Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Dalai Lama’nın Daeş’e İthafen Düşüncesi Nedir?

Dalai Lama’nın Daeş’e İthafen Düşüncesi Nedir?

Ruhani lider batılı ülkelerin, Daeş ile iletişime geçmesi gerektiğine inanıyor ve batılı ülke liderlerinin terörist grup Daeş için kendi halkına ve insanlığa yaptıkları ortada olmasına rağmen saygı duymaları gerektiğini ekliyor. En önemlisi budist olan Dalai Lama, budizmin ruhani lideri olarak, tamamen eğitime inanıyor ve cihat hareketini yenmenin anahtarının savaşmak olmadığını ve bunun yerine eğitim verilmesi gerektiğini söylüyor. Daeş’in anahtarını elinde tutan ABD istediği takdirde bu oluşumu engelleyebilir, bu güce sahiptir. Dalai Lama, Putin ile aynı görüşü paylaşıyor; ABD, etkin bir şekilde Daeş’i yarattı.

Dalai Lama tamamlanmasına katkı sağladığı Putin’in Orta Asya’daki faaliyetlerini övmüştü. Moskova’daki Bolşoy tiyatrosunda ikincisi düzenlenen uluslararası “Tibet: Gelenek, Sanat, Felsefe ve Barış” festivalinin açılışını yaptı. Buradaki tartışma konusu, Obama yönetiminin politikaları ve Suriye krizindeki Arap girişiminin etkili olamaması ve Orta Asya’daki işleyişin sürekliliğinin sekteye uğratılmasıdır. Nobel Barış ödüllü Dalai Lama, ABD’nin Ortadoğu’daki mezhep savaşlarına izin verdiği için eleştirilmesi gerektiğini aynı zamanda Daeş ve El Nusra cephesinin katı tutumlarına karşın planı olmamasını da eleştirdi.

Şu anda  Araplar, terörist gruplara silah ve dolar aktarmaktadır. Bu terörist gruplar Charlie Hebdo saldırısındaki gruplarla aynı fikirleri paylaşmaktadır. Avrupa ülkelerinin başkentlerine yapılan saldırıların Araplar tarafından kınanması ikiyüzlülüktür. Bu nedenlerle, Putin ve Dalai Lama’ya göre Obama’nın Daeş terörist grubunu bastırması yetersizdir ve Obama’nın Orta Asya’daki aktiviteleri zaman kaybıdır. Sonuç olarak, Daeş’i zaptetmekteki yetersizlik, herkesi etkilemeye devam edecektir. Ta ki birleştirici bir plan yapılıp, bu plan doğrultusunda harekete geçilene kadar.

Kaynak: http://www.deprogramyourself.org/2016/09/dalai-lama-praises-vladimir-putin-and.html

Çeviren Hakkında 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir