Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Kaynak: Anthony Kwan / Getty Images

Covid-19 Dışında Dünyada Neler Oluyor?

Washington Post sayfasında yayınladığı bir raporda Ishaan Tharoor’a göre, “koronavirüs Batı’ya ulaşmış durumda ve Atlantik Okyanusu tarafında vaka sayısı hızlı bir şekilde artış gösterdiği için sağlık görevlileri bundan daha kötü bir durumun henüz Avrupa ve Kuzey Amerika’yı vurmadığını düşünüyor.” Geçtiğimiz pazar günü İtalya 24 saat içinde bu pandemiden kaynaklanan en yüksek ölüm oranına ulaştı. Almanya da diğer birçok ülkenin yaptığı gibi sınırlarını kapattı. Fransa ve İspanya da ülkede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Tharoor’un açıklamasına göre önceden görülmemiş bu belirsizlik ve endişe hali herkesi dünyadaki diğer gelişmeleri takip etmekten alıkoyuyor.

Amerika ve İran, Irak’ta Tekrar Çarpışıyor

General Kasım Süleymani’nin suikastından aylar sonra düşmanlık tekrar tırmanıyor. Geçtiğimiz Perşembe günü Irak semalarında İran’a tabi Şii milisler tarafından orada konuşlanmış biri İngiliz ve ikisi Amerikan olmak üzere üç askerin ölümüyle sonuçlanan bir bombardıman gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri ise Cuma günü Hizbullah milislerini hedef alan saldırıyı gerçekleştirdi. Irak emniyet güçlerinden 5 asker bu saldırılarda hayatını kaybetti.  Bu durum milli otoriteyi zedeleyici olarak görülüp Bağdat’ta tekrardan sinirlerin gerilmesine sebep oldu.

Kaynak: Getty Images

Tharoor ayrıca Cumartesi günü Irak hükümetinin yayınladığı bildiriye değindi. Bildiride bu saldırıyı İran’a bağlı milislere karşı tek taraflı olarak yöneten Amerika’yı uyardı. Ayrıca “harekatların bununla sınırlı kalmayacağı, hatta Irak devleti tarafından güvenlik önlemleri arttırılarak katlanacağı ve Irak milislerinden daha fazla kayıp beklendiği” bildirildi. Irak parlamentosu, Amerikan güçlerinin ülkeyi terk etmesi yönündeki taleplerini tekrarladı. Böylelikle uluslararası anlaşmanın geri çekilmesi konusunda parlamento ivedi bir karar almaya davet ediliyor. Fakat Amerika’nın hava saldırıları caydırıcı olmamış gibi görünüyor. Taci üssünün kuzeyinde konuşlanmış Amerikan ve İttifak kuvvetleri hafta sonunda tekrar karşı karşıya roket saldırılarında bulundular ve bu saldırılar 5 askerin ölümüyle sonuçlandı.

Fransa Yerel Seçimlerin İlk Turunu 15 Mart Pazar Günü Gerçekleştirdi

Kaynak: La Télégramme

Korona virüs korkusundan dolayı seçimlere katılım oranı hayli düşüktü. %50’den daha az oranda seçmen belediye seçimlerinde sandık başına gitti. İlk sonuçlar Yeşiller Partisi ve sol partinin güçlü olduğu yönündeydi.  Daha sonra virüs sebebiyle ikinci turun iptal edilme olasılığı konuşulmaya başlandı. Sonuçlar ise bu hafta sonuna ertelendi.

Benny Gantz Hükümet Kurma Yetkisini Elde Etti

Tharoor’un belirttiği üzere bir seneden az süre içinde üç kez seçime gidip koalisyon hükümetini düşüremeyen İsrail, siyasi trajedi değişimi yaşıyor. 2 hafta önce oylama sürerken Başbakan Binyamin Netanyahu gelecek hükümet başkanlığını da elde edecek gibi görünüyor. Sağ partilerin desteğine rağmen Netanyahu, iktidara dönmek için 61’den daha az koltuk elde edebildi.

Kaynak: Menahem Kahana / AFP

Washington Post gazetesinden Ruth Eglash, partisi 33 koltuk elde eden Gantz’ın son günlerde beklenmeyen iki ortağıyla anlaşmalara varacak gibi göründüğünü yazdı. Bunlar, 15 koltuğa sahip olan Arap partileri ve 7 koltuğa sahip Avigdor Liberman başkanlığında laik sağcı parti ile koltuk paylaşımı.

Anlaşmaya varan tarafların arasında büyük bir ideoloji farkı olmasına rağmen hepsinin ortak gayesi Netanyahu hükümetini düşürmek ve İsrail’de yeni bir hükümet kurmak. Ayrıca Eglash sadece bunun yeterli olmayacağını ve Gantz’ın önünde çok daha büyük görevler olduğunu vurguladı.

Bolivya’da Mayıs Ayında Yeni Seçimleri Yürütme Planları

Kaynak: İHA

Geçtiğimiz ay Sosyalist Hareket Partisi Başkanı Evo Morales’in dramatik ayrılışından sonra, bu planlar oluşturulmaya başlandı. Fakat son zamanlarda söylendiği üzere geçici Devlet Başkanı Jeanine Áñez demokratik konsolide tedbirleri yakın zamanda duyuracak. İnsan hakları aktivistlerinin bildirdiğine göre mecliste yemin etmesinden sonra Áñez, sosyalist karşıtlardan yüzlerce kişiyi göz altına aldırdı, gazetecilere engellemeler getirdi ve en az 31 kişinin vefat ettiği milli barış harekâtını sonlandırdı.

Afrika’da Yeni Bir Salgın

Kaynak: Sasapost

Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Afrika Boynuzu ülkelerinde görülmeye başlayan yüz milyarlarca çekirgeye karşı halkı uyardı. Etiyopya ve Kenya hükümetleri, yeteri kadar helikopter bulundurarak çekirge istilasına havadan böcek ilaçlama ile karşı koymaya çalışıyor. Aynı zamanda yardım kuruluşları, bölgede çekirge istilasının sayılamayacak ölçüde tarım ürünlerini tahrip etmesi üzerine uyarı yayınladı.

Kaynak: Sasapost

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” diyorsan seni buraya alalım.