Ana Sayfa / Haber Çevirileri / BM Temsilcisi Yemen’in Başkenti Sanaa’ya Ziyarette Bulundu

BM Temsilcisi Yemen’in Başkenti Sanaa’ya Ziyarette Bulundu

Arapça aslından çeviren: Yehia Al Kilany

BM Temsilcisi Yemen’in Başkenti Sanaa’ya Ziyarette Bulundu

Yemen’in batısında beklenen askeri çatışmaları çözebilmek adına BM temsilcisi Martin Griffith Yemen’e geldi.

France Presse muhabiri, Martin Griffith’in Yemen’e geldiğinde havalimanında herhangi bir açıklama yapmadığını söyledi.

Husiler’e ait olan Seba Ajansı, Griffith’in üç günlük bir ziyarette bulunduğunu açıkladı.

San’a ve El-Hudeyde şehirleri ve El-Hudeyde Limanı’na el koyan Husilerle görüşmeler yapacağı bekleniyor.

Yemen’deki Suudi Arabistan askerî ittifakının sözcüsü kurmay albay Turki El-Malki, gerçekleştiği basın toplantısında Griffith’in Yemen ziyaretinde siyasi çözümü bulmak için milislerle (Husiler) görüşeceğini ve uygun diyaloğu gerçekleştirmeye çalışacağını açıkladı.

El-Malki’ye göre, Husiler, yapılan görüşmelerde esneklik göstermediler.

Griffith, bu yıl 17 Haziran’da Yemen’i 2 günlüğüne ziyaret etmişti.

San’a’da Husilerin liderleriyle bir kaç görüşme gerçekleştikten sonra, El-Hudeyde şehrinde yeni çatışmalar olmaması için Griffith, yapmış olduğu diplomatik çabalar kapsamında, geçen hafta Milletler Cemiyeti’nce tanınmakta olan Yemen Cumhurbaşkanı Abdrabu Mansour Hadi ile geçici başkent Aden şehrinde görüşmüştü.

Ayrıca, BM temsilcisi Griffith 29 Haziranda Umman Sultanlığı’nda Husilerin başmüzakerecisi Muhammed Abdülselam ile görüştü.

13 Haziran tarihinde Hadi Hükümetiyle işbirliği içinde olan kuvvetler, BAE yardımıyla tüm gıda ve ticari yardımların geldiği Kızıldeniz sahilinde olan El-Hudeyde Limanı’na saldırı gerçekleştirdiler.

1 Temmuz tarihinde BAE, ön koşulsuz  olarak limanın teslim edilmesi için harcanan çabaların alanını genişletmek adına, askeri operasyonu geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

BAE, Suudi Arabistan’ın liderliğinde yürütülen askeri ittifakın büyük ortağıdır. Aynı zamanda Abu Dhabi, El-Hudeyde şehrindeki Kızıldeniz sahilinde üç farklı gücü, “Yemen Direnişi” adlı bir askeri operasyonla yürütmektedir.

600 bin nüfuslu El-Hudeyde şehri ele geçirildiği takdirde,ittifak güçlerinin 2015 yılında Husilerin elinden beş şehri aldıklarından beri en büyük askeri zafer gerçekleşmiş olacak.

Yemen’de Husiler ile cumhurbaşkanı Hadi’ye bağlı olan kuvvetlerler arasında 2014 yılından bu yana savaş devam etmektedir. 2015 Mart ayında, Suudi Arabistan’ın yürüttüğü askeri ittifak, Birleşmiş Milletler’ce tanınan iktidara destek olarak savaşa dahil olunca gerginlik yükseldi ve Husiler başkent San’a dahil olmak üzere bir çok yeri kontrol altına aldılar.

Suudi Arabistan çatışmalara dahil olduğundan beri yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti. Ayrıca BM’ye göre, Yemen’de yaşananlar, dünyadaki en kötü insani felaketlerden biri sayılmaktadır.

Kaynak: http://m.naharnet.com/stories/ar/248080-%D9%85%D8%A8%D8%B9%D9%88%D8%AB-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%85-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D9%89-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86-%D9%8A%D8%B2%D9%88%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%A7%D8%A1

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Sosyal Hizmetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir