Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / CIA: Çin ABD’ye Karşı “Bir Tür Sessiz Soğuk Savaş” Yürütüyor

CIA: Çin ABD’ye Karşı “Bir Tür Sessiz Soğuk Savaş” Yürütüyor

İngilizce aslından çeviren: Eray KONYA

CIA: Çin ABD’ye Karşı “Bir Tür Sessiz Soğuk Savaş” Yürütüyor

Asya konusunda uzman üst düzey bir CIA yetkilisine göre Çin, dünya liderliğinde Amerika’nın yerini alabilmek için elindeki tüm kaynakları kullanarak  “bir tür sessiz soğuk savaş” yürütüyor.

Pekin, savaşa girme isteğinde olmadığını belirten yetkili, Başkan Xi Jingping yönetimindeki mevcut komünist hükümetin, Amerika’nın kuyusunu kazmak için Rusya tarafından mesai harcanarak yapılan ve daha iyi bilinen aktivitelerden farklı olarak, çok çeşitli cepheler üzerinde çalıştığını belirtiyor.

CIA Doğu Asya Görev Kontrol Merkezi müdür yardımcısı Michael Collins Colorado’daki Aspen Güvenlik Forumu’nda ; “Bana kalırsa, bize karşı yürüttükleri şey temelde Soğuk Savaş. Fakat bu bildiğimiz Soğuk Savaş’tan farklı. Ancak tanım olarak Soğuk Savaş.” sözlerini dile getirdi.

Yükselen ABD-Çin gerginliği, iki ulus arasında ortaya çıkan misliyle karşılık verme şeklindeki ticaret anlaşmazlığının ötesine taşıyor. Çin’in Amerika’da yürütülen yüksek teknoloji çalışmalarının kullanılan meslek sırlarını ve detaylarını çalmaya çalıştığı yönünde endişeler var. Çin ordusu genişliyor ve modernize ediliyor ve ABD, diğer ülkeler gibi Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki adalarda askeri karakollar inşa etmesinden rahatsız.

Collins,  tüm Batı tarafından kınanan  Rusya’nın Ukrayna’ya ait Kırım Yarımadası’nı küstahça işgaline atıfta bulunarak “Bu olayın Doğu’nun Kırım’ı olduğunu söyleyebiliriz” diyor. Collins’in Çin’in yükselişinin etkilerine dair değerlendirmeleri, bu hafta başında düzenlenen Güvenlik Konferansı’ndaki diğer katılımcıların konuşmalarını takip ediyor. Alarm zilleri, Washington’un  Kuzey Kore ile olan nükleer ayrıştırmayı bitirme noktasında Çin’in yardımına gereksinim duyduğu dönemde çalmaya başladı.

Çarşamba günü FBI Direktörü Cristopher Wray, Çin’in karşı istihbarat bakış açısıyla bakıldığında, Çin’in, Amerika’nın karşı karşıya olduğu en geniş ölçekli ve büyük tehdidi temsil ettiğini ifade etti. Wray, ABD’nin 50 ülkede kökeni Çin’e kadar sürdürülebilecek ekonomik casusluk araştırmalarında bulunduğunu da belirtti.

Wray, “Bu konunun şiddeti ve etki alanı, ülkenin küçümseyemeyeceğini düşündüğüm bir şeydir.” dedi.

Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, ayrıca, Çin’in artan saldırganlığı noktasında da uyarıda bulundu. Bilhassa, ABD’nin Çin’in ticari sırlarını ve akademik araştırmalarını ele geçirme çalışmalarına karşı güçlü bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi.

Doğu Asya ve Pasifik İlişkiler’den Sorumlu Bakan Yardımcısı Susan Thornton, Amerikan üniversitelerindeki yüz binlerce Çinli öğrencinin ve grupların faaliyetleri hakkında kamuoyunun farkındalığının arttırılmasının, potansiyel zararın azaltılması noktasında iyi bir yöntem olduğunu söyledi.

“Çin, Rusya ile ilgilendiğimiz şeyler arasında sadece bir dipnot değil.”

Eski İstihbarat Savunma Müsteşarı Mercel Lettre, Çin’in dünyanın en büyük ikinci savunma bütçesine, en büyük kara ordusuna, en geniş üçüncü hava kuvvetlerine, 300 gemi ve 60’dan fazla denizaltıdan oluşan bir donanmaya sahip olduğunu söyledi.

 Collins ve Thornton’un yanı sıra panelde bulunan Lettre; “Tüm bunlar bir modernizasyon sürecinden geçiyor ve yenileniyor.” dedi.

Lettre ayrıca, Çin’in siber suçlar yapay zeka karşı alan, uydusavar silahların kapasitesinde ve hipersonik süzülebilen silahlar noktasında da ilerleme kaydettiğini sözlerine ekledi. İstihbarat Savunma Ajansı Lideri Korgeneral Robert Ashley, bu yılın başlarında çin’in süpersonik hızlara ulaşma kapasitesine sahip uzun menzilli seyir füzeleri geliştirdiğini söyledi.

“Pentagon ayrıca, Çin’in ABD’ye kıyasla 20 kez daha fazla sınanmış bir test programını sürdürdüğünü de söyledi.” diyerek Lettre sözlerine devam etti.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Savunma Politikası  ve Silahlanma Kontrolünde görevli eski kıdemli direktör Franklin Miller Çin’in silah geliştirme çalışmalarının Pekin ile diyalog kurmaya duyulan ihtiyacı arttırdığını söyledi.

“Bağlantı kurmamız gerekiyor. Başarılı bir katılım için beklentilerim orta-düşük düzeyde. Ancak bu denemememiz gerektiği anlamına gelmez.”

Kaynak: https://timesofindia.indiatimes.com/world/us/cia-china-is-waging-a-quiet-kind-of-cold-war-against-us/articleshow/65079306.cms

Çevirmen Hakkında

Eray KONYA / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Gazetecilik Bölümü Mezunu

İnkılap Tarihi Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir