Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
bitcoin
Kaynak: ASPI Strategist

Bitcoin’in Güvenlik Riskleri

Kripto para birimleri büyük bir an yaşıyor. Sadece bir bitcoinin fiyatı ocak ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 42,000 ABD doları civarında dolaşmakla kalmadı, Avustralya Merkez Bankası kripto tabanlı bir dijital para birimi araştırdığını ve bitcoinin Avustralya mahkemeleri tarafından teminat olarak kabul edildiğini duyurdu. Avukatlar emin bir şekilde, kamu sektöründe ve özel sektörde kripto para birimlerinin (kısaca “kripto”) daha büyük bir rol oynayacağını tahmin ediyorlar.

Ancak bu coşkulu anlatılar, Avustralya’da daha fazla kripto kullanımının yol açtığı güvenlik risklerinin tam bir resmini çizmiyor. Kripto para birimlerinin, yalnızca Avustralya düzenlemeleri ile üstesinden gelinemeyen doğal güvenlik açıkları var. Bu da potansiyel kullanımları üzerindeki sıkı kısıtlamaların sürdürülmesinin gerekli olduğunu düşündürüyor.

Kripto para birimleri, özünde benzersiz dijital jetonlar oluşturmak için gelişmiş kriptografiden yararlanan bilgisayar protokolleridir. Örneğin bir bitcoin, bitcoin protokolünün jetonudur. Kripto ağlarının bütünlüğü, her bir protokolü sürekli olarak çalıştıran çok sayıda bağımsız bilgisayara bağlıdır ve daha fazla sayıda olan “doğrulayıcılar”, kötü niyetli saldırılara karşı daha fazla güvenlik sağlar. Doğrulayıcılar, her protokolün jetonunun ödül vermesi yoluyla katılmaya teşvik edilir.

Kripto para birimlerinin risklerine odaklanmanın çoğu, yaptırımlardan kaçınma veya darknet piyasalarında satın alma gibi potansiyel hain kullanımları vurguluyor. Ancak, kriptonun meşru kullanımları bile önemli güvenlik riskleri beraberinde getiriyor ve bunların kamusal veya özel sektördeki kullanımları çok dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.

Böyle bir güvensizlik yöneyi, bilgisayar kodundan başka herhangi bir şeye olan güveni ortadan kaldırmaya çalışan herhangi bir sistemde bulunan güvenlik açıklarını içerir. Kripto, bankalar ve hükümetler gibi kurumsal güvenlik görevlilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır; bu, bir protokolde veya başka bir yazılım aracında hata olduğu ortaya çıktığında herhangi bir zararı geri alacak güvenilir bir üçüncü taraf olmadığı anlamına gelir.

En kötüsü, Ethereum’da (değer olarak en büyük ikinci kripto para birimi) bir “akıllı sözleşme” yürütmek üzere tasarlanmış uygulamadaki hata 2016’da 50 milyon ABD doları değerinde ether jetonunu çalmak için kullanıldı ve öyle bir kargaşaya neden oldu ki Ethereum blok zinciri bunun sonucunda ikiye bölündü.

Kodlama sorunları yalnızca saldırıların doğrudan kurbanlarına zarar vermez. Algılanan güvenlik sorunları, belirli bir protokole karşı feci bir güven kaybına yol açarak, kullanıcılarının varlıklarını başka bir yere taşımasına neden olabilir. Azalan ekonomik işlemlerle, bilgi işlem gücünü ağın güvenliğini sağlamaya ayıran doğrulayıcıların ödülü de azalır ve bu da onların katılım olasılığını azaltır. Ortaya çıkan ölüm sarmalı, Bitcoin gold gibi kripto para birimlerinin başına geldi.

Kripto para birimlerinin yasal kullanımları üzerinde asılı duran ikinci bir güvensizlik yöneyi, kripto borsalarına olan bağımlılıklarıdır. Borsalar, kripto ekosistemlerine açılan kapılardır ve kullanıcıların bitcoin veya ether gibi jetonları Avustralya doları gibi devlet tarafından verilen (veya itibari) para birimlerine dönüştürmesine izin verir. Kripto para birimlerinin güvenli çalışması için iyi işleyen borsalar gereklidir. Doğrulayıcılar, kripto jetonlarını yerel bir itibari para birimine “çeviremezlerse” kira, kamu hizmetleri ve vergiler gibi yasal nakit gerektiren herhangi bir faturayı ödeyemezler.

Bu nedenle değişimlerin etkili bir şekilde düzenlenmesi önemlidir. Avustralya’da kripto, bir tür mülk olarak değerlendirilir ve borsalar Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu tarafından düzenlenir. Bununla birlikte, başka yerlerde kripto borsaları genellikle çok gevşek bir şekilde düzenlenir, geçerli olan düzenlemelere uymaz veya her ikisi birden olabilir. Büyük borsalar neredeyse aylık olarak saldırıya uğrarlar, çıkış dolandırıcılıklarından (operatörlerin borsada kalan ve kaybolan kullanıcıların varlıklarını ele geçirdiği) sıkıntıya düşerler ve çoğu zaman inanılamayacak derecede zayıf bir güvenlik yönetimi sergilerler.

Ancak daha büyük bir sorun, kripto borsalarının risklerinin küresel olması ve güçlü Avustralya düzenlemelerinin bile başka yerlerdeki kargaşaya karşı koruyamamasıdır. Doğrulayıcılar, kripto ödüllerini bir ağı güvenceye almaktan daha yaygın olarak kabul gören bir itibari para birimine çevirmeyi imkânsız bulduğundan sistemden tamamen çıkarlar, dünyanın bir bölgesindeki borsaların çöküşü ya da bir baskının etkileri çoğu zaman dünya çapında dalgalanır. Doğrulayıcılar ortadan kalktıkça, protokol güvenliği azalır.

Bugün bitcoinin aşırı yüksek olan fiyatı, kripto borsalarıyla ilgili endişelerin henüz kripto pazarını kesinlikle doldurmadığını gösteriyor. Ancak bu, sektörde her şeyin yolunda olduğu anlamına da gelmiyor. Bunun yerine, kripto borsalarıyla ilgili başka bir güvenlik açığına işaret ediyor: Sığ akıcılık havuzları ve kripto fiyatlarını desteklemek için opak dijital varlıklara bağımlılıkları.

Kripto piyasalarının küçük boyutu, onları manipülasyona karşı oldukça savunmasız hale getiriyor. Bitcoinin piyasa değeri kısa süre önce 770 milyar ABD dolarını aşan bir kavramsal değere fırlamış olsa da o kadar az coin takas edilebilir halde ki, son zamanlardaki 150 bitcoin satışı peşin fiyatı %10 düşürmek için yeterliydi ve tüm paralar için piyasalar, büyük piyasa oyuncularının, büyük holdingleri aşırı değerlerde satmadan önce daha küçük paraların fiyatını yapay olarak şişirmek için akıcılık eksikliğinden yararlandıkları şişir-düşür planlarıyla boğuşuyor.

Benzer şekilde bir sıkıntı da Tether coinlerin kripto ekosistemi için ilginç bir şekilde merkezi rolü. Tether, belirli bir itibari para birimiyle (tipik olarak ABD doları) pariteyi korumak için tasarlanmış bir kripto para birimidir. Tether Limited, mahkemede, tüm ödenmemiş tether tokenlerini tam olarak desteklemek için dolar rezervine sahip olmadığını ve New York başsavcısı tarafından dolandırıcılık için soruşturulduğunu itiraf etti. Bununla birlikte Tether, kripto para birimi piyasalarının işleyişi için çok önemli hale geldi ve sonraki üç kripto para biriminin toplamından daha büyük bir günlük işlem hacmine sahip. Ayrıca, bitcoinin son fiyat patlamasının doğrudan nedeni olmasa da yakından ilişkili olduğu görünmektedir.

Opak bir varlığın kaprislerine büyük ölçüde bağımlı olan manipülasyona açık sığ akıcılık havuzlarında işlem gören ve teknik aksiliklere karşı hiçbir kurumsal güvenceye sahip olmayan bir ekosistem, doğası gereği güvensizdir. Avustralyalı düzenleyicilerin kendi başlarına yapabilecekleri hiçbir eylem, bu tür yapısal riskleri gerçekten ortadan kaldırmak için yeterli olmaz. Böyle bir ürün üzerinde spekülasyon yapmayı seçen yatırımcılar elbette büyük ölçüde özgürdürler, ancak düzenleyicilerin kamu hizmetlerini desteklemek için (Gürcistan gibi ülkelerin yaptığı gibi) veya finansal sistemin merkezi bir bileşeni olarak önerilen herhangi bir kripto kullanımını sıkı bir şekilde incelemesi gerekecektir.

Yazar: Ben Power

Ben Power, Wisconsin Üniversitesi-Madison’da siyaset bilimi alanında doktora sahibidir.

Kaynak: ASPI Strategist