Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
black lives matter
Kaynak: FactCheck

Black Lives Matter’a Yapılan Bağışlar DNC’ye Gitmiyor

Hızlı Bakış

Sosyal medya gönderilerine göre Black Lives Matter (BLM) web sitesine yapılan bağışlar “doğrudan” Demokrat Parti’ye gidiyor çünkü topluluk çevrimiçi bağış toplama platformu ActBlue Charities’i kullanıyor. Fakat bağışlar Black Lives Matter Global Network Foundation’a gidiyor. Fonlar ilk olarak kâr amacı gütmeyen, grubu destekleyen bir kuruluş (ActBlue) üzerinden toplanıyor.

Hikâyenin Tamamı

BLM hareketi ulusal çapta dikkatleri çekerken, web siteleri ve sosyal medya yayınları, öne çıkan bu organizasyona yapılan bağışlar hakkında yanlış bir iddia yayıyor.

WokeHub.com sitesine ait bir Instagram sayfasının iddiasına göre, “web siteye yapılan bağışlar doğrudan DNC’ye gidiyor” ve site, “Demokratik Ulusal Komite tarafından kullanılan uluslararası bir kara para aklama programı gibi görünüyor.” Benzer bir iddia, komplo teorileri üzerine yayın yapan InfoWars.com’da da ortaya çıktı.

Muhafazakâr kişiliği ile bilinen Candace Owens da iddiayı Instagram’da 1 milyondan fazla takipçisi olan hesabı aracılığıyla öne sürdü: BLM’NİN FİNANSMANI DOĞRUDAN BEYAZ DEMOKRATLARA VE DEMOKRATLARI GÖREVE GETİRMEK İÇİN UĞRAŞAN ÇEŞİTLİ OLUŞUMLARA GİDİYOR.

Ancak bu iddialar —belki de kuruluşun yapısı hakkında kamuoyunun zihninde oluşan soru işaretleri sebebiyle daha da kötüleşti ki bunu daha sonra detaylı açıklayacağız— demokratik kampanyalara ve ilerici kuruluşlara bağış toplama altyapısı sağlayan kâr amacı gütmeyen ActBlue ile ilgili gerçeklerin çarpıtılmasına dayanıyor.

ActBlue ve BlackLivesMatter.com

İsimlerinde “Black Lives Matter” ifadesini kullanan birkaç grup bulunuyor. Örneğin, başkanının da doğruladığı üzere viral iddiaların merkezinde bulunan BlackLivesMatter.com’un gerisindeki organizasyonla ilgisi olmayan bir “Black Lives Matter Vakfı” var.

BlackLivesMatter.com websitesi, BLM çatısı altında faaliyet gösteren Black Lives Matter Global Network tarafından yönetilmektedir. Çalışmalar, 2013’te Trayvon Martin cinayeti davasında George Zimmerman’ın beraatinden sonra başladı.

Web sitesi, bağışları toplamak için platformu özellikle hayır kurumlarının kullanımına sunan 501(c)(3) kuruluşu ActBlue Charities’i kullanıyor.

Owens’ın Instagram yayını, BlackLivesMatter.com’a bağışlar için ActBlue kullandığını gösteren bir video içeriyor. Daha sonra 2020 döneminde ActBlue tarafından yapılan harcamaları gösteren OpenSecrets.org dökümünü gösteriyor. Alıcı listesinin en üst sıralarında şu isimler var: Senatör Bernie Sanders, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Senatör Elizabeth Warren.

Ancak video, ActBlue’nun nasıl çalıştığını yanlış anlatıyor. ActBlue kendisi para bağışlamıyor. Kampanyaların ve grupların bağış istemek ve toplamak için kullanabileceği çevrimiçi bir platform olarak hizmet veriyor.

Kampanya finans uzmanları, BLM grubu sırf ActBlue’yu kullandığı için ona yapılan bağışların Demokratik Ulusal Komitesi’ne veya Demokrat başkanlık kampanyalarına gittiğini söylemenin yanlış olduğunu belirtti.

Tarafsız Kampanya Finans Enstitüsü Direktörü Michael Malbin, bir telefon görüşmesinde bize “ActBlue adayların ve liberal sivil toplum kuruluşlarının ayrı hesaplar oluşturmalarına olanak sağlıyor,” dedi ve şöyle devam etti: “Bir hesaptan diğerine geçiş mümkün değil. Parayı Sanders’a gönderirsen, Biden’a gitmez.”

New York Eyalet ve Albany Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Malbin, adayların ve kuruluşların ActBlue’yu “işlem kolaylığı” için kullandığını söyledi.

“Bireylerin bağışlarını nereye yönlendirecekleri konusunda ActBlue’nun herhangi bir takdir yetkisi yok” diyor. “Act Blue’dan geldiğini düşündüğünüz para, ondan değil, sadece onun aracılığıyla geliyor.”

Cumhuriyetçi cenahın bağış toplama çalışmaları için kullanılan benzer bir platform olan WinRed, 2019’da faaliyet göstermeye başladı.

ActBlue sözcüsü Caleb Cade bir e-posta iletisinde bize “Act Blue ya da ActBlue Charities sayfası aracılığıyla bağış yaptığınızda, yaptığınız bağış doldurduğunuz formda bildirdiğiniz gruba aktarılır.” dedi. “Desteği doğrudan alıcı kampanya & kuruluşa iletiriz. Bağışı kimin alacağını biz seçmiyoruz, bağışçı seçiyor.”

Black Lives Matter Global Network Genel Müdürü Kailee Scales, FactCheck.org’a yaptığı bir açıklamada Demokratlara yönlendirilen parayla ilgili iddiaların, bu hareket için artan desteği baltalamaya çalışan birileri tarafından yürütülen BLM’ye karşı organize bir dezenformasyon kampanyasının bir parçası olduğunu söyledi.

“DNC’ye yapılan tüm bağışlar halka açık bir şekilde FEC’ye bildirilir ve FEC raporları bu kuruluştan hiç bağış yapılmadığını teyit edecektir.”

Black Lives Matter Global Network’ün Çalışmaları

İddialar, Delaware’de kurulan Black Lives Matter Global Network’ün yapısındaki karışıklık nedeniyle güçleniyor gibi görünüyor.

Web sitelerindeki ActBlue bağışları sayfası, verilen paranın “Black Lives Matter Global Network’e fayda sağlayacağını özellikle belirtiyor.

Bu network, Thousand Currents Finans Yönetim Direktörü Jenesh de Rivera’nın deyimiyle, aynı kuruluş tarafından “mali olarak desteklenen” bir vakfa da öncülük etmiş oldu: Black Lives Matter Global Network Foundation

Network ve kâr amacı gütmeyen bu kuruluş (eski adıyla Uluslararası Kalkınma Borsası) arasındaki ortaklık 2016 yılında açıklandı. Kâr amacı gütmeyen kuruluş “BLM’ye güvene dayalı gözetim, finansal yönetim ve diğer idari hizmetler”i sağlayacağını belirtti.

Act Blue sözcüsü Cade, ActBlue aracılığıyla yapılan bağışların Black Lives Matter adına Thousand Currents’a gittiğini doğruladı.

Mali sponsorluklar yaygındır.

Sivil Toplum Kuruluşları Ulusal Konseyi’ne göre mali sponsorluk anlaşmasının kullanılması, İç Gelir Kanunu (IRC) Bölüm 501(c)(3)’de vergiden muaf olarak kabul edilmemiş olsa bile, bağışçıları cezbetmek için bir neden sunar. Esasen mali sponsor, davanın idari “evi” olarak hizmet eder. Hayırsever katkılar mali destekleyiciye verilir ve bu da daha sonra davayı desteklemelerini sağlar.

Bir telefon görüşmesinde de Rivera bu konudan şöyle bahsetti: “Black Lives Matter Global Network, Thousand Currents içinde bir organizasyon. Böylece IRS’den kendi 501(c)(3) onayını almadan önce yardım amacına ulaşabilir.”

De Rivera, vakfın kendi 501(c)(3) belgesini almak için başvurduğunu söyledi. Black Lives Matter grubundan bu atama için kullanılan IRS Form 1023’ün bir kopyasını istedik fakat henüz bir dönüş almadık. Bir IRS sözcüsü, kopyaların yalnızca kuruluşun 501(c)(3) statüsünün onaylanması durumunda halka açık olacağını söyledi.

Paranın demokratik cenahın kampanyalarına verildiği iddiası üzerine, de Rivera kuruluş aracılığıyla yapılan hayır amaçlı bağışların siyasi kampanyalara yönlendirilmesi durumunda Thousand Currents’ın kendi 501(c)(3) statüsünün “tehlikede” olacağını söyledi.

IRS’ye göre, tüm 501(c)(3) statüsündeki kuruluşların, seçimlere karılan kamu görevlisi adayları adına(ya da aleyhine) herhangi bir siyasi kampanyaya doğrudan veya dolaylı olarak katılmaları veya bunlara müdahale etmeleri kesinlikle yasaktır.

2019 yılında yapılan bir Thousand Currents hesap denetimi, Haziran 2019’dan itibaren Black Lives Matter adına yaklaşık 3,4 milyon dolarlık net varlık birikimi olduğunu ortaya koyuyor. Son mali yılda da gruba yaklaşık 1,8 milyon dolar aktardı.

Denetim ayrıca vakfın (de Rivera’ya göre işlevsel giderler tablosunda “mali proje olarak anılıyor) danışmanlar ve maaşlar dâhil olmak üzere 1,8 milyon dolarlık bu paketi nasıl harcadığına dair de bir hesap dökümü sunuyor.

Genel olarak mali sponsorluklar konusunda açıklamalar yapan, Amerikan Üniversitesi’nde kamu yararına çalışan kuruluşların mevzuatı konusunda uzmanlaşmış hukuk profesörü Benjamin Leff, bir telefon görüşmesinde şöyle aktardı: “Mali olarak desteklenen kuruluşun parayı yasalara uygun bir şekilde harcamasını sağlamaktan sorumlu olan destek veren kuruluşun kendisidir.” Desteklenen kuruluşun kendi Form 990’ını sunmak zorunda olmadığını söyledi.

Ve Leff’in bir e-posta iletisinde söylediğine göre, Act Blue Charities de 501(c)(3) statüsünde olduğu için, hem ActBlue Charities hem de Thousand Currents aldıkları bağışları 501(c)(3) kısıtlamalarına uygun bir şekilde harcanmasını sağlamak için gerekli çabayı göstermekle yükümlüdür.

11 Haziran’da yapılan Black Lives Matter Global Network Foundation basın açıklamasında bağışlar sayesinde kuruluşa “bağlı tüm bölümler” için verilecek hibeler yoluyla 6,5 milyon dolar kazandıracağını söyledi.

*Editörün notu: FactCheck.org, sosyal medyada paylaşılan yanlış bilgileri düzeltmek için Facebook ile ortak çalışan birkaç kuruluştan biridir.

Yazar: Angelo Fichera

Kaynak: FactCheck