Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
çin
Mayıs 2018'de Trump'la görüşen Çin Ekonomi Bakanı Liu He, tekrardan Washington'a gidiyor. (Kaynak: Twitter/Donald J. Trump)

Çin, Ekonomi Bakanı Liu He’nin Washington’a Gideceğini Doğruladı.

Trump, son zamanlarda Çin ürünlerine yönelik tarifeleri artırma tehdidinde bulunmuştu.

Çin Salı günü yaptığı açıklamada Ekonomi Bakanı’nın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Pekin’in teknoloji hedeflerine yönelik ek vergi savaşını artırma tehdidinde bulunduktan sonra anlaşmaları iptal edebileceği endişelerine rağmen görüşme yapmak için Washington’a gideceğini onayladı.

Yapılan açıklamada Devlet Başkanı Xi Jinping’in hükümetinin hamlelerinin, ABD’nin baskısı karşısında politik olarak sert görünmektense Çinli ihracatçıları zarara uğratan konuları çözüme ulaştırmaya yönelik olacağı vurgulandı.

Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Xi’nin en iyi ekonomi danışmanı olması ve Perşembe günü başlayan görüşmelerde yer alması, en büyük iki küresel ekonominin bu haftanın başlarında barış sağlama umudunu ayakta tutuyor.

Trump yönetimi, Çinli şirketlerin robotik, elektrikli otomobiller ve diğer teknolojilerdeki gelişimi konusunda planlarını geri alması için Pekin’e baskı yapıyor. Washington, Avrupa, Japonya ve diğer ticaret ortakları, Çin pazarındaki açılış taahhütlerini ihlal ettiğini ve kısmen de çalınan teknolojiye dayandığını söylüyor.

Trump’ın Pazar günü yaptığı açıklamada, 200 milyar Amerikan doları değerindeki Çin ithalatının tarifelerini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkartacağı açıklaması, küresel borsaların değer kaybetmesine neden oldu. Çin hükümet sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, temsilcilerin ABD’ye gitmeye hazırlandıklarını söylemesi sonrasında toparlandı, ancak Liu’nun görüşmelere katılıp katılmayacağına dair bir söz söylenmedi.

Amerikan tarafı, Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin tarafından yönetiliyor.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında Liu’nun planlarının yetersiz olduğu ve heyetinin büyüklüğü gibi diğer detayların değişip değişemeyeceğine dair hiçbir bilgi olmadığı belirtildi.

Çin hükümeti, Pazartesi günü Amerikalı yetkililer tarafından Pekin’in daha önceki müzakerelerde yapılan taahhütleri yerine getirmeye çalışmadıkları suçlamalarına hemen yanıt vermedi.

Washington ve Pekin, aralarında gerçekleşen milyarlarca dolarlık ticaretin tarifelerini karşılıklı olarak arttırarak başta soya fasulyesi ve tıbbi malzemeler olmak üzere birçok ticaret malzemesinin akışını sekteye uğrattı. Potansiyel satışların şimdiye kadarki zararları 25 milyar dolara kadar çıkıyor.

Her iki hükümet de müzakerelerin ilerleme kaydettiğini söyledi, ancak Trump, Pazar günkü görüşmelerde yapıcı bir rol üstlenemedi.

Mnuchin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerin daha önce yapılan 10 turluk müzakerede “müzakere edilen bazı maddelere geri dönmeye çalıştıklarını” söyledi.

Anlaşmazlık, Pekin’in refah ve küresel etkiye giden yol olarak gördüğü, devlet liderliğindeki bir ekonomik modeli değiştirmeye ne kadar istekli olduğunu ve Washington’un herhangi bir anlaşmayı kabul ettirebilmek için ne kadar gücü olduğunu test ediyor.

ABD; Pekin’i şirketlere pazara erişimi karşılığında teknolojiyi desteği vermek, Çinli firmalara uygunsuz şekilde mali destek sağlamak ve Amerikan ticari sırlarını çalmakla suçluyor.

Müzakerelerin hiçbir detayı açıklanmadı. Ancak özel sektör analistleri Pekin’in, iktidardaki Komünist Parti’nin baskın ekonomik rolünü koruduğu sürece planlarının ayrıntılarını değiştirmeye istekli olduğunu söyledi.

Trump yönetimi, Çin ithalatında 200 milyar dolara yüzde 10, 50 milyar dolara da yüzde 25 tarife uyguladı. Çin, ABD ithalatında 110 milyar dolar hedefleyerek misilleme yaptı.

Trump Pazar günü yaptığı açıklamada, aynı zamanda Çin mallarında 325 milyar dolarlık başka bir ticarete yüzde 25 tarife uygulaması planladığını belirtti. Bu, Çin’in en büyük yabancı müşterisi olan ABD’ye gönderdiği her şeye zam yapılacağı anlamına geliyor.

Görüşmeleri sekteye uğratan bir diğer konu ise ABD’nin Pekin’in sözlerini yerine getirmemesine karşın kendisine yaptırım uygulanması için bir mekanizmanın kurulması konusunda ısrar etmesi oldu.

https://www.cbc.ca/news/world/china-confirms-economy-czar-going-to-washington-for-talks-1.5125680