Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
trump

Cumhuriyetçiler Obama’nın “Tamamen Utanç Verici” Olan İsrail Politikalarını Tersine Çevirme Sözü Verdi

Görev teslimini bekleyen Başkan Donald Trump Twitter’da yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay görev süresi başladığında bazı şeylerin değişeceğini söyledi ve Beyaz Saray sözcüsü Paul Ryan oylamayı barış için “tamamen utanç verici” bir darbe olarak nitelendirdi.

WASHINGTON – Cumhuriyetçilerin liderliği, Obama yönetiminin BM Güvenlik Konseyi’nin Cuma günü yapılan uzlaşma girişimini kınayan bir oylamadan kaçınma kararına öfkeyle tepki gösterdi ve poliçe kazançlarını tersine çevirmek ve Birleşmiş Milletler’i tekrar Yahudi devletini hedeflemekle suçlayıp, cezalarını çekeceğini belirtti.

Ryan, “Birleşik Cumhuriyetçi hükümetimiz bu yönetim tarafından yapılan hasarları tersine çevirmek ve İsrail ile ittifakımızı yeniden inşa etmek için çalışacaktır.” dedi.

Lindsey Graham, Kongre’de, ABD’nin yardımının kesilmesi ve BM’nin kendisinin cömert kongre tahsisatlarına dayanan kararını vermeye itenlerin cezalandırılmasını öngören bir iki taraf konsensüsü için kampanya yürütmek için tehdit etti.

Florida Senatörü Marco Rubio, Arkansas Senatörü Tom Cotton ve Oklahoma Senatörü James Lankford, Obama hükümetinin bir yetkilisinin Cuma günü yaptığı açıklamada, yalnızca ABD çıkarlarına zarar vereceğini söylediği Graham’ın girişimine destek verdiler.

Graham, “Bu oyların Birleşmiş Milletler’e karşı kongrede bir tepki yaratacağını düşünüyorum.” dedi. Graham “Organizasyonumuz giderek anti-Semitik olarak görülmeye başladı ve denge duygusunu kaybetmiş görünüyor. Yeni yönetim ve kongreyle birlikte çalışarak gücümün yettiğince her şeyi yapacağım. Kongre, barış sürecinde Amerika’nın durduğu yerden ve Ortadoğu’daki tek gerçek demokrasi ile nerede olduğumuzdan kuşku duymamaktır.” dedi

KAYNAK:  http://www.jpost.com/American-Politics/Republicans-vow-to-reverse-Obamas-absolutely-shameful-Israel-policies-476366

Çeviren Hakkında

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Siyaset Bilimi