geri döneceğim.’’ dedi.  

Kaynak:  http://www.aljazeera.com/indepth/features/2016/12/east-aleppo-memories-buried-161225095430546.html

Çeviren Hakkında 

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler