Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Cumhuriyetçi Senatör’ün Trump’ın tweetlerine yaptığı “ses getiren fakat anlamsız” açıklaması Senato’daki yerini zedeleyebilir.

Cumhuriyetçi Senatör’ün Trump’ın tweetlerine yaptığı “ses getiren fakat anlamsız” açıklaması Senato’daki yerini zedeleyebilir.

İngilizce aslından çeviren: Ali Ersal Kaçan

 

Flake: “Bir şekilde muhafazakarlık kaba bir hal alıyor ve bu şekilde devam ederseniz muhafazakar politikayı uygulayamazsınız.”

Cumhuriyetçi bir senatörün Donald Trump’ı kınayan açıklamaları kendisinin yeniden seçilebilme şansını azalttı.

Jeff Flake, ‘Bir Muhafazakarın İnancı’ adlı kitabında Başkan Trump’ın ne tür bir strateji izlediğini tweetlerinden anlamaya çalışmanın zor olduğunu belirtiyor.

“Haber akışlarına etki etmek ana hedef gibi görünüyor; kısa vadeli taktik avantaj elde edersiniz, bahse girersiniz. Ama nihayetinde, ses getiren fakat anlamsız tweetler.”diye ekledi.

Başkan Trump, eleştirilerden etkilenmediğini defalarca kanıtladı ve Politico’nun açıkladığı rapora göre Trump 2018 ara seçimlerinde Jeff Flake’in yenilgisi için kendi cebinden 10 milyon dolar harcayacağını bildiren açıklamalarda bulunmuş.

Flake’in Trump ile girdiği tartışmalar başlıca göç ve uluslararası ticaret konuları. Arizona Eyaleti’nin senatörü olan Flake Senato’da kapsamlı göç reformunun savunucularından. Ayrıca Trump’ın Kanada ve Meksika’nın anlaşmadaki önemli değişiklikleri kabul etmeleri halinde onaylayacağını bildirdiği Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın sadık savunucularından birisi.

Flake ayrıca başkanlık kampanyasında Başkan Trump’ı eleştirmişti. Özellikle “Access Hollywood” filminin ardından, adayın cinsel saldırı konusunda övündüğünü açıkladı.

Arizona senatörü, kitabında Başkan Trump ile 2016 yazında yaptıkları görüşmelerde aradaki görüş farklılıkları sebebiyle Senato’daki yerinden olacağını tahmin ettiğini yazıyor.

Flake, Trump’ın kendisine ‘Beni çok eleştiriyorsun.’ dediğini belirtiyor.

MSNBC uydu kanalına röportaj veren Flake: “Eğer en büyük hataları muhaliflerimize atarsak ve onları aşağılayıp onlara palyaçolar ya da ezikler dersek, muhafazakar politikayı kaybederek büyük problemleri çözmekten aciz kalırız.”, “Tüm bunların hepsi bir paradoks. Biliyorsunuz, bir şekilde muhafazakarlık kaba bir hal alıyor ve bu şekilde devam ederseniz muhafazakar politikayı uygulayamazsınız.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/donald-trump-jeff-flake-republicans-senate-seat-election-a7874101.html

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir