Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
gen
Kaynak: DW

Devrim Niteliğindeki CRISPR/CAS9 Gen Makasına Nobel Kimya Ödülü

Gen makası ile Jennifer Doudna ve Emmanuelle Charpentier, tıpta ve biyoteknolojide devrim yaptı. Keşifleri sayesinde kalıtsal hastalıklara karşı tedaviler geliştirdiler ve dirençli bitkilerin üremelerini sağladılar.

Stockholm’deki İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından duyurulduğu gibi, Fransa’dan Emmanuelle Charpentier ve ABD’den Jennifer A. Doudna, Crispr /Cas9 gen makasını geliştirdi.

CRISPR/Cas9; moleküler yaşam bilimlerinde devrim yarattı, bitki ıslahı için yeni olanaklar getirdi, yenilikçi kanser tedavilerine katkıda bulundu ve kalıtsal hastalıkların tedavi hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Emmanuelle Charpentier ve Jennifer Doudna, genetik mühendisliğindeki en keskin aletlerden birini kullandı. Bildiride, bunun araştırmacılara hayvan, bitki ve mikroorganizmaların DNA’larını son derece hassas bir şekilde değiştirme olanağı sağlayacağı belirtildi.

İki bilim insanı 2012 yılında Berkeley, Kaliforniya’da CRISPR/Cas9 yöntemini keşfetti. Doudna Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör, Emmanuelle Charpentier ise şu anda Berlin’deki Max Planck Patojenbilim Araştırma Merkezi’nin başkanıdır.

Gen Makası Ne Yapabilir? 

CRISPR/Cas9 adlı gen makasının keşfiyle genetik araştırmalar büyük bir atılım yaptı. O zamandan beri doktorlar, orak hücreli anemi, Down sendromu veya kistik fibrozis gibi kalıtsal hastalıklar için tedaviler üzerinde çalışıyorlardı.

Marburg Philipps Üniversitesi’nden Lennart Randau, CRISPR/Cas9’u “temel araştırmaların tüm bilim dünyasında nasıl devrim olabileceğine gösteren en güzel örneklerden biri” olarak nitelendirdi. Randau, DW’ye verdiği demeçte, “İnsan DNA’sını her zamankinden daha özel ve hızlı işleyebileceğimiz bir noktaya geldik. Hastalığa neden olan bir geni çıkarıp düzeltebiliriz. CRISPR/Cas9un keşfinin insanlık için büyük önemi budur.” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin şu anda klinik deneylerde bu teknolojiyi kullandığını da sözlerine ekleyen Randau, “bu yöntemin önümüzdeki iki yıl içinde onaylanmış tıbbi prosedürlerde kullanılabileceğini” de sözlerine ekledi.

Gen makası teorik olarak bitki ıslahı ve çok sayıda diğer moleküler biyoloji araştırma alanlarında da kullanılabilir. Örneğin bitki yetiştiricileri, parazitlere ve virüslere karşı daha dayanıklı olacak ekinler yetiştirebilir.

Tanınmış Bir Mekanizma- Yeniden

CRISPR terimi, “Kümelenmiş Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar” anlamına geliyor. Doudna ve Charpentier, böylece bakterilerdeki bir mekanizmayı deşifre etti ve genetik materyalin özel olarak değiştirilebileceği bir araca dönüştürdü.

Genetik materyaldeki CRISPR bölgeleri bir süredir bilinmektedir. Ama 2007 yılına kadar araştırmacılar bunun bir savunma sistemi olduğunu fark edemedi: bitki profili, koklayıcı köpek ve neşter.

CRISPR dizileri, bakteri genomundaki genom parçalarının virüsler gibi saldırganlar tarafından dahil edildiği bölümlerdir. Onların yardımıyla hücreler, aynı davetsiz misafirin tekrar ortaya çıkmasıyla fark edilirler. Daha sonra CRISPR ile birleştiğinde enzim Cas yardımıyla kesilebilir. Daha önceki genetik araştırma yöntemlerinde tekrar tekrar meydana gelen istenmeyen mutasyonlar CRISPR/Cas9 ile önemli ölçüde azaltılabilir.

Sınırsız Kullanım Konusunda Endişelenmeyin

Ancak eleştirmenler mekanizmayı kullanmanın tehlikelerine de işaret ediyor. Bu şekilde sadece yeni iyileştirme yöntemleri geliştirilebilir, ama aynı zamanda son derece tehlikeli süper virüsler, çok daha kolay ve daha önce mümkün olandan daha fazla inşa edilebilir.

Kasım 2018’de Çinli bilim adamı He Jiankui, Hong Kong’da düzenlenen uluslararası bir genetik mühendisliği konferansında, CRISPR/Cas9 gen makası kullanarak HIV virüsüne karşı bağışıklık sistemi olan değiştirilmiş insan embriyoları üretmeyi başardığını açıkladığında dünya çapında öfkeye neden oldu. İki genetiği değiştirilmiş ikiz, zaten o zamanlar hasta olarak doğmuştu. Dolayısıyla CRISPR/Cas9 hala istenmeyen mutasyonlara neden olmaya devam etmektedir.

Nobel Ödülü’nün Favorileri

Tıp ve fiziğin diğer bilimsel disiplinlerinde olduğu gibi, Nobel Kimya Ödülü güçlü bir erkek alanıdır. Şimdiye kadar yedisi kadın 185 kişiye ödül verilmiştir. Bu oran %3,8’e tekabül ediyor. Biyoloji, tıp ve bitki ıslahı için keşiflerin önemi göz önüne alındığında, Doudna ve Charpentier yıllardır araştırma çevrelerinde Nobel Ödülü için favori olarak kabul edilmiştir. Emmanuelle Charpentier diğer bilim adamları ve genç kızlar için bir teşvik olarak onlara ödülünü adamak istiyor. Her iki araştırmacı da yüksek derecede donatılmış araştırma ödülleriyle yaptıkları keşiflerden ötürü Almanya’da onurlandırıldı. 2016’nın başında Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter Ödülü’nü kazandılar. Bir yıl önce, Emmanuelle Charpentier Ernst Jung Tıp Ödülü’ne layık görüldü. 2014 yılında, Mountain View, Kaliforniya’daki iki araştırmacı NASA’nın AMES Araştırma Merkezi’nde Yıllık Atılım Ödülü’nü aldı.

Muhabir: Fabian Schmidt

Kaynak: Deutsche Welle