Ana Sayfa / Yazılar / ÇILGIN KEŞİŞ RASPUTİN ROMAN ÖZETİ ve ROMAN TÜRÜ

ÇILGIN KEŞİŞ RASPUTİN ROMAN ÖZETİ ve ROMAN TÜRÜ

Asıl adı Grigori Yefimoviç olan Rasputin, Prokovskoye köyünde doğdu. 18 yaşında Verhature’deki bir manastıra girdi. Burada Hlisti Tarikatın’ın mensubu oldu. Rasputin küçüklüğünden beri evlerine gelen Staretzlerle iyi geçindi ve ömrü boyunca onların yardımını aldı. Staretzler bir bakıma keşiştiler. Rusya’nın her yerini dolaşıp, kendilerini kabul eden evlerde kalırlardı. En önemli yanları ise bunun karşılığını mutlaka öderlerdi. Staretzlerin bilgisi tıp, siyaset, kehanet (Tahmin) gibi konularda oldukça fazlaydı. Rasputin’e Çareviç için yardım eden de Staretz bilgisiydi, öldüğünde kanından zehir çıkmaması yani zehirden korunması da Staretz ilaç bilgisiydi ve ayrıca Rasputin’in gözlerinin etkisini ve bunun sonucunda hipnoz yeteneğini unutmamak gerekir, bu yetenekleri de Rasputin’e çok faydalı olacaktı. Rasputin dehşet verici şekilde küçüklüğünden bu yana kadınlara ilgisi vardı. Hlisti tarikatına girmesinin en önemli sebeplerinden biri de tarikatın cinsellik olgusuna bakış açısıydı. Rasputin bunu kendi düşüncelerine kaydıracaktı. St. Petersburg’a geldiğinde fark edilmek için çözüm yolları arayan Rasputin kendini kaldığı yerin bekçisi ile fark ettirip Psikopos Teophone aracılığı ile saraya girecekti. Bu durum tabi ki ‘’Pat’’ diye gerçekleşmeyecek Teophane’nin Çariçe’ye Rasputin’i Çareviç Aleksey’in tedavisi için önermesiyle başlayacaktı. Çareviç’i iyileştiren ve kendisi olmazsa her şeyin farklı gelişeceği algısını Çariçe ve Çar’da yaratmayı başardı Rasputin. Daha sonra birçok devlet ataması ve üst düzey görevlerde kendine yakın olan atamalar yapması birçok kişiyi rahatsız edecek olsa da kendi evinde yaptığı ayinlerle birçok mürit toplayacaktır. Rasputin’in kadınlara olan tutkusu ise devam etmiş ve eşleri olan kadınlar ona daha cazip gelmiştir. Rasputin’i ölüme götüren de biraz bu tutkusu olmuştur. Prens Yusupov’un karısına duyduğu isteği Yusupov’a dillendirmesi ve Yusupov’un daha önceden aklına koyduğu ölüm planı için karısını yem olarak ortaya atması beraber gelişecekti. Yusupov ve arkadaşları cinayeti organize edip, Rasputin’i ölüme göndermişlerdir ve aynı zamanda Moyka  Irmağı Rasputin için bir mezar olmuştur.

Grigori Yefimoviç/RASPUTİN

Biyografik roman, Türkiye’de yazımına çok önem verilmeyen bir tür olup, iyi bir kalemden yavaş yavaş okuyucuya ulaşmaktadır. Bu türün en önemli noktası ise ele alınan kişinin hayatını hikaye etrafında döndürerek anlatması. Bu hem romanı sıkıcılıktan kurtarıyor hem de vermek istenilen hayatı daha somut olarak okuyucuya sunuyor. Bu sayede tarihin, edebiyatın akışına etki etmiş insanların hayatlarını daha zevkle okuyoruz. Biyografik kurgunun önemli olduğu bir roman türünün daha da gelişmesini biyografik roman okuyucusu olarak heyecanla bekliyorum.

Kitap Rasputin, Yazar Ahmet Mümtaz İdil, İnceleyen Atilla Arda Beşen.

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir