Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Çipras, Erdoğan’ı Lozan Hakkındaki Açıklamalarının İkili İlişkiler İçin Tehlikeli Olduğu Konusunda Uyardı

Çipras, Erdoğan’ı Lozan Hakkındaki Açıklamalarının İkili İlişkiler İçin Tehlikeli Olduğu Konusunda Uyardı

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’na ilişkin değerlendirmelerine cevap verdi. Erdoğan’ın 1923’te taraflar arasında imzalanan anlaşmaya müteakipen yaptığı açıklama da Lozan’ı, Türk sahillerindeki adaların Yunanistan’ın elinde olduğunu belirterek bir yenilgi olarak nitelendirmişti. Çipras, Perşembe günü valilere hitap ettiği toplantıda bu açıklamaların ikili ilişkiler için ”Tehlikeli” olduğunu ifade etti. 

Çipras’ın açıklamasının ardından Yunanistan Hükümet Konseyi de bir açıklama yaptı: ”Türk-Yunan ilişkilerinin normlarını düzenleyen, Ege Denizi ve adaların statükosunu belirleyen Lozan Barış Antlaşması’nı sorgulamak iki ülkenin ilişkileri ve iki ülkeyi birbirinden ayıran sınır bölgeleri için tehlike demektir.”

Çipras, bu açıklamalardan sonra Yunanistan’ın barışı koruyucu ve bölgede istikrarı adına uyguladığı politikalara devam edeceğini, aynı zamanda da Yunanistan’ın uluslararası hukuk işleyişi içerisinde egemenlik haklarını koruyacağını belirtti. Türkiye’de ise ana muhalefet konumunda olan CHP’nin sosyal demokrat lideri Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirerek AKP hükümeti döneminde 16 adanın ve bir kayalık bölgenin Yunanistan’a verildiğini belirtti.

Erdoğan Perşembe günü düzenlediği muhtarlar toplantısında Lozan Barış Antlaşması’nın bir zafer mi yoksa yenilgi mi olduğunu sorgulamıştı. Lozan Barış Antlaşması Yunanistan ve Türkiye arasındaki sınırları düzenlemesinin yanı sıra, Osmanlı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurucu belgesi olmuştur.

Kaynakça: http://greece.greekreporter.com/2016/09/30/tsipras-warns-erdogan-that-questioning-lausanne-treaty-is-dangerous-for-bilateral-ties/

Çeviren Hakkında

Ufuk Ekdal

İstanbul Üniversitesi – İktisat Bölümü

Wirtschaftsuniversität Wien Üniversitesi – Ekonometri Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir