Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / CLINTON GİZLİCE BIDEN’İN BAŞKANLIK İÇİN YARIŞMASINI ÖNLEMEYİ Mİ DENİYOR ?

CLINTON GİZLİCE BIDEN’İN BAŞKANLIK İÇİN YARIŞMASINI ÖNLEMEYİ Mİ DENİYOR ?

Bazı ABD başkan adayları amaçlarına ulaşmak için kitaptaki her oyunu kullanıyor.

Kamuoyu tarafından desteklendiği gözlenen Başkan Yardımcısı Joe Biden’in 2016 başkanlık yarışına girmesini önlemek amaçlı Demokratların önde olan ismi Hillary Clinton’un bazı önlemler aldığı bildirildi

ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton Demokrat Parti Ulusal Komitesi’nin yaz toplantısında “Biz önümüzdeki Kasım ayından sonra uzun sürecek bir şey inşa edeceğiz.” ve “Diğer adaylar belki belirli bir ideoloji için mücadele ediyor olabilir, fakat ben siz ve aileniz için mücadele ediyorum.” dedi.

Birkaç haftadır Clinton’un ekibi anahtar olarak kullandığı erken seçim oylamalarından gelen sonuçlardan dolayı agresif ve Clinton’un ekibi Biden resmi olarak yarışa katılma isteğini açıklamadan önce onun bu çabasının altını oymak için önceden tasarlanmış büyük bağış toplama kampanyası başlattı

Biden’i desteklediklerini açıkça söyleyen sponsorlar gizli kalmak koşuluyla Associated Press’e konuştular; Clinton’un ekibinden olan bazı Demokrat stratejistlerin ve bağış toplayıcılarının onlarla iletişme geçtiğini ve tercihlerini yeniden değerlendirmeleri için yönlendirildiklerini söylediler.

Clinton cuma günü gazetecilere verdiği demeçte “Mümkün olduğunca fazla taraftarı kilitlemek için çok sıkı çalışıyoruz.” ve “Bu gerçekten adaylığı sağlamlaştırmak için rakamları nasıl bir araya koyacağınız hakkında.” dedi.

Buna ek olarak, Biden’in şahsi ve politik bağları olduğu bilinen Güney Karolina’ya Clinton önemli akınlar yaptı. Clinton çoktan iki eski Güney Karolina’lı valiyi kendi adaylığını desteklemek için ikna etti. Bu demokratik sürtüşmenin yarattığı huzursuz ortam birçok bağışçıyı ayırdı.

Long Island’lı işadamı ve 2012 seçimlerinde Obama’nın yeniden seçilmesi için büyük bağışçılarından biri olan George Tsunis “Ben adaylığını ilan eden Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’u desteklemeyi planlıyorum. Eğer başkan yardımcısı adaylığını koymuş olsaydı ben başkan yardımcısına destek olurdum.”dedi.

Diğer yandan Biden’in destekçileri onun bu yarışa katılmaya karar verme ihtimalini baz alarak güçlü bir temel inşa etmek istiyorlar. Onlar çoktan Clinton’un destekçileriyle konuştular ve onların bağlılıklarını değiştirmek için hazırlanıyorlar.

Draft Biden super Pac’ın finans başkanı ve Obama’nın en iyi bağış toplayıcılarından Jon Cooper “Biden’in orada olmadığını bilmedikçe, onlar boyun eğmek istemiyor.” ve “Fakat benim şüphem yok ki o bir gecede ulusal bağışı toplayacak altyapıya sahip.” dedi.

Onun tahminine göre PAC gelecek birkaç haftada 3 milyon doların üstünde artış gösterecek.

Başkan Yardımcısı’nın 2016 Başkanlık yarışına girme ihtimaline Obama onay verdi. Henüz bir karar verilmemiş olsa da kaynaklar Biden’in bu yarışa çok ilgili olduğunu gösteriyor.

Özellikle Clinton e-mail skandalının ortasına düşmüş durumdayken Biden’in adaylığı Clinton’un planlarını kargaşa içine sokabilir.

Kaynak: http://sputniknews.com/us/20150829/1026325559.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir