Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
yaşam

Çağımızın Altkültür Sembolleri ve Yaşam Tarzları

Bireyselciliğin öne çıktığı son çağda okuyup araştırarak ya da çevremizin etkisi ile benimsediğimiz birçok yaşam stili vardır. Bunlardan sadece birkaç tanesini inceleyip belki de sizin şu ana kadar farkında olmadan ait olduğunuz yaşam tarzınıza parmak basmış olabilirim. Ben yazarken büyük keyif aldım sizlere de keyifli okumalar dilerim.

1. Minimalizm

less is more

Sözlük anlamı olarak, insan hayatındaki maddi ve manevi unsurları, ihtiyaçlara göre sınırlayıp en aza indirgeyerek, daha fazla odaklanabilirlik, yaşam konforu ve kalitesi kazandıran yaşam şekli diyebiliriz. Ama daha geniş bir pencereden incelememiz gerekirse minimalist yaşayabilmek için nesnelerin esiri olmaktan kurtulmak gerekiyor. Öncelikle paraya, hayatı idame ettirmeye yardımı olan bir araç olmaktan öte bir anlam yüklememek gerekiyor. Yani parayı sevmekten vazgeçmeliyiz. Sadece maddi açıdan da değil. Çok konuşmak, çok yemek, çok tüketmek, çok zaman harcamak gibi her durumun aşırısından korunup sadeliğe kendimizi itmektir minimalist yaşam felsefesi. Son dönemlerde popülerleşen bu akımı reklam sektörüne uyarlayan Mehmet Gözetli çok başarılı sonuçlar ortaya koymuş. Örnek reklamları incelemek gerekirse:

nutella     mr muscle

corn flakes     schweppes

Sadece ürünleri boğan detaylar değil renkleri ve yazı tiplerindeki sadeleşme bile düşünülerek minizmalizme uygun reklam ürünleri tasarlanmıştır. Kısaca diğer başlıklara da değinmek gerekirse; kıyafetlerimizi her yıl kullanabileceğimiz ve ihtiyacımıza yönelik bir biçimde dolabımızda tutmalıyız. Kullanmadıklarımızı temizlemeli gereksiz hiçbir kıyafete dolabımızda yer vermemeliyiz. Yediklerimiz noktasında; kaliteli yaşam sürebilmek için kaliteli besinler tüketmeliyiz. Şeker içerikli ve yapay gıdalardan uzak durarak midemiz için de sade bir yaşam seçebiliriz. Fikirler olarak bakarsak eğer; güzel yerlerde yaşamak, lüks giyinmek için değil de huzurlu ve mutlu olacağımız yolları, koşulları seçerek standardımızı yüksek tutabiliriz.

Reklam, ev dekorasyonu, yiyeceklerimiz gibi birçok alana aslında görsel örnekler verebiliriz. Einstein’dan da bildiğimiz konu olan kıyafet sadeliğinin bir benzerini de büyük markanın sahibi Steve Jobs’da da görebiliriz.

steve jobs

Sadelik çoktur sloganı ile ilk önce kafamızı daha sonra yaşamımızı, çevremizi sadeleştirirsek kendimize bir iyilik yapar hayattan adlığımız lezzeti katlayabiliriz.

Dipnot: belgesel ve kitap tavsiyesi

minimalism  begüm başoğlu sade

2. Rastafarianizim

rasta

Rastafarianizm, dünya çapında en çok Bob Marley döneminde ve bu sanatçının aracılığı ile göze çarpmıştır. Reggae müziğinin efsane ismi, söz yazarı, solist ve gitarist olan Bob Marley, bu inancın bir üyesidir. Dünya çapında verdiği konserler, gerçekleştirdiği turneler ve felsefi düşünceleri nedeni ile geniş kitlelere ulaşabilmiş olan Marley sayesinde tanınmaya başlamıştır. 20.yüzyılda hippiler gibi rastaların da popülerleşmeye başladığı yüzyıldır. Her akımın kendine has özellikleri var. Rastafarianizim’e baktığımızda, Afrika kökenli olup, orada din olarak kabul edilen bir hayat tarzı. Rastalar saçlarını taramaz ve kesmezler bu şekilde uzayan saçlar bir süre sonra Dreadlock ismini alan bir saç modeline dönüşür. Et yemez, sigara içmez, alkol kullanmaz ve dünya barışını savunurlar. Popüler kültürlerdeki yansımalarını da pek sevmezler, yani onlar gibi saçlarına rasta yaptırıp onlara özenenleri. Bu yüzden de onların belli bir giyim tarzı ve şekilleri yoktur.

Alternatif şarkı önerisi:

3. Bohem Yaşam Tarzı

19. yy başlarına kadar Çingeneler ile alay amaçlı kullanılan bohem kavramı 1851 yılından sonra Henry Murger’ın kitabı ile bakış açılarınca tamamen değişime uğramıştır. Bir tabelaya yazılarak, zihinlere yapıştırılan normları tanımaksızın yaşayan, başkalaşmış insanların hayatına verilen isim. Genellikle sanat camiasıyla sıkı fıkı olan insanlar için de kullanılan bir terim. (tabii yaşıyorsa bir bohem hayatı) sayılabilecek birçok özellikleri vardır. Tanrı olarak gördüğü yarına inancı yoktur, ateisttir yarına bohem hayatına sarılan kişi.
-Yarın mademki doğmamıştır, yoktur. Hiç üzerinde bütün tahminlerimizin kıymeti de hiçtir-Hugo devri Fransa’sına bakınız, bohem en çok dereceye yükselmiş bir dönem göreceksiniz. Sık sık kullanır bohem ve bohem hayatı kavramlarını. Ya da daha yakından bir örnek ile bknz: Peyami Safa. Bana bu yaşam terimini öğreten sağlam bir kaynak; Peyami Safa: Bir Tereddüdün Romanı

4. Veganlık

Veganlık tarihi avcılık dönemi kadar uzun olsa da uzun bir dönem özellikle kendi coğrafyamızda neredeyse unutulmaya yüz tutmuştu. Endüstrileşmenin artması, hayvanların yüksek dozda kimyasala maruz kalması ve hareket edemeyip antibiyotiklerle şişirilen özellikle tavukların ayyuka çıkması; farklı diyetlerin sonuçlarının laboratuvar ortamında klinik olarak test edilebilmesine ve kıyaslamalar yapılması yeme alışkanlıklarının hastalıkların kaynağı olarak gösterilmesi yeniden veganlığı gündemimize taşımıştır. Özetle, veganlık tüm hayvansal gıdalardan arınmış beslenme türüdür ve hatta bir yaşam biçimidir. Öyle ki tereyağı, yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, süt hatta bal, jelâtin gibi ürünlerin tamamen hayatınızdan ve beslenmenizden çıkması gerekiyor. Kısacası etrafınıza bir bakın, hayvanlar sayesinde üretilmiş ne varsa, veganlar hepsini reddeder. “Eee beslenmemizden onca şeyi çıkarınca geriye ne kaldı ki ?” diye düşünebilirsiniz. Bakliyatlar, (cinayet işlenmeden yani köklerinden koparılmadan toplanmış) sebzeler, soya ürünleri, işlem görmemiş kuruyemişler, kuru meyveler, bitkisel yağlar, tahıllar, bitter çikolata, tofu, soya ürünleri vegan beslenmenin vazgeçilmezleridir.

Dipnot: kitap ve belgesel önerisi

veganizm: ahlakı, siyaseti ve mücadelesi   earthlings

5. Vejetaryenlik

Veganlıktan bahsetmişken vejetaryenlik hakkında da yazmak istedim. Genelde hep karıştırılan iki başlıktır. Kısa tabiriyle, et yememek anlamına gelen ve yedi farklı gurupta değerlendirilen bir yemek yeme ve beslenme şeklidir.

Vejeteryan beslenme çeşitleri:

Veganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.

Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ev yumurta yemektedirler.

Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.

Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta kullanırlar.

Pesko vejeteryanlar: Et ve tavuk yemezler. Balık, yumurta ve süt ürünleri yerler.

Yarı vejeteryanlar: Yalnızca kırmızı et yememektedirler.

Fruiyarianlar: Meyve ile beslenmektedirler.

6. Avangart

avangart

Her anlamda sıra dışıdır. Onu en çok diğerlerine benzemek rahatsız eder. Bakan, bir daha bakar. Farkını ufacık bir detayla da olsa ortaya koyar. Kimsenin görmediği bir noktayı seçip derdini bambaşka bir yöntemle anlatmayı becerir her zaman. Kapasiteleri zorlamaya bayılır. Hep daha fazlasını yapabilmek ister; kendisinden beklentileri büyük, yapabileceklerine güveni de hayli yüksektir. Daha öncekilerinin ona koyduğu her limit; onun için sadece yeni bir oyuncaktır. Mücadele onun işidir. Zaten onu bu kadar konuşmamızın esas sebebi de, mücadeleci ruhu değil mi? Bütün zorluklara baş edebilmek onun var oluş nedenidir.

Gerçeküstü olmaktan hiç kaçmadılar, şiiri diğer sanatlarla birlikte yücelttiler ve en önemlisi de daha önce gelen akımlarla mücadeleyi sürdürdüler… İkinci yeniciler, bugün Türk şiirinin en önemli temsilcileri hala… Fotoğraftaki isim ise, herkesin yerinde olmak istediği o kadın; Tomris Uyar.

tomris uyar

Çevresini korur; iyi bir dünya bırakmaya çalışır. Öncü olmanın sorumluluklarının farkındadır. O, hem bugünün hem yarının dünyasına sahip çıkmaya; ondan sonra geleceklere iyi bir dünya bırakmaya çalışır. Herkesin her yerden ona ulaşabilmesini ister. Sıra dışı olması, onu asla ‘ulaşılamaz’ bir yere konumlamaz. Çünkü o zaman ‘öncü’ olamaz. Ulaşılabilirlik, onun en kıymetli özelliklerinden biridir.

7. Feminizm

feminizm

Kadınlara ve erkeklere eşit davranılmasını gerektiğini düşünüyor musun? Bravo, o zaman feministsin.

İşin özeti aslında budur. Feminizm ne kadar toplumu yücelten ve yaşam şartlarını üst seviyeye çıkaran bir düşünce yapısı olsa aynı zamanda ne yazık ki günümüzde en çok yanlış anlaşılan konulardan biridir.

Feministlik, birçok düşünce yapısının da olduğu gibi kendi işinde de alt gruplara ayrılır fakat hepsinin genel düşünce şekli aynıdır. Basitçe özetlemem gerekirse: kadın erkek eşitliği. Evet, bu kadar basittir aslında. Fakat zaman içinde farklı yerlere çekildiği ve üzerinde birçok tartışma olduğundan dolayı yanlış anlaşılmaya açıktır ve genelde “feminist” kelimesi duyulduğu anda insanların aklına erkek düşmanı, sürekli bağırıp çağıran kadınlar gelir ki bu da en çok yanlış anlaşılmış feminizm konularından biridir. Kadınlar rahatlıkla kendilerine feminist diyebilirken erkeklerin kendilerine feminist sıfatını yakıştırması nadir görülür çünkü feminist kelimesinin içinde feminen, yani kadınsı anlamına gelen bir kök bulunur ve tabii ki bu da erkeklerin feminizmin erkekler için değil kadınlar için doğmuş bir düşünce yapısı olduğunu düşündürür. Eğer kadın ve erkek eşitliğine inanıyorsanız, kendinize feminist deyip dememenizin bir önemi yoktur çünkü zaten bu feminist olduğunuzu gösterir.

feminismo

“Ve hala kelimeden nefret ediyorsanız, önemli olan kelime değil arkasındaki fikir ve hırs.”

8. Hipsterizm

hipster essentials

Hipster kültürü, 20 ile 30 yaş arası gençlerin  arasında etkilidir daha çok. Bu gençler kendilerini popüler kültüre karşı konumlandırıyor. Böylece bu gençler yeni bir alt-kültür oluşturmuş oluyorlar. Bu akımının içinde bulunan gençler eğitimli, kültürlü olmakla beraber, teknolojiyi, interneti ve sanatı da iyi takip ediyor. Alışverişlerini daha çok H&M, ASOS, Nike ve “urban Outfitter” gibi mağazalarda yapıyor. Onun dışında hipsterlar eski şeyleri yenilemeyi severler. Genelde “thrift store”lara çok gidilir. Özellikle hipsterlar reklam ve poster gibi görsellikten nefret ederler. Kullandıkları kıyafetler ve mekanların popüler olmaya başladığını anladığı an bırakırlar. Hipsterlar kıyafet ve mekânlarını değiştirmekle kalmaz kendi davranışlarını da değiştirirler. Ayrıca Hipsterizm’de vejetaryen olmak şart değil ama çoğu vejetaryen. Meyve ve Asya yemekleri tercih ediliyor. İçecek olarak da kahveyi tüketirler. Günümüz genç kuşağında da gerek giyim gerekse fikir olarak birçok hipster vardır.

Son olarak şahane klibi ile hipsterlara alternatif şarkı önerim:


Kaynakça

http://www.hurriyet.com.tr/kesfet/avantgarde-kimdir-neye-denir-40781207

https://www.umityildirim.com/minimalizm-ve-minimalist-yasam-felsefesi/

http://www.beatkusagi.com/hipsterlar-cagimizin-genclik-alt-kulturunun-sembolu-mu/

http://blog.adgager.com/pazarlama-dunyasina-minimalist-dokunuslar/

http://www.emrecetinblog.com/minimalizm-nedir-ve-nasil-minimalist-olunur-hayatin-her-aninda/

https://www.bilgiustam.com/rastafarianizm-nedir/

Yazar Hakkında

Buse Yılmaz / TESAD Liste Birimi Yazarı

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler