Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
covid
Kaynak: CNN

Covid-19 Tedavisinde Kullanılan Yeni Yöntem

Covid-19 nedeniyle akciğerleri hasar gören Japon kadın, dünyada ilk kez gerçekleştirilen canlı donör organ nakliyle iyileştirildi.

Kyoto Üniversitesi Hastanesi’nin görevlendirdiği 30 kişilik bir sağlık ekibi, hasta kadının eşinden ve oğlundan alınan akciğer dokusunu nakletmek için 11 saat süren bir ameliyat gerçekleştirdi.

Covid-19’un bazı hastalarda ciddi akciğer hasarına neden olduğu bilinmektedir ve akciğer nakli, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Ancak Kyoto Hastanesi, bu vakadaki dokuların canlı donörlerden alındığını ve bunun da dünyada daha önce yapılmamış olduğunu belirtti.

Ameliyatı yöneten göğüs cerrahı Dr. Hiroshi Date, akciğer naklinin Covid-19 nedeniyle akciğerlerinde ciddi hasar oluşan hastalara umut olduğunu söyledi.

Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında Date, “Artık akciğer naklinde canlı donörlerden de doku alabildiğimizi göstererek kendimize başka bir seçenek daha yaratmış olduk.” ifadelerini kullandı.

Kyoto Üniversitesi Hastanesi’ne göre, Japonya’nın Batı Kansai bölgesinde yaşayan bu kadın hasta, geçen yılın sonlarına doğru Covid-19’a yakalandı ve aylarca bir yaşam destek ünitesi ile nefes alabildi.

Doktorlar, Covid-19’un Japon kadının akciğerlerine ciddi bir şekilde zarar verdiğini hatta akciğerlerinin işlevselliğini büyük oranda kaybettiğini söyledi ve ayrıca yaşamak için bir akciğer nakline ihtiyacı olduğunu da belirtti.

Kadının eşi ve oğlu durumu öğrendiklerinde, akciğerlerinin bir kısmını bağışlamayı teklif etti. Hastanenin açıklamasına göre; Japonya’da, beyin ölümü gerçekleşmiş donörlerden alınan organlarla yapılan nakillere nadiren rastlanmaktadır ve bu tür durumlarda canlı donörler daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir.

Japon kadının eşinin ve oğlunun sağlık durumları stabil ancak kendisi yoğun bakımda kalıyor. Doktorlar, hasta kadının yaklaşık iki ay içinde taburcu olacağını düşünüyor.

Geçen yıl haziran ayında, ABD’li cerrahlar bir Covid-19 hastasına çift akciğer nakli gerçekleştirmiş ve bunun yapılan ilk operasyon olduğunu iddia etmişlerdi.

Geçen ay ise yine ABD’li cerrahlar, koronavirüsü atlatan bir donörden alınan dokular ile akciğerleri Covid-19’dan dolayı hasar görmüş 60’lı yaşlarda bir hasta için çift akciğer nakli gerçekleştirmişti.

Bu yılın başlarında, pandeminin başladığı Çin’in Wuhan kentinde tedavi edilen 1.700’den fazla hastayla yapılan bir çalışmada; Covid-19’u ağır atlatan hastaların röntgenlerinde enfeksiyondan aylar sonra akciğer hasarı belirtilerine rastlandı.

Muhabirler: Julia Hollingsworth ve Emiko Jozuka

Kaynak: CNN