Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
#challengeaccepted
Kaynak: The Guardian

#ChallengeAccepted: Türk Feministler, Etiketin Gerçek Anlamını Dile Getiriyor

Ünlüler arasında popüler olan Instagram eğilimi, Türkiye’de kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmeyi amaçladı.

Türkiye’deki feministler dünyayı, Instagram’ın ünlü #challengeaccepted trendinin, ülkede toplumsal cinsiyete dayalı şiddet oranlarının hızla arttığına dikkat çekmesi gereken orijinal bağlamını unutmamaya çağırdı.

Kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet ve “namus” cinayetleri Türkiye’de köklü sorunlardır. Geçen hafta ülke, 27 yaşındaki Pınar Gültekin‘in eski bir erkek arkadaşı tarafından öldürülmesiyle sarsıldı.

Kampanya yürütenler, iktidar partisi yetkilileri tarafından İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen bir Avrupa Konseyi anlaşmasının yürürlükten kaldırılması konusunda derin endişe duyuyor. Sözleşme, 2011’den itibaren aile içi ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete uğrayanları koruyup suçluları etkili bir şekilde kovuşturmaya yönelik çığır açan yeni çabaları da beraberinde getirmişti.

Ülkedeki dört kentte, Gültekin’in ölümünün yasının tutulduğu ve politikacıların İstanbul Sözleşmesi’ni desteklemeye davet edildiği yürüyüşler düzenlendi. Söz konusu bu yürüyüşlere sosyal medya üzerinden paylaşılan yüz binlerce paylaşım eşlik etti. Bu sırada bir girişim, öldürülen kadınların resimlerinin gazetelerin sayfalarında siyah beyaz olarak nasıl durduğunu vurgulamak amacıyla Instagram’da siyah beyaz fotoğraflar paylaşma kampanyasını yürüttü.

Siyah ve beyaz fotoğraflar ile yürütülen mücadelenin ilk olarak 2016 yılında kanser bilincini artırmak için başladığı görülüyor. Ancak yeniden yorumlanan fikir ile kadınlara ilham veren veya onları destekleyen başkalarının siyah beyaz fotoğraflara etiketlenmesi gündeme geldi. Türkiye’den yapılan söz konusu paylaşımlarda #challengeaccepted, #İstanbulSözleşmesiYaşatır ve “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” etiketleri popüler oldu.

Etiketler diğer dillere çevrildikçe Jennifer Aniston, Eva Longoria ve hatta Ivanka Trump gibi ünlüler de bu eğilimden haberdar oldu. Bununla birlikte etiket kampanyası görüldüğü üzere orijinal bağlamını çoğu kullanıcının paylaşımında kaybetmişse de kadın dayanışmasının kaygısız bir örneğini sergilemesi bakımından önem kazanmıştır.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Siyah beyaz fotoğraf ve #challengeaccepted mücadelesi Türkiye’de başlamadığı gibi İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılması konusunda endişe duyan Türk kadınları tarafından yayılmıştır. Her gün kız kardeşlerimizden birinin ölümünün ardından siyah beyaz fotoğraflar paylaşarak hafızalarını canlı tutuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

“İstanbul Sözleşmesi Türk kadınlarını canlı tutuyor. Dünyanın dört bir yanındaki kadınları bu mesajı yaymaya ve eşitsizliğe karşı bizimle yan yana durmaya çağırıyoruz.”

Şef Nigella Lawson da #challengeaccepted etiketi ile bir siyah beyaz fotoğraf paylaştı. Ancak aktivistlerin kendisine kampanyanın orijinal anlamının ne olduğunu belirtmesini takiben Lawson özür diledi.

Lawson, “Bu mücadelenin aslında Türkiye’deki artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla oluşturulduğunu yeni öğrendim. Şu anda bu uygunsuz görünüyor. Ciddi ve korkunç bir sorun olan kadın cinayeti meselesine de pek uymuyor. Özür dilerim.” diye yazdı.

Komedyen Miranda Hart, kampanyanın ne amaçla yürütüldüğünü fark etmeden fotoğraf yayınladığı için bir özür metni yayınladı.

“#Challengeaccepted ve #blackandwhitechallenge’ı tam olarak araştırmayan birçok kadından biriyim. Beni koruyan ve destekleyen kadınlara minnettarım ancak bu “meydan okuma” Türkiye’deki kadın cinayeti konusunda farkındalığı arttırmakla ilgili.”

Gültekin, bu yıl Türkiye’de, çoğunlukla partnerler ve akrabalar tarafından öldürülen 120 kadından biri. 2019’da toplamda 474 kadın öldürüldü; bu, sayıların yıldan yıla arttığı on yılın en yüksek kadın cinayeti oranı. Koronavirüs yasaklarından etkilenen 2020 yılı kadın cinayeti sayısının daha da yüksek olması bekleniyor.

Türkiye 34 OECD ülkesi arasında en yüksek kadın cinayet oranına sahip tek ülke. Buna rağmen Türkiye’nin siyasi arenasındaki muhafazakârlar, boşanmayı ve ‘ahlaksız yaşam tarzlarını’ teşvik ettiği gerekçesiyle, ülkenin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi için defalarca başvuruda bulundu.

Geçtiğimiz Salı günü, muhalefetteki İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yasayı uygulamaya çağırdı. Akşener, hükümetin 2014 yılında onaylanan yasayı gerektiği gibi uygulamadığını ve bu durumun, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin artarak devam etmesine neden olduğunu söyledi.

Muhabir: Bethan McKernan

Kaynak: The Guardian