afganistan'da çocuk felci

Çocuk Felcine Karşı Mücadele Hala Devam Ediyor

Çocuk felcini ortadan kaldırmada önemli ilerlemeler kaydediliyor olsa da şimdiki çabalar gezegenin her yerinden yüzlerce tanı ve araştırma laboratuvarından kaçan yıkıcı hastalığın önlenmesine odaklanmalı ve Atlanta ABD’deki hastalık kontrol ve önleme merkezinden yeni bir rapor çağrısı yapılmalıdır.

Doğal olarak oluşan 3 yabani tip çocuk felci virüsünden 1. tip 2017’den beri yalnızca Afganistan ve Pakistan’da rapor edildi. 3. tip 2012’den beri rapor edilmedi ve 2. tipin 2015’te temizlendiği duyuruldu. 2. tipin etkin şekilde yok edilmesi ile birlikte 2016’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Küresel Çocuk Felci Yok Etme girişimi dünya çevresinde virüsün dahil olduğu aşıların kaldırılmasını önerdi. Aşı kökenli 2. tip çocuk felci virüsü salgını, zayıflamış virüs aşılarında kullanıldığında aşılanmış toplumlarda dolaşır ve tehlikeli bir zorlamada mutasyona uğrar.

Merkez Afrika boyunca Gine körfezinden Afrika boynuzuna kadar yayılması kesildi.  Çocuk felci yabani tipe benzer şekilde flasid paralize (yumuşak felce) sebep oluyor.

Bu kesinti  piyasaya yeni sürülen 126 milyon doz aşıyı gerektirdi. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ülkelerin güvenliği için çocuk felci virüsü merkez tesisler (PEF’S) olarak bilinen sınırlı sayıdaki yetkili laboratuvarlar içinde hem yabani tipte hem de aşıdan türeyen 2. tip virüs stoklarının yok edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Birçok ülke güvenli şekilde stokları yok etme kararı aldı. Ancak  gelecekteki muhtemel salgınlar için 29 ülkede 81 tesis, kritik 2. tip virüs rezervini muhafaza etmeye devam edecek. Ülkeler tesisleri sınırlandırmak için katı ve yeni bir sertifikasyon sürecini tamamlamalılar. Zorlu siber güvenlik ve katı kişisel kayıtlar ile izlenen çevrelerle birlikte tesisler ve diğer başka şeyler etrafında şekillenmeye zorlanmalı.

Mayıs ayında İsveç’teki bir aşı üreticisi sertifika  kazanmak için aday ilk laboratuvar oldu.

Virüsün laboratuvardan kaçma tehdidi gereksiz değil. The Guardian gazetesi şubat ayı raporuna göre Haziran 2015 ile Temmuz 2017 arasında Birleşik Krallık’ın sağlık ve koruma idaresi potansiyel olarak ölümcül virüs, bakteri ve mantarla meşgul olan laboratuvarların 40’tan fazla olan ihmalkarlığını soruşturdu.

Bu hatalara, bir üniversiteye postalanan  canlı bulaşıcı hastalık virüsü-her yıl yarım milyon insanı hasta eden sinekten kaynaklanan bir virüsü  eklendi. Öğrenciler fark etmeden ölmüş olduklarını düşündükleri canlı menenjit bakterisi ile çalıştılar.

Bir laboratuvardan kaynaklanan ve en ünlü virüsün aksine bunun sonucu ölüm olmadı. 1978’de çiçek hastalığı virüsü Birmingham Üniversitesi’ndeki bir tesisi kapattı, muhtemelen görev değişimi dolayısıylaydı. Bulaştı ve 40 yaşındaki Janet Parker’ı (medikal fotoğrafçı)  ofisinde zeminin üstünde çalışıyorken öldürdü. Bu hastalıktan ölen son insan olarak kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önleme çabaları çocuk felcinin barınağının virüs olmadığını düşünen laboratuvarlarca zorlaştırılmakta. Kanalizasyon ve dışkı kaynaklı numuneler iyi birer örnek. Dünya Sağlık Örgütü böyle laboratuvarlar için nisan ayında sınırlandırılmış personel erişimi, görevlilerin aşılanması ve kilitlenmiş buzluklar gibi prensipler belirledi.

“Ülkeleler dikkatli bir şekilde çocuk felci virüsü materyallerini elinde tutmak için düzenlenen tesislerin risk ve yararlarının yükünü üstlerine almaları gerekiyor. Ayrıca ilk olarak tesisler, ikinci olarak popülasyon ve bağışıklık, üçüncü olarak sağlık önlemleri ve hijyen korunmasının tamamlanması gerek.” diye uyarılarda bulundu.

Kaynak: https://cosmosmagazine.com/biology/the-battle-against-polio-still-has-a-way-to-go

Çevirmen Hakkında

Reyhan Öylek / TESA  İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu