Bu Müze Bize Eski Mısır’daki Kadınların Değerini Gösteriyor

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda BEŞEN

Turin, İtalya (CNN). Birçok turist gibi bu turistinde kafası beklenmedik şekilde karışmış ve şaşırmıştı. İnsanlar farklı şekilde giyinmişler, farklı şeyler yemişler, farklı şekilde yazmışlar, her şeyi farklı yapmışlar. Nehir kuzeyden güneye değil güneyden kuzeye akıyordu.

Ancak, MÖ 5. yüzyılın en şaşırtıcı yanı, Yunan Tarihçi Heredotus’un Mısır’ı ziyaret ettiği zamanlardaki kadınların Mısır’daki rolü oldu. “Kadınlar pazara katılıyor ve ticaret yapıyorlar, erkekler evde kalıyor ve dokuma yapıyorlar” diye yazacaktı.

Mısırlılar ‘’Gelenek ve göreneklerini insaoğlunun tam tersine çevirmişlerdi.’’ diye ekleyecekti.

Egyptologist Valentina Santini, eski Mısırlı kadınların – güçlü ve mütevazı – erkeklere eşit kabul edildiğini söyledi. ‘’Kadınlar o zamanlarda boşanabilirlerdi, mal sahibi olmaya hakları vardı ve bir sonraki uygarlıklarda bile görülmeyecek birçok haklara sahip idiler.’’

Santini, bana 1824’te kurulan eski Mısır’a adanmış en eski müze olan Turin Museo Egizio – Mısır Müzesi’ni gezdiriyordu.


Mısır’ın Yeni Krallık döneminde yaklaşık 3000 yıl önce yaşamış olan Merit’e adanmış bir odadaydık. 25 yaşlarında bilinmeyen bir sebepten ölmüştü. Onun banyo ve diğer eşyalarını içeren kutular, tanrılara teklifler veren ve ziyaretçileri selamlayan mimar olan kocası Kha ile yan yana, kendine güvenen bir kadının imgeleriyle boyanmıştır.

Gömülen pahalı eşyaların çeşitliliği — insan saçı, ekmek, takı, banyo malzemeleri, kıyafetler ve büyük bir peruk olması – kadının önemine dikkat çekiyor.

Aynı odada bir kadının – Nefertari – ve kocası Pendua’nın beyaz bir kireçtaşı heykeli mevcut. Aynı boyutlarda, aynı uzunlukta ve her biri diğerinin omzuna kolunu atmış şekilde.

Eşitliğin bir türüne dair bir betimle ve hiç şüphe yoktu Heredotus’un kafası karışmıştı.

Muhtemelen sadece komşusunda neler olduğunu görerek oldukça üzülmüştü, çünkü belki Yunanlı kadınlar bu durumdan bir fikir alabilir ve Mısırlı meslektaşlarıyla aynı türden fırsatlara sahip olabilirlerdi, ”diyor Museo Egizio Vakfı Başkanı Evelina Christillin.

Mısır’ın Ulusal Kahramanlar Anıtı, Sekhmet de dahil olmak üzere korkutucu tanrıçalarla doluydu – ismi “güçlü olan” anlamına geliyor. Sekhmet bir kadının cesedine ve bir dişinin kafasına sahipti.

Ayrıca Eski Mısır, Hatshepsut ve Kleopatra da dahil olmak üzere bir dizi güçlü kraliçeye sahip oldu.

Sıradan Mısırlı kadınlar için hayat kısa ve zordu. Doğum ölümcül olduğunu çoğunlukla kanıtlıyordu. Yine de evlilik sözleşmesi dahil olmak üzere bir düzeydeki yasal korumanın tadını çıkardılar.

Müzenin direktörü Christian Greco bana, kadınların çok iyi tanımlanmış bir sosyal statüye sahip olduklarını söyledi.

“Burada, bir erkeğin boşanma durumunda gümüş ve diğer mallar açısından ne garanti etmesi gerektiğini çok açık bir şekilde belirttiği bazı düğün sözleşmeleri var.”

Kaynak: https://edition.cnn.com/2018/03/08/culture/women-rights-ancient-egypt-intl/index.html

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Direktörü / TESA İngilizce – Almanca Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu