Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Devrim’in Yıldönümünde Tunus’ta Ayaklanmalar Patlak Verdi

Pazartesi günü, devrimin altıncı yıldönümünde, iş isteyen yüzlerce protestocu pek çok Tunus şehrinde polisle çatıştı, bir bölgede Cumhurbaşkanı El Bacı Kaid’in yolunu kapattı.
Yerel sakinler, ülkenin güneyindeki bir şehir Ben Guerdane’de başlayan protestoların haftasonu boyunca Sidi Bouzid, Meknassi ve Cumhurbaşkanı El Bacı Kaid el Sebsi’nin 2011 ayaklanmasını işaret etmek için ziyaret ettiği, Bin Ali’nin yerinden edildiği, Gafsa gibi pek çok bölgeye sıçradı.
İsyandan altı yıl sonra Tunus bir demokratik geçiş modeli olarak değerlendirilebilir fakat ülkenin kırsal orta ve güney bölgelerindeki, pek çok genç Tunuslu’nun ekonomik fırsatlar ve ilerleme şansına sahip olmadığı, marjinalleşmiş şehirler bir isyan için alevlenme noktası olarak kalmaya devam ediyor.
Gafsa’da, öfkeli gençler el Sebsi’nin ziyaretini protesto etti, taş attılar ve yolu kapattılar. Yerel medya Cumhurbaşkanı’nın konvoyunun, bölgeyi terk edecekleri uçuştan önce yollarını değiştirmek zorunda kaldıklarını söyledi.
Sidi Bouzid’te, yolsuzluk ve suistimalleri protesto eden bir sokak satıcısının kıvılcımını çaktığı Tunus Devrimi’nin beşiğinde, yüzlerce kişi valiliğin önünde toplandı ama altı yıl önce ne talep ettilerse aynılarını talep eddiler.
Yerel bir sakin, Attia Athmonui Reuters’e ‘’2011’de haykırdığımız sloganları yeniden haykırmak… İş bizim hakkımız… Korkmuyoruz, sokaklar halka aittir,’’ diye konuştu.
Cuma geç saatlerde, Meknassi’de polis bazı göstericileri tutukladı. Fakat Meknassi ve Manzel Bouziane’de cumartesi günü protestolar devam etti.
Cumhurbaşkanlığı, ülkenin devlet yönetimdeki fosfat işinin de kalbi olan ve ayrıca gösteriler nedeniyle ihracatın aksadığı Gafsa’da, el Sebsi’nin istihdam sağlayacak kalkınma projelerini duyurduğunu söyledi.
Yerel sakinlerin söylediğine göre, Libya sınırındaki Ben Guerdane’ye bir bakan heyetinin yaptığı bir ziyaretin ardından sakin bir gün geçtikten sonra protestocular cumartesi günü tekrar polisle çatışmaya başladılar.
2011 ayaklanmasından bu yana Tunus, Arap dünyasının çoğuna sızan politik şiddetten büyük oranda kaçındı. Bu kuzey Afrika ülkesi, özgür seçimlerle, yeni bir anayasa ile ve İslamcı ve laik rakipler arasındaki uzlaşma ile barışçıl demokratik bir değişimin simgesi olarak ortaya çıktı.
Fakat pek çok Tunuslunun ana talebi olan ekonomik ilerleme, ülkenin siyasi gelişmeleriyle uyuşmadı. Tarımın az sayıdaki gelir kaynağından biri olduğu kırsal güney ve orta bölgelerde, gerginlik sıklıkla işsizlik ve ekonomik durumlar yüzünden ortaya çıkıyor.
Çeviren Hakkında 
 
Ulaş Deniz Tümkaya 
Boğaziçi Üniversitesi
Tarih Bölümü