Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Çin, Küresel Temiz Enerji Gelişimine Öncülük Ediyor

Çin, Küresel Temiz Enerji Gelişimine Öncülük Ediyor

 

Çeviren: Muhammed Oktay

Uluslararası enerji devi İngiliz Petrol Grubu’nun (BP) yayınladığı ‘BP Dünya Enerji İstatistikleri Yıllığı’na göre, 2016 yılı küresel yenilenebilir enerji üretimi (hidroelektrik hariç), bir önceki yıla nazaran 53 milyon ton petrole eşdeğer 14.1% değerinde yükseldi. Bunların arasında Çin, ABD’yi geçerek dünyanın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi ülke konumuna gelmiştir. BP baş ekonomisti SpencerDale’a göre Çin, global yenilenebilir enerji patlamasında önde gidiyor.

‘Çin’in kömür tüketimi, bir önceki 3 yılda olduğu gibi azalmaya devam ederek 2016 yılında da4.7% azaldı’. Geçtiğimiz günlerdeİngiliz “The Economist” dergisi Çin’in kömür tüketimini azaltmadaki gösterdiği başarıya özellikle dikkatleri çekti. Ayrıca, ‘İklim İzleme Örgütü’nün(CAT) verilerine göre, bu düşüş eğilimi devam etmesi ve gelecekte “Paris Anlaşması”nda belirlenen emisyon azaltma hedeflerini önemli ölçüde aşması bekleniyor.

“Dünyanın en büyük su üstü fotovoltaik enerji santrali geçtiğimiz günlerde Çin’in Anhui eyaletinin Huainan şehrinde kuruldu ve elektrik üretimine başlandı. Çin sadece dünyanın en büyük güneş paneli üreticisi ülke değil, aynı zamanda yeni PV kapasitesi ve enerji üretiminde de dünyada lider konumunda.” Yukarıda da göreceğimiz üzere, İspanyol “La Vanguardia” gazetesinin internet sitesinde Çin’in solar enerji üretimi alanındaki yeni atılımlarına övgüler yağmaya devam ediyor.

Kömür kullanımındaki azalma ve solar enerji üretimindeki gelişmeler ise dış basının en çok dikkat ettiği haberler arasında olmakla beraber bir gerçekliği de tüm dünyaya göstermiş oluyor: Çin’in enerji dönüşümü sonuç vermeye başladı. “BP Dünya Enerji İstatistikleri Yıllığı”na göre 2016 yılı sonu itibarıyla, Çin’in toplam rüzgar ve güneş enerji kapasitesi dünyada ilk sıradadır. Aynı zamanda, Çin’in sera gazı emisyonları da düşüş göstermektedir. Japon “AsahiShimbun”gazetesininJaponya’nın eski çevre bakanı YoshioMochizuki’nden alıntıladığı bir habere göre Amerika, Paris Anlaşması’ndan çekildikten sonra, dünyada Çin’in çevre sorunları alanında liderlik vasfını ortaya koyması gerekliliği sesleri yükseldi ve Çin de uluslararası topluma sorumlu büyük bir ülke olduğunu göstermiş oldu.

Çin hükümeti fosil olmayan yakıtların toplam birincil enerji  tüketimde oranının 2020’de 15%, 2030 yılına gelindiğinde ise 20% oranına ulaşacağını taahhüt etti. Bunların arasında solar enerji, Çin’de hükümet tarafından desteklenen stratejik yeni birsektördür. “DeutscheWelle” radyosuna göre,Avrupa Güneş Enerjisi Derneği (SolarPower Europe) başkanı James Watson “Çin hükümeti geçtiğimiz 10 yıl içerisinde solar enerji endüstrisine yatırımları sürekli artırmak da dahil yenilenebilir enerji teknolojilerini geliştirmek için büyük çaba gösterdi. Bunların hepsi enerjide stratejik dönüşümün önemli bir göstergesidir. 10 yıl öncesine kadar, Avrupa ve Amerika’nın da böyle bir şansı vardı. Ne yazık ki onlar yeni enerji kaynaklarını geliştirme fırsatını kaybettiler.

Medyada çıkan diğer haberlere göre, Çin küresel PV endüstrisinin gelişiminde itici bir güçtür. Çin’in 2016’da sahip olduğu yeni PV kapasitesi tüm dünyanın PV kapasitesinin 45%’ine denk olarak Amerika, Japonya ve Hindistan gibi solar enerji sektörünün gelişimine büyük önem veren ülkeleri çok geride bırakmıştır. Hatta, eskiden küresel PV endüstrisi gelişiminde öncü olan Almanya bile Çin’in çok gerisinde kalmıştır.

Amerika’nın New York Times gazetesinin raporunda ise Çin’in “temiz enerji eylemleri” pozitif değişimler getirdi. Su üstü güneş enerjisi istasyonları gibi yüksek teknolojiler Çin’in iklim değişikliği ile olan mücadelesinde daha etkili olmasına yardımcı olacaktır. Bu da Çin’i enerji çözümleri arayan birçok ülkenin ortağı konumuna getirecektir. Ayrıca Çin, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında üstünlük kurmayı başardı.

2012 yılından bu yana, Çin’in enerji yatırımları her sene aralıksız dünyada ilk sırada yer almıştır.2015 yılında, Çin’in temiz enerji yatırımları 111 milyar dolara ulaşarak dünyadaki temiz enerji yatırımlarının 33.6%’sını kapsar hale gelmiştir ve bu oran kendisine en yakın Amerika ile Avrupa’nın 2015 yılındaki toplam temiz enerji yatırımlarına eşittir. Bloomberg’in haberine göre, Çin temiz enerji alanında yenilikler üretmek adına araştırma-geliştirmeye çok büyük yatırımlar yaptı ve şuan temiz enerji gelişiminde itici güç olmak adına çok çalışıyorlar.

Fransız medyası, dikkatleri özellikle Çin’in yeni enerji araçlarının gelişimine çekiyor. “LesEchos”un haberinde, Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’nın en yeni verilerine göre günümüzde dünya üzerinde kullanılan elektrikli araç sayısı 2 milyona çıktı. Paris Anlaşması’nda belirlenen küresel ısınmayı 2˚ C’nin altında tutma hedefine ulaşmak için, 2040’a kadar dünya üzerindeki elektrikli araç ihtiyacı 600 milyona ulaşacaktır. Ayrıca Çin, elektrikli araç sektörünün gelişiminde dünya lideri konumundadır. 2016 yılında Çin, 336 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirmiştir. Bu da dünyada satılan toplam elektrikli araç satışının yarısına eşittir.

“Çin, iklim yönetimi alanındaki liderlik rolünden dolayı gelecekte çok büyük avantaj sahibi olacak”. Fransız BFM televizyonuna göre, bu durum hem Çin’in kendi ekonomik dönüşümü ve enerji tasarrufu için bir gereklilik, hem de Çin’e aktif olarak küresel yönetimine katılma fırsatını veriyor.

Kaynak: Halk Gazetesi(人们日报)    Yazarlar: BaiYang, HuangPeizhao, Ren Yan, GaoShi, Tian Hong, LiYongqun(Pekin, Londra, Brüksel, Washington, Tokyo, Paris) Web: http://world.people.com.cn/n1/2017/0715/c1002-29406549.html

Çevirmen Hakkında

Muhammed Oktay

Shanghaj Jiaotong Üniversitesi 

Kamu Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir