Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Tulsi Gabbard
Kaynak: Brendan McDermid / Reuters

Demokrat Aday Gabbard, Hillary Clinton’a ‘Rus Varlığı’ Yorumu İçin Dava Açtı

Demokrat Başkan Adayı Tulsi Gabbard, Hillary Clinton’a 22 Aralık Çarşamba günü iftira davası açtı. Gabbard, Clinton’un geçen yıl partinin Beyaz Saray katılımcılarından birinin “Rus varlığı” olduğunu ileri sürerek itibarına zarar vermekten en az 50 milyon dolar tazminat talep etti.

Davada, Clinton’un yorumlarının Hawaii’den ABD’li bir temsilci olan Gabbard’ın başkan adaylığına zarar verdiği ve Gabbard’ın 2016’da Clinton’un Demokratik rakibi Bernie Sanders’ı onaylamasından öfke duyduğu söylendi.

New York Federal Mahkemesi’nde açılan davada, “Clinton, Tulsi hakkında yalan söyleyerek tam olarak istediği şeyi aldı- siyasi ve kişisel rakibinin itibarına, ayrıca devam eden başkanlık kampanyasına zarar verdi. Temelsiz ama çirkin, uydurmalara dayanan zarar verici bir dedikodu kampanyası başlattı.” dendi.

Clinton’ın sözcüsü Nick Merrill dava hakkında “Bu çok saçma.” yorumunu yaptı.

2016’nın Demokratik Başkan Adayı Clinton, Ekim ayında bir podcast’te Rusların Demokratik başkan adaylarından birini üçüncü taraf bir teklif için hazırladıklarını söyledi ancak adayın adını vermedi.

Clinton, “Rusların gözdesi, şimdiye kadar onu desteklemenin bir sürü sitesi, botu ve başka yolları var ve bu Jill Stein’ın çekileceğini düşünmelerine rağmen böyle ki çekilmeyebilir çünkü o da bir Rus varlığıdır.” dedi.

Stein 2016 başkanlık seçimlerinde Yeşiller Partisi adayıydı.

Podcast yorumlarının ardından Merrill, Politico’ya Clinton’un Gabbard’dan bahsettiğini doğruladı.

Gabbard davasında Clinton’un “ABD’li bir politikacının itibarına harap edici” olarak nitelendirdiği yorumları geri çekmeyi veya özür dilemeyi reddettiğini ve yanlış olduklarını bilmelerini sağladığını söylendi.

Gabbard’ın avukatı Brian Dunne, yaptığı açıklamada “Temsilci Gabbard itibarını savunmalı ve Bayan Clinton’u sorumlu tutmalıdır. Bu davada tam da bu yapılmak isteniyor.” dedi.

Bir halk figürü olarak Gabbard, bu zararı gidermek için sanıkların gerçekten garezli davrandığını göstermelidir. Ayrıca ABD mahkemeleri, siyasetle ilişkili “retorik abartı”nın anayasal olarak korunan bir konuşma olduğunu söylemişlerdir.

Gabbard, Kasım ayında yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’a meydan okuma yapmak için Demokratik yarıştaki tek basamaklı yasada rutin olarak ankete katıldı, ancak üçüncü taraf adayı olmayacağını söyledi.

Clinton’un Ekim ayındaki yorumlarından sonra Gabbard eski First Lady, ABD Senatörü ve Dışişleri Bakanı’nın “Demokrat Parti’yi bu kadar uzun süredir çürüten çürümenin yolsuzluk ve vücut bulmuş hali” olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters