Çinli Elçi, Tayvan Şahin’i Bolton’a ABD İlişkileriyle Alakalı Uyarıda Bulundu

Üst düzey bir Çinli yetkili, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a Tayvan’ı işaret eden bir uyarı verdi. İki taraf da ticaret anlaşmazlıkları nedeniyle gerilen ilişkileri güçlendirmek için bir dizi üst düzey toplantılara başladı.

Komünist Parti’nin 25 sandalyeli politbürosunun bir üyesi olan Yang Jiechi, Çarşamba günü Beyaz Saray’da yapılan bir görüşmede Bolton’a adanın demokratik olarak yönetilme durumunun onlar için ‘’en önemli ve hassas’’ sorun olduğunu anlattığını Çin Dışişleri Bakanlığı söyledi. Partinin Dışişleri Komitesi başı olan Yang, yine de ülkesinin Amerika ile ‘’ çatışmasız’’ bir politikaya bağlı olduğunu söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi hemen bir yanıtta bulunmadı.

Görüşme bir ay önce ciddi tartışmalar arasında ertelenen ve Cuma günü yapılan ABD – Çin Diplomatik Güvenlik Konuşmalarının hemen sonrasında geldi. Görüşmenin direkt olarak ticaretle ilgili olacağı beklenmese de, şimdilerdeki Tayvan ile bağları güçlendirmek için çabalayan Amerika ve anlaşmazlık olan Güney Çin Denizi’ne askeri karşılaşma gibi sorunların gündeme gelmesi bekleniyor.

Cuma günkü görüşmede Amerika Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, Yang’ı ağırlayacak ve aynı zamanda Savunma Bakanı James Mattis Çinli mevkidaşı General Wei Fenghe’i kabul edecek.

Trump yönetimi Tayvan’ı desteklemeye devam ediyor, Tayvan Boğazına savaş gemileri gönderiyor, Taipei’ye yapılan üst düzey diplomatik ziyaretlere izin için yasa düzenlemeleri getiriyor ki bu adayı kendi parçası olarak gören Pekin’in protestosuna neden olmaktadır.Martta yönetime katılmadan önce Bolton, Amerika’nın ‘’tek Çin Politikası’’ için öne çıkan destekçilerdendi. Bu politika Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu tanıyordu.

Soğuk Savaş sırasında yapılan pek çok anlaşma ile desteklenmiş olan bu politika, 1979’da Çin – Amerikan ilişkilerini düzenlemiştir. ‘’ Amerika’nın Bir Çin prensiplerine ve üç  Çin – Amerikan ortak bildirgelerine uyacağı ve Tayvan konulu sorunları uygun biçimde çözeceğini umuyoruz.’’ Diye belirtti Yang.

Çin ve ABD arasındaki artan ticaret çatışması, dünyanın en büyük iki ekonomisinin daha geniş bir stratejik mücadeleye yönelişiyle ilgili endişelere neden oldu. Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in gelecek ay Arjantin’de olacak G20 zirvesinde yer alması bekleniyor.

Çin açıklamasında, Washington’ın ‘’Çin ile olan yakın iletişimin devamını istediğini ve iki devlet başkanının görüşmesinden çıkacak olumlu sonuçları desteklemek için büyük hazırlıklar’’ yaptığını belirtti.

[toggle title=”Kaynakça” state=”close”]

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-08/chinese-envoy-gives-taiwan-hawk-bolton-warning-on-u-s-ties?srnd=politics-vp

[/toggle]