Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Derinlemesine Veriler: Suriye’den Kaçış

Derinlemesine Veriler: Suriye’den Kaçış

Haber, Jillian Harding,
5 Ekim 2016, Reuters

-Yaklaşık 5 yıl 6 aydır devam eden savaş,

-Avrupa yolunda boğulan 3502 mülteci

-Fotoğrafları gördük. Hikayeleri okuduk. Rakamlar sert ve acımasız.

Mültecilerin açıklamalarına göre 2015 yazında Akdeniz’i geçen bir teknenin yolcu başına ücreti, önceki yıl 1500 dolar olan ortalamanın aksine, 2200 dolar’a kadar çıkabiliyordu. Fakat, sığınma arayan pek çok Suriyeli için para oldukça sınırlı; Suriye Ekonomi Forumu’ndan bir rapor, geçen yıl Halep’te ortalama aylık gelirin 80 dolar civarında olduğunu gösteriyor.

Yani eğer Suriyeli bir mülteci iseniz, iki yıl biriktirdiğiniz parayı, 87 kişiden birinin boğulduğu bir yolculuğa harcama olasılığı ile karşı karşıyasınız.

Kaynak: Uluslararası Göç Örgütü

Peki ya ardınızda bıraktığınız ekonomik durum? Örnek olarak ABD’de 2007-2009 yılları arasında gerçekleşen Büyük Gerileme’yi ele alalım. GSYİH, yıllık ortalama 3.5 oranında düşüş göstermiştir. İşsizlik Ekim 2009’da yüzde 10’a kadar yükseldi. O yıl, Amerikalıların yüzde 14.3’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyordu.

Suriye’de GYSİH, 2013 yılında yüzde 30 oranında, 2014 yılında ise artı yüzde 36 oranında düştü. Nüfusun yüzde 82’si yoksulluk sınırının altında yaşıyordu ve işsizlik oranı yüzde 60’tı. 2016 yılı da aynı oranda umutsuz görünüyor. Ve tüm bu rakamlar, düşen bombaları, kimyasal silahları ve acınacak derecede yetersiz sağlık hizmetlerinin gözardı ediyor. Ayrıca uluslararası yardım kuruluşlarına bağlanmak zaman aldığı için, pek çok Suriyeli ulaşılması güç alanlarda yaşıyor.

Suriyeli bir çocuk olduğunuzu düşünün. Mültecilerin yüzde 50’den fazlası 18 yaşın altında: yıllardır eğitim hizmetine erişimleri yok, aşırı şiddete şahit olmanın yarattığı travmadan bahsetmiyoruz bile.

Kısacası, güvenli bir sığınağa ulaşmak için oldukça riskli bir yolculuğa iki yıllık birikmişleri harcamak veya Suriye’de, aniden berbat bir şekilde ölme ihtimalinin olduğu bir yerde kalmak: oldukça kayda değer bir karar.

Kaynak: http://www.reuters.com/article/us-datadive- syria-idUSKCN1251NE

Çeviren Hakkında

Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi
Tarih Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir