Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Brexit: Yargıtay, Parlamento’nun Kararını Ödeme Kefilliliği Üzerinden Bildirdi

Brexit: Yargıtay, Parlamento’nun Kararını Ödeme Kefilliliği Üzerinden Bildirdi

Çeviren: Birgül Gülsün Yılmaz

Londra’nın en üst yargıtay mahkemesinin kararı “hard Brexit” karşıt görevlerin dünyada en üst noktada olduğu yönünde.

24 Ocak’ta, sabah saatlerinde, yargıtayın açıklamada, ”hükümet Brexit konusunda Londra Parlamentosu’na danışmak zorunda olup olmadığını bildirmeliydi.” dedi. Londra’nın en yüksek yargıtay mahkemesi geçen Kasım’da “evet” olarak düşünenlerin sayesinde kazandığını açıkladı ve hükümet bu konuda çağrı yaptı.

Eğer yargıtay mahkemesi, Parlamento’nun ödeme kefilliliğinin geçmesi için izin verirse, başbakan Mart sonu gibi öngörülen AB’den çıkış için 50.maddeye başvurabilir. Diğer taraftan yasa teklifi ve Parlamento’nun görüşmeleri tarafından o yasa geçecektir. Ayrıca geçen hafta yaşanan tartışmalarda açıklanan “hard Brexit” hafifletilmelidir.

Mahkeme, Parlamento’nun iki koltuğunun oylamasında AB ve Londra arasındaki son anlaşmanın itaatli olmasına söz verdi fakat iki aydan az süren görüşmelerin sonucunda kararların alınabileceğini gösterdi.

Halk, yargıtay mahkemesinin kararını beklerken tartışmalar canlılığını korumaya devam etmektedir. Brexit taraftarları ve özellikle AB ile köklü bir ayrılma isteyenler, meclisin karar verebilmesini sorgulayarak mahkeme yoluna gidenler -Brexite düşman İskoç hükümeti gibi ya da iş kadını Gina Miller gibi -basitçe Brexit sonuçlarını çözmeye çalışıyorlardı. Bazıları “insanların düşmanı” olan hakimleri suçlamaktadır ve bu yüzden Gina Miller aynı biçimde ölüm korkusunu yaşamaktadır.

Çevirmen Hakkında 
 
Birgül Gülsün Yılmaz
Galatasaray Üniversitesi – İktisat Bölümü
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir