Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Çin’den Trump’a Çağrı: ” Düşmanımız Değil, Dostumuz Ol ”

Çin’den Trump’a Çağrı: ” Düşmanımız Değil, Dostumuz Ol ”

Çeviren: Buğra Özsaydı

Pekin ve devlet merkezli medya, yeni başkanın iki ülkeyi çatışmaya götürmesi korkusuyla, uzlaşmacı bir yol izlenmesi gerektiğini söyledi.

Çin, dünyanın en büyük iki ekonomisinin can sıkıcı bir çatışmaya sürükleneceğinden korkarak Donald Trump’ı düşman olmak yerine dost olmaya çağırdı.

Geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı şok seçiminden bu yana, Trump defalarca Pekin’in burnunu dışarda bıraktı ve Güney Çin Denizi’nin militarizasyonuna, para manipülasyonuna ve Kuzey Kore’ye karşı meydan okudu ve Tayvan’a daha fazla siyasi tanıma sunarak ilişkileri sona erdirmekle tehdit etti.

Yöneticilerini, çılgın, parazit, acımasız, pirinç-boğumcu, kaba, küstah, ahlakdışı, acımasız totaliterlerin bir taklidi olarak nitelendiren milyarder bir akademisyen de dahil olmak üzere işlerini Çin karşıtı seslere devretti.

Ancak Trump’ın yemin töreni öncesi Çin hükümeti ve devlet merkezli medya, Birleşik Devletler’in 45’inci başkanı sıfatına sahip olan bu adam ile uzlaşmacı bir yol kurmak istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying gazetecilere verdiği demeçte: “Her iki taraf da rakip veya düşman olmaktan ziyade  dost ve müttefik olmayı denemeli. “ dedi.

Komünist Parti’ye bağlı bir tabloid olan The Global Times ise ,okuyucularına ABD tarihinin en bireysel başkanının “daha iyi bir dünya” inşa etmesini ve “kendi gücüne yakışan bir sorumluluk duygusu göstermesini” umduğunu söyleyerek çatışmacı üslubu dindirdi .

Söz konusu yazıda, Trump‘ın ekibine de mütevaziliklerini korumaları tavsiye edilerek: “ABD sistemi iddialı bir politik tarzı savunuyor, fakat iç tevazu önemlidir.” denildi.

Sızdırılmış bir propaganda direktifi , Çin’in içteki medya organlarını sıkı bir şekilde kontrol altında tutmasıyla Trump’ın sözlerinin ve eylemlerinin yetkisiz bir şekilde eleştirilmesinin yayınlanmasını engellemesi muhtemelen bugün yapılan yemin töreni öncesinde gerginliğin daha da artmasını önleme girişimi olduğunu öne sürdü.

Bununla birlikte İngilizce yayın yapan China Daily de Pekin ile olan ticaret ilişkilerde “Savaş benzeri söylemleri” tartışarak yeni başkana ayrı bir yer verdi ve: “Çin’e yönelik ekonomik savaş tehdidi sadece bir kağıttan kaplan blöfüdür.” dedi.

Pasifik’in her iki tarafındaki uzmanlar da Trump’ın Tayvan gibi Pekin’in hassas olduğu konularda çatışmacı üslubu arttırmaya devam etmesi halinde ABD-Çin ilişkilerinin sona ereceğine inandıklarını söylüyor.

Columbia Üniversitesi’nde Dış Politika ve Çin Politikaları uzmanı Andrew Nathan: “Sanırım umutsuz olduğumu söyleyebilirsiniz.” dedi.

“Çok üzülüyorum, nereye gittiğini bilmemek veya nereye gidilirse gidilsin aynı duyguları takip etmek… Çin ile ilişkiler konusunda beni endişelendiriyor.”

Başkan Bill Clinton yönetiminde Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış olan Çin Politikaları uzmanı Susan Shirk: “Trump’ın, Pekin’i DAEŞ’ten sonra ‘iki numaralı düşman’ olarak gördüğünü düşünüyorum.” dedi.

Şuanda California Üniversitesi’nde 21.Yüzyıl Çin Araştırmaları Merkezi Başkanı olan Shirk: “ABD-Çin ilişkilerini mevcut haliyle düzeltebileceğimizi düşünmüyorum. Bazı gerçek sorunlar var. Fakat Trump’ın takip ettiği radikal yaklaşımlardan ziyade bu sorunları çözmek için başka yollar da var.“ dedi ve ekledi: “Çin’i hali hazırda bir düşman olarak görmek ve Çin ile herhangi bir işbirliğinden vazgeçmek tamamen bir hatadır, Çin’in şu anda ekonomik açıdan ne kadar cazibesi olduğunu ve gereksiz yere kışkırtılması durumunda Çin’in çıkarlarımıza, dostlarımıza ve müttefiklerimize ne kadar zarar verebileceğini anladığını zannetmiyorum.” dedi.

Ayrıca Çinli uzmanlarda Trump yönetiminde gerçekleşecek olan ABD-Çin ilişkileri için korkunç tahminlerini yayınladılar.

Pekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Uzmanı Jia Qingguo, Global Times’a yaptığı açıklamada: “Çatışma kaçınılmaz.” dedi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden bir Tayvan Uzmanı olan Wang Jianmin de: “Eğer ABD ve Çin arasında bir ekonomik savaş patlak verirse bu ABD için felaket olacak.“ uyarısında bulundu.

Tüm bu korkulara rağmen , Başkan’ın Pekin ile karşılıklı yarar sağlayacak bir dostluk kurmayı başaracağını umut eden insanlar da var.

Son olarak, New York  Asya Araştırmaları Derneği ABD-Çin İlişkileri Merkezi’nin Direktörü Orville Schell ise: “Trump’ın yaptığı şeyler, bunların gerçekleşmeyeceğini öne sürüyor, ama yine de bu  mümkün olabilir; çünkü o, işte böyle çelişkili bir insandır.” dedi.
Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2017/jan/20/china-urges-trump-be-our-friend-not-our-enemy

Çevirmen Hakkında

Buğra Özsaydı

Selçuk Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir