Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / ÇİN NÜFUSU 2017’DE KESKİN BİR DÜŞÜŞLE KARŞILAŞABİLİR

ÇİN NÜFUSU 2017’DE KESKİN BİR DÜŞÜŞLE KARŞILAŞABİLİR

Pazartesi günü Şanghay merkezli China Business News ülkenin doğum oranında azalma olduğunu ve bu nüfus rakamlarının 2017’den itibaren düşmeye başlayabileceğini söyledi.

Gazetenin baştaki demecinde Jiangxu’daki Xuzhou şehrinde bulunan bir köy anaokulunda 10’dan fazla 30’dan az kişi olan sınıfların kayıt numaralarına bakarak bir düşüş olduğunu söylemiş ve diğer anaokullarının da aynı olduğunu eklemiştir. Anaokulunun azalan nüfusu ülkenin reşit olmayan grubunun timsalidir.

GERÇEK

Bu ülkede demografik kriterlere bakıldığında; 15 yaş altı çocuk sayısının nüfusun toplam sayısına oranının %15-%18 civarında ve doğum oranını da önemli ölçüde düşük olduğu gözlemlenmektedir. Çin’de aynı grup nüfusun 2010’da %16.6, 1964’te %40.7, 1982’de %33.6, 1990’da %27.7, 2000’de %22.9 olduğu gözlenmiştir.

1990’larda her yıl 20 milyondan fazla çocuk doğdu. Çin Nüfus Derneğine göre bu rakam 16 milyona kadar düştü ve en düşük ise 2006’da 15.8 milyon oldu.

Bir araştırma raporu ilkokul kayıtlarının 1997’de 25 milyondan 2014’te 16.58 milyona kadar gerilediğini, aynı şekilde ortaokul kayıtlarının da aynı dönemde 22.63 milyondan 14.48 milyona düştüğünü söyledi.

UYARI

Birleşmiş Milletlerin ortalama tahmini doğum oranını gerekçe göstererek hazırladığı “Dünya Nüfus Beklentileri: 2010 Revizyonu” çalışmasında ülkenin nüfusunun 2026 yılında doruk noktasına ulaşacağını söyledi. Doğum oranının beklenenden de düşük olması durumunda 2017’de ülke nüfusu doruk noktasına 1.36 milyon insan ile ulaşmış olacak. Gazetedeki bütün uzman görüşler nüfusun zirveye çıktığı yıl olan 2016-2017 arasında düşüş yaşayacağını söylüyor.

Onlar aynı zamanda böyle bir düşüşün Çin’e çeşitli yollarla zarar vereceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Yaşlanan nüfus ülkede zayıflayan iç talep, daha az iş gücü ve daha fazla bağımlılık, daha yavaş bir ekonomik büyüme ve daha fazla deflasyonist bir güç elde bırakır.

Kim daha fazla bebek doğuracak ? Bu sorun insanları daha fazla bebek doğurmaya teşvik ederek kolayca çözülebilir diye düşünülür. Ama aslında bu kadar basit değildir.

Uzmanlar toplumun yaşlanmasını yavaşlatmak için hükümetin aile planlaması konusundaki kısıtlamalarını gevşetmeleri gerektiğini söylüyorlar ama hala çiftlerin ikinci çocuk sahibi olabilmesi için hükümetten izin alması gerekiyor.

Dahası, genç çiftler ekonomik ve diğer nedenleri öne sürerek daha çok çocuk sahibi olduklarında çocuklarıyla daha az ilgileneceklerinden endişe duyuyorlar.

Uzmanlar buna etkenin sadece ikinci çocuk politikası uygulamaları olmadığını ilgili politikaların, düzenlemelerin, formalitelerin ve sosyal kültüründe buna etken olduğunu ayrıca insanların teşvike ihtiyacı olduğunu ki bunun ise zaman alacağını açıkladı.

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir