Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Bulgaristan
Kaynak: Aris Oikonomou / AFP

Bulgaristan ve Hırvatistan Euro’ya Hızlı Geçişe İstekli

AB kurumlarının Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini sınırlandırmak için seferber edilmesi, iki devleti para birliğine katılmaları konusunda teşvik ediyor.

Euro bölgesi yenilenmiş bir çekicilik yaşıyor ve bu durum, belli ki üye ülkelerin Covid-19 salgınının etkilerine karşı koymalarına yardımcı olmak için Avrupa kurumlarının genel seferberliğinden kaynaklanmaktadır. Bulgaristan ve Hırvatistan, her halükârda tek bir Avrupa para birimine katılmaya istekli davranıyor.

Bulgaristan’ın Muhafazakâr Başbakanı Boyko Borisov, geçtiğimiz Şubat ayında üye ülkeler için iki yıl boyunca zorunlu olan Avrupa döviz kuru mekanizmasına (Fransızca’da MCE II, İngilizce kısaltmasıyla ERM II) geçmekte tereddüt ettiklerini itiraf etmişti. Bu sistem özellikle ekonomileri bir araya getirmeyi ve döviz kuruna bağlı bozulmaları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Gerçekçi mi?

Bulgaristan, Euro ile tek taraflı sabit döviz kuru politikası uyguluyor; ancak ülke faiz oranı, ekonomik yakınsama ve enflasyon politikaları, kamu açıkları ve merkez bankasının bağımsızlığı ile alakalı tüm kurallara uyum sağlamakta sorun yaşıyor. Bulgaristan Merkez Bankası Direktörü Dimitar Radev de birkaç hafta önce ülkesinin avroya katılma yolunda hızla ilerlediğini görme fikrinin “gerçekçi olmadığına” inandığını söyledi. Aynı zamanda, Bulgaristan’ın buna hazırlanarak kazanılacak her şeye sahip olduğunu, ama para birliğinin 2021’den önce gerçekleşmeyeceğini söylemişti. Borisov, diğer vatandaşların da algıladığını düşündüğü isteksizlik yüzünden şimdi yaptığı “hatayı” itiraf ediyor. Bazı kişilerse aslında Euro’nun piyasaya sürülmesinin fiyatların yükselmesine neden olacağından korkuyor.

Bulgaristan’ın Euro’ya katılım sorunu 2018’den beri gündeme geldi. Ülke, AB üyelik anlaşmasını geri çekilme seçeneği olmadan onayladı, ancak tek para birimine katılım tarihi asla düzeltilmedi. Başbakan, ERM II ve Bankacılık Birliği’nin yürürlükteki kurallarında belirtildiği gibi, adım atmaya ve para birliğine katılmaya hazır olduğunu söyledi. Yetkililer, bu süreci kolaylaştırmak için iki bankayı yeniden sermayelendirdi.

Yön Değiştirme

Sağlık krizi ve sonuçları, açık bir şekilde Sayın Borisov’un geri dönüşünü açıklayan unsur oldu: Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası, Euro bölgesi ülkeleri lehine kitlesel olarak müdahale edebilecek. Bununla birlikte Bulgaristan, salgınla başa çıkmak için acilen 5 milyar borç almak zorunda kaldı. Sofya’ya göre, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası bu yıl %3 düşerken kamu açığı %3 arttı.

2013’te Avrupa Birliği’ne katılan son ülke olan Hırvatistan, tek para birimine katılmakta tereddüt etmedi ancak şimdi durumu hızlanmak istiyor. Hırvatistan Merkez Bankası, yakın zamanda ülkenin ERM II’ye giriş için “son derece ciddi bir aday” olma umudunu dile getirirken, koronavirüs krizinin etkisiyle istihdam ve yerli ürün durumu kötüleşiyor.

Muhabir: Jean-Pierre Stroobants

Kaynak: Le Monde