Burası Dünya Milyarderlerinin Başkenti: Pekin 

İngilizce aslından çeviren: Doğukan Enuştekin 

Pekin üst üste iki yıl, Hurun Global Zengin listesine göre sıralamaya giren zengin sayısı bazında New York’un da önüne geçerek dünyada en çok milyardere ev sahipliği yapan şehirler arasında birinci sıradaki yerini korudu.  

Hurun’un belirttiğine göre Başkent Pekin, doksan dört milyarderle zirvede olsa da geçen seneye göre altı kişilik bir düşüş yaşamış durumda; ancak yine de dünya çapında bir numara olan bir şehir için iyi olduğu belirtiliyor. New York’un ise geçen seneye göre milyarder sayısını dokuz kişi düşürerek 86 kişi seviyesine çekmiş olduğu aktarılıyor. Yirmi milyarder başkentin yedi tanesi Hong Kong da dahil olmak üzere Büyük Çin içerisinde yer alıyor. Shenzen şehri on altı yeni milyarderle birlikte listede kendine en çok puan ekleyen şehir oldu ve listede dördüncü sırada yer aldı. 

Hurun rapor başkanı ve baş araştırma görevlisi olan Rupert Hoogewerf, raporda Shenzhen ve Hong Kong şu an dünyanın en zengin servet konsantrasyonuna sahiptir. dedi. 

İşte Dünyanın En Zengin On Şehri: 

  1. Pekin (94) 
  1. New York (86) 
  1. Hong Kong (71) 
  1. Shenzhen (62) 
  1. Moskova (59) 
  1. Londra(55) 
  1. Şanghay (53) 
  1. Bombay (42) 
  1. Paris (36) 
  1. Hangzhou (36) 

Dünyadaki milyarder sayısı geçen yıla göre atmış dokuz; ve son beş yıla göre 804 kişi artarak 2.257 kişiye ulaştı. Çin diğer bütün ülkeleri geride bırakarak 609 milyarder ile sıralamada ikinci kez lider olurken; Amerika 552 milyarder ile ikinci sırada kendine yer buldu. İki ülke toplamda 1.161 milyardere ev sahipliği yaparken aynı zamanda dünyanın milyarder nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyorlar. 

Hoogewarf “Milyarderler mal varlıklarını aşırı şişirilmiş fiyatlarla dolgunlaştırıyor.” dedi. 

Kaynak: http://time.com/money/4693404/cities-most-billionaires-beijing-new-york-london/?xid=frommoney_soc_socialflow_facebook_money&utm_campaign=moneymagazine&utm_source=facebook.com&utm_medium=social

Çevirmen Hakkında

Doğu Çin Normal Üniversitesi
( 华东师范大学)