Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Çin, Davos’ta Tarihi Övgüler Aldı

Çin, Davos’ta Tarihi Övgüler Aldı

Çeviren: Muhammed Oktay

 

Yılbaşında, devlet başkanı Xi Jinping İsviçre’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Bununla birlikte Dünya Ekonomik Forumu vb. önemli ortamlarda konuşmalar yaptı, ekonomik küreselleşmede tarafsızlığın gerekliliği, küreselleşme sürecine doğru yön vermek ve zayıf küresel ekonomiyi canlandırmak için pozitif enerjiye ihtiyaç olduğununun notunu düştü. Birçok batılı medya kuruluşu, Devlet Başkanı Xi Jinping’in Davos Forumu’ndaki konuşmasının temel başlıklarını aktif bir şekilde aktardı. Bazı yorumculara göre Batılı medyanın Çin’e karşı beğenilerini sunması tarihi bir andır.

“Çin, gerçek bir küresel güç ve büyük bir ülkenin sahip olması gereken tavrı gösteriyor.”

​Fransız “Le Monde” gazetesi, 19 Şubat’taki uluslararası manşetinde yayınlanan bir makaleye göre, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Davos Forumu’ndaki konuşması, katılımcıların da hemen hemen hepsinin söylediği gibi ‘tarihi’ idi. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen: “Etkileyici bir konuşma, stratejik manalara sahip, açıklık politikası ve doğrudan diyaloğu açık ve net bir şekilde koruyan, aynı zamanda korumacılığa karşı bir bildiri niteliğinde.” dedi.

​Amerikan The Wall Street Journal gazetesine göre, Xi Jinping’in Davos’ta Çin’in çok taraflılığı desteklediğinin ve güçlü bir ülke olduğunun sinyalini verdi. Trump’ın ‘Amerikan Önceliği’ sloganı altında, Çin’in bilge bir şekilde ekonomiye katkıları Çin’in uluslararası arenada farklı bir stili olduğunu gösterdi.

​Bloomberg’e göre: “Bir takım ülkeler ‘ülke içi karışıklar’ ile uğraşırken, Çin gerçek bir küresel güç ve büyük bir ülkenin sahip olması gereken tavrı gösteriyor.”. The Washington Gazetesi’nin açıkça belirttiği üzere, Xi Jinping’in konuşması anti-serbest ticaret antlaşması ve anti-açık sınır söylemlerine karşı bir cevap niteliğindedir.

​Alman “Handelsblatt” dergisinin 17 Ocak tarihindeki basımına göre, Davos Forumu’nda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping küreselleşmede adaletin en önemli öncüsü olmuştur. Dünya sanki tersine dönmüştür. Yeni ABD Başkanı, dünyaya karşı ithalat vergisi ile tehdit ediyor, bununla beraber aynı zamanda Çin Devlet Başkanı’nı adil bir globalleşmenin mesajını veriyor. Xi Jinping korumacılık politikalarının getireceği zararlar konusunda uyarıyor ve ekonomik savaşın kazananının olmayacağını vurguluyor.

​New York Times’a göre, birçok Batılı ülke liderleri ülke içi popülizm sıkıntısına maruz kalmış durumda. Xi Jinping, Davos Dünya Ekonomik Forumu’na katılıyor ve şiddetle serbest ticareti teşvik ediyor, küreselleşme için cesaretlendiriyor. Bunlar dünya jeopolitiğinde büyük değişikliklere sebep olabilir.

​Avusturya’nın Der Standard gazetesinde 19 Ocak’ta yayınlanan bir habere göre, 2017 Davos Forumu iki nehri ayıran bir arazi gibi, dünya zeminini yeniden şekillendirecek. Çin serbest ticareti savunuyor, Amerika korumacılık politikalarına başlıyor. Devlet Başkanı Xi Jinping’in verdiği mesajlar ekonomik alanda liderlerin beğenisini kazandı. Çünkü ondan sonra gelenlere karşı Amerika’nın bir sonraki adımları ve Avrupa’nın tutumu güvensizlik yarattı. Çin sadece yeni ekonomik sistemde bir umut değil, birçok Avrupalı’nın gözünde umut olmuştur.

İspanyol “El Pais” gazetesine göre, Dünya Ekonomik Forumu’nun açılış töreninde hiçbir politikacı, ekonomist ve medya muhabirleri, başkan Xi Jinping’in konuşmasını kaçırmak istemiyorlardı. Xi Jinping’e benzeyen kimse yoktu, mevcut uluslararası durumda finansal krizin derinleşmesi ve bunun meydana getirdiği toplumsal karışıklığa rağmen, hala ekonomik küreselleşmeyi savunuyordu. Davos Forumu’nda Devlet Başkanı Xi Jinping globalleşmenin ve serbest ticaretin dünya lideri oldu.

“Konferans, güvenin yeniden kazanılması ve bize yön veren önemli bir sinyal oldu.”

​“Bu devrede Çin açık ara farkla kazandı.”. Amerikan haber sitelerindeki bir makaleye göre, İngiliz Basın Kuruluşu (BBC) sunucusuna göre, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping İsviçre’de globalleşmeyi destekleyen bir konuşma yaptı; aynı zamanda, Trump kendi ülkesinde ‘kapalı ticaret savaşı başlarsa, Çin’in alacağı zarar Amerika’dan fazla olur.’ düşüncesini savunuyor. Makaleye göre, BBC Batı’nın en büyük basın-yayın kuruluşlarından biri, Çin’i eleştirmekte hiç çekinmedi. Bazılarına göre, BBC bu sefer Çinli liderleri ve Çin fikirlerini açık bir şekilde destekledi. “Bu tarihi bir an.”

​Başka bir makalede, küreselleşmenin sürekli saldırıya maruz kaldığı bu durumda, dünya medyası Xi Jinping’in Dünya Ekonomik Forumu’na katılmasına umutla bakıyorlar. Önceden Çin’e karşı eleştirel bir tavır takınan Batılı medya, ard arda olumlu yorumlarda bulundular. Katılımcı ve uzmanların çoğu, mevcut karışık ve değişken dünya düzeninde, Xi Jinping’in konuşması güvenin yeniden kazanılması ve bize yön veren önemli bir sinyal oldu. “Şöyle de denebilir, Batı Devlet Başkanı Xi Jinping’in yönettiği Çin’in dünyada liderlik rolünü üstlendiğini hem hissetti, hem tanıdı ve hatta onayladı; ayrıca buna karşı ümit doldu.”. Bu makaleye göre, son birkaç günde Davos, dünyanın odak noktası oldu. Ayrıca Davos’a katılan ilk Çinli lider olarak Xi Jinping ise ilgi odağı oldu.

​Amerikalı siyaset bilimci, Eurasia Group’ un kurucusu ve başkanı Ian Bremmer sosyal medyadaki yorumuna göre, Xi Jinping’in konuşması hangi açıdan bakılırsa bakılsın “tam bir başarı elde etmiştir.”.

​“Çin, Davos’ta dünya seçkinlerine elini uzattı, uluslararası seçkinler de mutlu bir şekilde sıkı sıkı bu eli tuttular.”. Alman “Handelsblatt” dergisine göre Devlet Başkanı Xi Jinping, Davos Forumu’ndaki konferansında küresel bütünleşmeyi savundu, uluslararası işbirliği ve serbest ticaretten bahsetti, ticari korumaclığın getireceği zararlar konusunda uyardı. Jinping, keskin bir dille serbest ekonomik dünya düzenini savundu.

​“Xi Jinping’in konuşması bir dönüm noktası oldu.” Amerikan Foreign Policy dergisinin web sitesinde 19 Ocak’ta yayınlanan bir habere göre, eğer ABD küresel sistemde liderlik vasfını ortaya koymazsa Çin, ABD’nin bıraktığı bu boşluğu dolduracak. Çin’in yükselişi tartışılamaz nitelikte.

​ABD Cable News Network (CNN)’in yayınladığı bir makaleye göre, Xi Jinping’in Davos Forumu’na katılması sembolik bir manaya sahip: Batılı büyük ülkeler, özellikle ABD dünya sahnesinden çekildikçe, Çin kendini bir dünya lideri konumuna getiriyor. CNN’in kıdemli gazetecisi Richard Quest, Devlet başkanı Xi Jinping’in Küreselleşme ve Serbest Ticaret hakkında yaptığı konuşmaya hayran kaldığını belirtiyor, bir konuşmasında: “Şu zamana kadar hiçbir Çinli devlet başkanı yönetici konuşmasında Dickens’dan, Lincoln’den ve Çin’in eski deyimlerinden alıntı yaparak küreselleşmenin faydalarını anlatmamıştır.” dedi.

​“Çin’in en üst düzey yöneticisi, Davos’un merkezinde.”

​İngiliz Financial Times gazetesinin Çince web sitesindeki bir makalesine göre, Xi Jinping’in açılış konuşmasından önce bütün medya kuruluşlarında, tüm ülkelerin gazetecilerinin birçok ayrı dilde koro halinde her saniye Xi Jinping kelimesini duyabilirdiniz. Bütün ülkelerin aklındaki soru şu:  Xi Jingping’in yönetimi altındaki Çin ekonomik küresel liderliğin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirebilecek seviyeye ve bu ideale sahip mi ? Xi Jinping konuşmasına başladıktan birkaç dakika sonra, tüm dünyanın bu soruya verecek kesin bir cevabı olmuştu.

“New York Times” özet niteliğindeki bir makalesinde, Çin’in en üst düzey yöneticisinin Davos’un merkezinde olduğunu belirtti. Uluslararası elit kesim Davos’ta çok siyasi nitelikte konuşmalar duydu; Xi Jinping konuşmasında canlı benzetmeler kullandı, ünlü Çin sözlerinden alıntı yaptı, aynı bir takım Batılı liderlerin rastgele ve özensiz konuşmaları çok açık bir farkı gözler önüne serdi.

Geçirdiğimiz bir sene içerisinde Batı dünyası tutucu ve olumsuz sinyaller verdi,  Çinli liderler ise insanları pozitif olma yönünde teşvik etti, insanların dünyayı altüst etmiş istikrarsızlığın içindeki umudu ve yolu görmelerini sağladı. Bloomberg’e göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak Çin, özellikle 2016 yılında İngiltere’nin AB’den çıkmayı oylaması ve 2017’de birçok Avrupalı Devletler’in seçimlerle uğraştığı bir dönemde Çin küreselleşmenin devamlı bir koruyucusu olmuştur.

Amerikan ‘Statesman.com’ sitesine göre, çoğu insan ilerde Çin’i bir sığınak olarak görmeye başlayacak. Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucu ve başkanı Schwab’ın dediği gibi, günümüzde istikrarsızlık ve kompleks dolu bu dünyada, bütün dünya Çin’i takip ediyor.

Avusturya’nın Der Standard gazetesine göre, Xi Jinping kuşkusuz dünya ekonomisinin en güçlü bölgesinin temsilcisi. Bununla beraber, BRICS’in Yeni Kalkınma Bankası(NDB), Asya Altyapı Yatırım Bankası(AIIB) ve “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin ileriye dönük çalışmaları ile beraber, Çin gerçekten sağlam yatırımlar yapıyor, yeni bir küresel ekonomik ağ kuruyor. Xi Jinping’in konuşması: “Eğer başka yerlerde uzun duvarlar inşa ediliyor, yüksek gümrük vergileri alınıyorsa, buyurun buraya gelin.” mesajı içeriyor.

Japon Ekonomi Haberleri (The Nikkei) servisinin haberine göre serbest, açık ekonominin ve toplumsal gelişimde öncü olan Avrupalı ve Amerikalı devlet yöneticileri Davos’ta hemen hemen hiç gözükmediler, konferansın baş kahramanı olarak ‘Ticari Korumacılık’ a tehlike çanları çaldıran ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping oldu. Dünyadaki karışıklık giderek derinleşmekte, dünyanın dimdik ayakta  küreselleşmeyi savunan Çinli liderlere ihtiyacı var.

İngiliz “The Guardian” ın bir makalesine göre, Çin lideri Xi Jinping’in Davos’taki konuşması, ekonomik küreselleşmeyi aktif bir şekilde savundu, bütün ülkeleri “Paris Anlaşması”nı desteklemeye devam etme çağrısında bulundu. Bu bize Çin’in uluslararası arenada daha önemli bir rol üstlenmek istediğini gösteriyor.

Kaynak: http://news.xinhuanet.com/world/2017-01/24/c_129459674.htm

 

Çevirmen Hakkında

Muhammed Oktay

Shanghaj Jiaotong Üniversitesi 

Kamu Yönetimi

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir